Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe. Zgodnie z nowymi przepisami częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego nie będzie mogła być zalecana osobom dorosłym częściej niż raz na 12 miesięcy.
Jeżeli nowe rozporządzenie wejdzie w życie zacznie ono obowiązywać pod koniec sierpnia i zastąpi rozporządzenie z 2004 roku, które obecnie określa zasady korzystania z leczenia w uzdrowiskach.
Leczenie uzdrowiskowe raz w roku
Nowe przepisy nie uwzględniają wysokości dopłat za zakwaterowanie w sanatorium, jakie ponoszą kuracjusze. Mają one być uregulowane w odrębnym akcie prawnym.
Nowy projekt przewiduje, że osoby dorosłe mogłyby korzystać z leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 12 miesięcy.
Skierowanie wystawia lekarz, który jest zakontraktowany przez NFZ
W myśl nowego rozporządzenia skierowanie do sanatorium wystawiać może lekarz ubezpieczenia zdrowotnego a więc taki, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Następnie wystawione skierowanie musi być zarejestrowane przez NFZ, po czym nadany mu zostaje numer. Fundusz weryfikuje także każde skierowanie, jeżeli będzie ono rozpatrzone pozytywnie pacjent zostanie o tym powiadomiony.
A gdzie w Polsce przyznawali zwykłemu obywatelowi sanatorium raz do roku? czy ktoś kiedyś słyszał aby ktokolwiek (z wyjątkiem uprzywilejowanych zawodów) dostał sanatorium częściej niż co 3-4 lata? Mój wniosek wystawiony zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami (po 2ch latach od powrotu z sanatorim) został zrealizowany po kolejnym 1,5 roku.