14 instytucji podpisze w środę w Olsztynie porozumienie, którego celem będzie uruchomienie platformy paliwowej. Ten projekt ma ograniczyć stosowanie nieuczciwych praktyk na stacjach benzynowych w naszym województwie.
Platforma paliwowa to efekt podpisania przez wojewodę warmińsko - mazurskiego decyzji o utworzeniu systemu informatycznego zawierającego zintegrowane dane o przedsiębiorcach prowadzących działalność w zakresie obrotu paliwami ciekłymi, czyli tzw. Platformie Paliw.
Po kilkumiesięcznych przygotowaniach, obejmujących m.in. stworzenie środowiska informatycznego przez specjalistów Ośrodka Informatyki UW ruszy warmińsko-mazurska edycja przedsięwzięcia. Rolę koordynatora wojewoda powierzył dyrektorowi Wojewódzkiego Ośrodka Informatyki. Przedsięwzięcie ma na celu koordynację procesu kontroli stacji paliw i obrotu paliwami płynnymi na terenie województwa. Podobne przedsięwzięcie funkcjonuje już w kilkunastu województwach.
- To jedyna i najpełniejsza baza tego typu w województwie. Jej weryfikacja pozwoli na ustalenie stacji, które były kontrolowane oraz tych, w których nie przeprowadzono żadnej kontroli oraz tych , które działają nielegalnie. Platforma to doskonałe narzędzie do walki o poprawę jakości paliw - mówi wicewojewoda Jan Maścianica.
Zaletą informatycznej bazy danych będzie szybka, bo odbywająca się drogą on-line wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami. System stworzono tak, by umożliwiał tworzenie pełnych zestawień i niezbędnych informacji o podmiocie prowadzącym swą działalność w sferze obrotu paliwami. Baza informatyczna w szczególności zawierać będzie dane dotyczące przedsiębiorcy, posiadanej koncesji, lokalizacji stacji a także informacje o przeprowadzonych monitoringach oraz czynnościach kontrolnych wykonywanych przez właściwe organy. Funkcjonowanie systemu pozwolić ma na sprawne i szybkie eliminowanie wszelkich nieprawidłowości w tym także wykroczeń i przestępstw gospodarczych. Dzięki temu programowi kontrole stacji będą bardziej kompleksowe i uzupełniające się a pozyskane w ten sposób informacje wiarygodne i aktualne. Obecnie trwają prace dotyczące aktualizacji wspólnej bazy danych oraz prace polegające na wdrożeniu i zaadoptowaniu systemu przez poszczególne jednostki.
Jednostkami organizacyjnymi uprawnionymi do dostępu do informatycznej bazy danych będą: Wojewódzki Ośrodek Informatyki w Olsztynie, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Olsztynie, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, Izba Celna w Olsztynie, Urząd Kontroli Skarbowej w Olsztynie, Okręgowy Urząd Miar w Gdańsku, Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie,
Centralne Biuro Śledcze w Olsztynie, Oddział Urzędu Dozoru Technicznego w Olsztynie,
Północny Oddział Terenowy Urzędu Regulacji Energetyki siedzibą w Gdańsku, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Olsztynie.
Jeśli złamie to zmowę cenową w naszym mieście i sztuczne windowanie cen to Gratulacje dla pomysłodawcy!!!!!!!!!!!!! Jeszcze do 2007roku kupowałem pod korek paliwo na Statoil w Elblągu i jechałem na tydzień do pracy do 3miasta, od tamtej pory tankuje też do pełna na Statoil, ale ....... w 3mieście bo jest taniej niż u nas, a zarobki nieporównywalnie większe :)
Nie trzeba jechać do trójmiasta, wystarczy do Malborka. Nie Pamiętam kiedy tankowałem w elblągu.
głupi gaz jest w Ostródzie na BP15 gr tańszy jak w Elblągu
spojrzmy na stacje Neste dla przykladu. kilka tygodni temu cena byla w Malborku 4.05 a w Elblagu rowniez na Neste 4.49