Elbląg zamierza przystąpić do Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć – „Energie Cités”, które doradza gminom, jak lepiej wykorzystywać fundusze strukturalne, promuje energię odnawialną oraz innowacyjne technologie. Członkostwo ma przynieść miastu dostęp do szerszej informacji na temat możliwości pozyskania środków na inwestycje z zakresu energetyki. Decyzję o przystąpieniu Elbląga do Stowarzyszenia podejmą na najbliższej sesji elbląscy radni.
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” należy do Europejskiej Sieci „Energie Cités” mającej siedzibę w Besançon we Francji. Stowarzyszenie od 1994 r. współpracuje z samorządami lokalnymi. Członkami Stowarzyszenia są miasta i gminy.
Stowarzyszenie umożliwia swoim członkom udział w projektach krajowych i międzynarodowych z zakresu zrównoważonego rozwoju energetycznego, wymianę doświadczeń i tworzenie rozwiązań powtarzalnych, możliwych do wykorzystania w województwach, powiatach, miastach i gminach. Dzięki włączaniu się w prace europejskiej Sieci Miast „Energie Cités” Stowarzyszenie pomaga w nawiązywaniu i rozwijaniu współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej.
Celem nadrzędnym jest lepsze wykorzystanie funduszy strukturalnych i innych źródeł finansowania w realizacji projektów związanych z regionalną polityką energetyczną.
Stowarzyszenie uczestniczy we wszystkich fazach projektów obejmujących między innymi: zarządzanie i koordynację projektów, rozpowszechnienie informacji i promocję na poziomie krajowym i europejskim, wymianę doświadczeń praktycznych pomiędzy partnerami i odpowiednimi organizacjami.
W wyniku działalności Stowarzyszenia wiele gmin zrealizowało inwestycje z zakresu energii odnawialnej oraz poprawy efektywności energetycznej.
- Poprzez przystąpienie do Stowarzyszenia miasto Elbląg ma uzyskać dostęp do szerszej informacji na temat możliwości pozyskania środków na inwestycje z zakresu energetyki – czytamy w uzasadnieniu uchwały, która będzie podejmowana na listopadowej sesji Rady Miejskiej. - Udział miasta w Stowarzyszeniu jest zgodny z celami polityki europejskiej dot. oszczędności energii, redukcji emisji gazów cieplarnianych, a także zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych i wpisuje się w europejskie działania w zakresie ochrony klimatu.