W ostatnich dniach w Olsztynie omawiano stan przygotowań do VIII Forum Parlamentów Południowego Bałtyku, które w dniach 21-23 maja 2010 roku odbędzie się w Elblągu. – Decyzja Sejmiku Województwa o zorganizowaniu Forum w Elblągu to duża szansa, by pokazać, że nasze miasto leży nad Morzem Bałtyckim i że podejmujemy wiele działań, by ten fakt efektywnie wykorzystać – ocenia decyzję Jerzy Wcisła, reprezentujący na spotkaniu elbląskie struktury Urzędu Marszałkowskiego. Elbląg na spotkaniu reprezentowała także Agnieszka Staszewska, naczelnik Biura Promocji Urzędu Miejskiego w Elblągu.
- Przyszłoroczne Forum odbędzie się na zaproszenie Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Elblągu w dniach 21–23 maja 2010 roku a proponowany temat to: „Środowisko naturalne a rozwój gospodarczy i cywilizacyjny nad Południowym Bałtykiem” - informuje Julian Osiecki - przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
– Uczestnicy spotkania zgłosili propozycje tematów, którymi miałoby się zająć Forum. Wśród nich jest Międzynarodowa Droga Wodna E 70, jak i problemy godzenia ochrony przyrody z potrzebami społecznymi – czyli zasady zrównoważonego rozwoju. Nasze województwo chce – jako przykład dobrej inwestycji w obszarach chronionych – przedstawić modernizację trasy S 22, przez siedem kilometrów prowadzącej przez obszar Natura 2000 (Ostoja Warmińska). Przy tej okazji będzie okazja do przedstawienia koncepcji budowy Kanału przez Mierzeję – informuje Jerzy Wcisła.
Wśród innych propozycji tematycznych są: model gospodarki odpadami, zintegrowana zarządzanie obszarami przybrzeżnymi, programy naprawcze w ochronie powietrza, promocja walorów kulturowych i krajobrazowych regionów czy polityka energetyczna.
- Cieszę się, że jesteśmy gospodarzami Forum, ponieważ stwarza to okazję do pokazania Europie, że Warmia i Mazury leżą nad morzem. Będziemy mieli okazję do zaprezentowania gospodarczych i turystycznych funkcji Zalewu, przy wykorzystaniu zarówno istniejącego przejścia przez Cieśninę Pilawską, jak i konieczności budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Forum powstało w 2004 roku z inicjatywy parlamentów niemieckich krajów związkowych i polskich regionów. Obecnie udział w pracach Forum bierze osiem parlamentów regionalnych: Szlezwik Holsztyn, Meklemburgia – Przedpomorze, Rada Wolnego Miasta Hamburga (Niemcy), parlament Skanii (Dania), Obwodowa Duma Kaliningradzka (Rosja) oraz sejmiki województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Celem Forum jest inicjowanie i wspieranie działań władz poszczególnych regionów na rzecz rozwoju obszaru Południowego Bałtyku w dziedzinie infrastruktury, gospodarki, ochrony środowiska i kultury. Ostatnie, siódme Forum odbyło się w Szwerinie i dotyczyło strategii rozwoju Południowego Bałtyku w aspekcie przygotowywanej przez Unię Europejską strategii rozwoju dla Basenu Morza Bałtyckiego.
W dotychczasowym dorobku Forum są między innymi rezolucje w sprawie strategii rozwoju regionów południowego Bałtyku. Podnoszono też kwestię zwiększenia limitów połowowych w polskiej strefie ekonomicznej, narzucone przez Unie Europejską, a także uproszczenie warunków rozwoju energii odnawialnej, w tym elektrowni wiatrowych.
znowu decyzje wyłącznie polityczne bez ekonomicznego uzasadnienia nie poparte żadnymi naukowymi autorytetami dla zaspokojenia włanej wizji świata. Na spotkaniach wciąż ci sami zawracający wiosłem wisłę za pieniążki podatnika.
znowu beda rozmawiac? smieszne! moim zdaniem juz powinni dzialac, a rozmowy powinny byc dawno zakonczone!!!!!!!!!! Ile to juz lat?
Szanowni Państwo kiedy zostanie usunięta rtęć z Zatoki Elbląskiej. Badania na stronie http://www.rafzen.pl/Kulas/Fundacja_pogezania.html .Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
rozmowy,rozmowy, rozmowy, rozmowy, rozmowy, rozmowy, rozmowy, i ciągle rozmowy rozmowy, rozmowy,a gdzie efekty.NIGDZIE.
Efekty są takie, że kanał przez Mierzeję nie powstanie. To już pewne. Z projektu wycofali się "strategiczni partnerzy" Ukraińcy i Białorusini, nie mogąc doczekać się konkretów od strony polskiej