Województwo Warmińsko-Mazurskie znalazło się na drugim miejscu w rankingu województw, które najlepiej wykorzystują środki unijne. Według zestawienia miast na prawach powiatu, w pierwszej dwudziestce znalazł się Elbląg, który pod względem wykorzystania środków zagranicznych ogółem na jednego mieszkańca zajął 19 miejsce, a pod względem wydatków majątkowych ze środków zagranicznych jako procent wydatków majątkowych ogółem - na miejscu 18.
Ranking dotyczący stopnia wykorzystania środków zagranicznych przez samorządy opublikował tygodnik „Wspólnota” – Pismo Samorządu Terytorialnego.
Ranking przedstawia po pierwsze wyniki za rok 2008 ukazujące stopień wydatków już poniesionych i wykazanych w budżetach samorządów, a nie sum planowanych czy też przyznanych, a po drugie, obliczenia odnoszą się do całości projektów dofinansowanych ze środków zagranicznych, a więc łącznie z wkładem własnym samorządów.
Według wskaźnika dotyczącego wielkości środków zagranicznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, Województwo Warmińsko-Mazurskie zajęło drugie miejsce (89 zł na jedną osobę).
Nasz region zajął również drugie miejsce według wskaźnika dotyczącego wielkości środków przeznaczonych na inwestycje wspierane z pieniędzy zagranicznych jako procent całych wydatków majątkowych jednostki samorządowej. Odsetek ten dla Warmii i Mazur wyniósł 40,42%.
W obu badaniach lepszy wynik od Województwa Warmińsko-Mazurskiego uzyskało jedynie Województwo Małopolskie.
- Wysoka pozycja naszego regionu w rankingu pokazuje, że na serio traktujemy szansę jakie związane są z naszą obecnością w Unii Europejskiej i możliwością korzystania z funduszy unijnych – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
- W dobie światowego kryzysu, utrzymanie przez nas wysokiej pozycji w skali kraju pod względem wykorzystania zagranicznych środków, to ważny sygnał dla obecnych i przyszłych inwestorów, przedsiębiorców i beneficjentów różnego rodzaju projektów, że warto z nami współpracować.
Ranking pokazuje również najlepsze wykorzystanie środków zagranicznych przez miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe oraz małe miasta.
Według zestawienia miast na prawach powiatu, w pierwszej dwudziestce znalazł się Elbląg, który pod względem wykorzystania środków zagranicznych ogółem na jednego mieszkańca zajął 19 miejsce, a pod względem wydatków majątkowych ze środków zagranicznych jako procent wydatków majątkowych ogółem na miejscu 18.
Najlepszym miastem powiatowym okazał się Kętrzyn, który uzyskał odpowiednio 5 i 9 miejsce.
Najlepsze małe miasta w Województwie Warmińsko-Mazurskim, to Kisielice (33 miejsce), Dobre Miasto (34 miejsce) i Zalewo (35 miejsce). Pod kątem wydatków majątkowych ze środków zagranicznych jako procent wydatków majątkowych ogółem, liderami województwa okazały się miasta: Dobre Miasto (15 miejsce) i Frombork (18 miejsce).
Według analizy tygodnika „Wspólnota” najszybciej zyskujące na znaczeniu sektory to pomoc społeczna, kultura i kultura fizyczna.
Tak dobrze wykorzystujemy środki unijne, że może to jest przyczyną najwyższego bezrobocia w Polsce.
Przez Marszałka najbardziej są promowane powiaty starego województwa olsztyńskiego. To on decyduję w dużej mierze o rankingach, gdyż zatwierdza wnioski.