Z angielskim w świat i ABC komputera to tytuły projektów realizowanych na rzecz dzieci romskich w mieście Elblągu. Projekty polegają na organizacji zajęć pozalekcyjnych z języka angielskiego i informatyki. Dzieci romskie spotykają się dwa razy w tygodniu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2, by uczyć się języka obcego i nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych. – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Jak informuje rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego, zajęcia z angielskiego prowadzone są z elementami plastyki i muzyki. Poprzez gry, zabawy i śpiew uczestnicy doskonale uczą się i z łatwością przyswajają nowy obcy język. Dzieci poznały już podstawowe słownictwo oraz proste zwroty dnia codziennego, nauczyły się zadawania prostych pytań i nieskomplikowanych zdań. Teraz rozwijają zasób słownictwa, rozumienie ze słuchu oraz umiejętność tworzenia samodzielnych zdań i wypowiedzi.
Drugi cykl wsparcia to organizacja warsztatów informatycznych. Podczas zajęć dzieci poznają narzędzie, które w dzisiejszych czasach jest podstawowym źródłem zdobywania i publikowania informacji. Pod czujnym okiem nauczyciela uczestnicy zdobywają umiejętność wyszukiwania w Internecie interesujących stron, czy też kontaktowania się za pomocą komputera z innymi osobami. Uczą się też podstawowej obsługi komputera, poznają jego budowę i funkcje. Będą też próbować swoich sił w programach graficznych Paint i Corel Draw.
Zajęcia mają na celu zwiększenie u dzieci pochodzenia romskiego poziomu wiedzy i umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz w zakresie podstawowej obsługi komputera i programów multimedialnych, zwiększenie poziomu motywacji i chęci do nauki, kształcenie umiejętności komunikacji interpersonalnych, a także podwyższenie u uczniów romskich poziomu umiejętności efektywnego planowania i organizowania czasu wolnego.
Realizacją projektów zajmują się Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2. Ww. projekty są współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce w 2009 roku.
angielskiego? No patrzcie, Tusk miał rację! Mamy tu drugą Irlandię - dzieci tu mieszkające, nie radzące sobie z naszym językiem, będą uczyć się angielskiego... No bo w sumie po co im polski, prawda? One tu TYLKO mieszkają i j. angielski na pewno przyda się im dużo bardziej niż polski...