Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja ustawy o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji kryminalnych zgodnie z którą zmieniają się zasady ich wykorzystywania. W myśl nowych przepisów dane kryminalne dotyczące informatórów policyjnych, które mogą prowadzić do ich identyfikacji zostaną usunięte z baz danych Centrum Informacji Kryminalnych.
Informacje kryminalne gromadzi się tylko w celu zapobiegania i zwalczania przestępczości. Najważniejszym organem odpowiedzialnym za system gromadzenia informacji kryminalnej jest w Polsce Komendant Główny Policji, występujący w roli Szefa Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej. W Centrum gromadzone są informacje odnośnie miejsca i daty popełnienia określonego przestępstwa, rodzaju czynu i jego kwalifikacji prawnej, sygnatury akt pod jaką występowała sprawa, organu który prowadził postępowanie (wraz z informacją jak organ dowiedział się o popełnieniu czynu), a także informacje o osobach i przedmiotach związanych z danym postępowaniem karnym. Zważyć przy tym należy, iż spora część informatorów to przestępcy.
Zgodnie z Art. 27. 1. ustawy - Informacje kryminalne podlegają usunięciu z baz danych, jeżeli:
1) ich gromadzenie jest zabronione;
2) zarejestrowane informacje kryminalne okazały się nieprawdziwe;
3) upłynie okres 15 lat od ich zdobycia
4) jest to uzasadnione ze względu na bezpieczeństwo państwa lub jego obronność albo mogą spowodować identyfikację osób udzielających pomocy przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych.
Decyzję o usunięciu informacji z bazy danych będzie podejmował, w formie zarządzenia, szef Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych.
Na wniosek zainteresowanych informacje kryminalne powinny być im przekazywane niezwłocznie.
W myśl Art.30. Szef Centrum nie przekazuje informacji kryminalnych, jeżeli ich przekazanie mogłoby spowodować identyfikację osób udzielających pomocy przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych.
MS - a co to znaczy w praktyce? No?
Również fałszywe złodziejskie rodzinki z placu wolności milicyjne pod ochroną.