13 listopada 2009 r. o godz. 8:00 w Sali 109/110 Instytutu Informatyki Stosowanej PWSZ w Elblągu odbędzie się seminarium na temat: Innowacyjne oprogramowanie inżynierskie. Celem seminarium jest zaprezentowanie przez zaproszoną firmę EC Test System Sp. z o.o. systemów komputerowych służących do modelowania i analizy układów mechanicznych oraz mechatronicznych.
Firma EC Test System Sp. z o.o. wywodzi się z firmy Energocontrol Sp. z o.o. Od samego początku swego istnienia współpracuje ona z uczelniami technicznymi oraz firmami w Polsce i za granicą dostarczając systemy pomiarowe i diagnostyczne z zakresu drgań i akustyki oraz wykonując projekty elektroniki przemysłowej i konstrukcji mechanicznych. Firma ta jest wyłącznym przedstawicielem na terenie Polski światowych liderów oprogramowania inżynierskiego, w tym firmy LMS International dostarczającej zintegrowane środowisko Virtual.Lab służące do symulacji rzeczywistych zachowań konstrukcji mechanicznych w systemach CAD/CAM/CAE.
Środowisko Virtual.Lab umożliwia przeprowadzenie analiz z zakresu kontroli integralności strukturalnej, drgań i hałasu, trwałości konstrukcji, dynamiki. Analizy te umożliwiają dokładną kontrolę krytycznych etapów procesu projektowania oraz całościową ocenę projektu przed wykonaniem kosztownego prototypu. Środowisko Virtual.Lab pozwala więc na znaczne skrócenie czasu projektowania i sprawia, że jest on bardziej wydajny, a jego rezultaty dokładniejsze. Środowisko te współpracuje z wiodącymi systemami CAD/CAM/CAE, takimi jak: CATIA, I-DEAS, UniGraphics, ProENGINEER.
Kolejnym prezentowanym produktem firmy LMS International jest system LMS Imagine.Lab AMESim służący do modelowania i analizy układów mechatronicznych. System ten łączy duże możliwości obliczeniowe z narzędziami służącymi do wykonywania analiz statycznych i dynamicznych prostych oraz złożonych układów mechantronicznych. Budowa modeli i ich analizy przeprowadzane są w środowisku graficznym z przyjaznym interfejsem użytkownika. System LMS Imagine.Lab AMESim zawiera ponad 3300 elementów pogrupowanych w biblioteki, znacznie przyspieszających proces modelowania. Biblioteki te zawierają elementy związane z: analizą sygnałów, elektromechaniką (np. silniki elektryczne i sterowniki), mechaniką płynów, silnikami spalinowymi i mechaniką.
Powyższe oprogramowanie:
1)pozwala na analizę jakości działania układów mechanicznych i mechatronicznych we wczesnej fazie ich projektowania,
2)umożliwia optymalizację współpracy układów składających się z elementów mechanicznych, hydraulicznych, pneumatycznych, elektronicznych oraz termicznych przed wykonaniem prototypu,
3)eliminuje konieczność budowy kosztownych prototypów,
4)umożliwia uniknięcie błędów projektowych,
5)pozwala na badanie innowacyjnych układów mechanicznych i mechatronicznych.
Zaproszenie kierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych.