Ponad 500 uczniów z 99 szkół z całej Polski zakwalifikowało się do etapu okręgowego II Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Wśród nich znalazło się 13 uczniów z Elbląga. Od wielkiego finału dzieli ich jeszcze jeden krok – test wielokrotnego wyboru. O wejście do ostatecznej rozgrywki zawalczą już 10 grudnia. Na zwycięzców Olimpiady czekają zwolnienia z egzaminów zawodowych, indeksy Wyższej Szkoły Logistyki i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Do etapu szkolnego Olimpiady przystąpiło 108 uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu. To oni 15 października musieli wykazać się znajomością takich zagadnień jak m.in.: transport morski, karnet TIR, zlecenie spedycyjne, czy konosament. W teście pojawiały się również pytania o to, co wykazuje najmniejszą terenochłonność w komunikacji miejskiej, o definicję zapasu zabezpieczającego oraz co oznacza FEFO i FIATA, a także jakie funkcje mają opakowania.
Zdobycie 30 punktów gwarantowało przejście do drugiego etapu Olimpiady. Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu nie osiągnęli może oszałamiającego wyniku, ale zajęli 10 miejsce w Polsce pod względem ilości osób, które zakwalifikowały się dalej. Do rywalizacji na kolejnym szczeblu przystąpią w swojej własnej szkole, wybranej przez organizatora na siedzibę okręgu nr 2.
- Okręgów będzie w sumie jedenaście z siedzibą w: Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Elblągu, Sulechowie, Wrocławiu, Łodzi, Wieluniu, Sandomierzu, Oświęcimiu oraz Brzesku. W Elblągu uczniowie staną do walki razem z innymi uczestnikami z województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz części warmińsko-mazurskiego - w sumie pojawi się tam 57 osób – informuje Wojciech Zalewski rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Logistyki.
W II etapie na uczestników Olimpiady czeka test wielokrotnego wyboru. Przystąpią do niego 10 grudnia o godzinie 11.00. Pytania z szeroko pojętej logistyki będą tym razem trudniejsze. Najlepsi uczniowie zakwalifikują się do finału, który odbędzie się 19 marca w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki, organizatora przedsięwzięcia.
- Na laureatów Olimpiady czekają nie tylko wartościowe nagrody rzeczowe, ale także zwolnienie z pisemnej części egzaminu z przygotowania zawodowego w zawodach technik logistyk i technik spedytor oraz bezpłatne studia w Wyższej Szkole Logistyki. Wyróżniona zostanie również najlepsza szkoła – wskazuje Wojciech Zalewski.
Partnerami merytorycznymi Olimpiady są: Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne. Przedsięwzięcie sponsorują firmy: Panopa Logistik Polska, Volkswagen Poznań, DPD Polska, Agrobex, DHL Express, L-systems, Elettric80, Kuehne+Nagel oraz Raben.
Patronat medialny objęły: Czasopismo „Logistyka”, „Polska Głos Wielkopolski” „Polska Gazeta Transportowa”, „Logistyka a jakość”, „Transport i Spedycja”, „Nowoczesny Magazyn”, Portal Logistyka.net.pl, Spedycje.pl, Forumtransportu.pl, transport.pl oraz Studentnews.pl.