Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zostaje w Elblągu. Tak przynajmniej wynika z pisma Głównego Inspektora Sanitarnego w Warszawie, który takie rozwiązanie rekomenduje ministrowi zdrowia. Oznacza to, że protest prezydenta Henryka Słoniny przyniósł efekt.
Przypomnijmy, że do elbląskiego magistratu dotarły bardzo niepokojące wieści w sprawie likwidacji w Elblągu Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Prezydent Słonina wystosował oficjalny protest do wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego oraz do Andrzej Wojtyły, Głównego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.
"Z wielkim niepokojem przyjąłem informację o planowanym przeniesieniu Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Elbląga do innej miejscowości. Uważam, iż propozycja ta jest z punktu widzenia gospodarczego oraz społecznego zła i nielogiczna, a także występuje przeciwko realizowanej przez polski rząd polityce rozwoju – pisze prezydent Słonina. - Planowane uruchomienie jednego z największych i najnowocześniejszych przejść granicznych w Grzechotkach-Mammonowo II ma za zadanie odciążenie i przejęcie dużego ciężaru ruchu granicznego z innych przejść granicznych. Stanowić będzie najbliższe przejście graniczne do Obwodu Kaliningradzkiego o bardzo dużej przepustowości pojazdów osobowych i towarowych. Ażeby mogło spełnić zakładane zadania niezbędne jest dalsze funkcjonowanie Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu, która zapewni pełną obsługę sanitarno-epidemiologiczną przejścia w Grzechotkach. Jednocześnie pragnę podkreślić, iż elbląska Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zapewnia także właściwe i fachowe zabezpieczenie przejść granicznych w Braniewie i Gronowie.
Od wielu lat Elbląg prowadzi działania zmierzające do odtworzenia funkcjonowania portu morskiego i pełnego wykorzystania jego możliwości. Wybudowano, dużym nakładem środków, terminal pasażerski i towarowy wraz z niezbędną infrastrukturą drogową. Obiekty te gotowe są do obsługi międzynarodowego ruchu granicznego. Ważnym jest tutaj również fakt, iż po 3 letnim okresie zakazu żeglugi po Zalewie Wiślanym i usilnych działaniach rządu polskiego wynegocjowano umowę z Federacją Rosyjską umożliwiającą jej wznowienie. Na podstawie informacji rządowych będzie ona podpisana w sierpniu bieżącego roku. Odblokuje to międzynarodowy ruch żeglugowy do portu w Elblągu i Fromborku. Niezrozumiałym jest więc zamiar relokacji Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, który to doprowadzi do całkowitego braku efektywnego funkcjonowania morskich przejść granicznych w Elblągu i Fromborku".
Takimi informacjami mocno zaskoczona była Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody Mariana Podziewskiego.
- O zamiarze likwidacji Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu nic mi nie wiadomo – mówiła Edyta Wrotek. – Natomiast z dniem 1 stycznia 2010 r. stacje te mają przejść pod zarząd Urzędów Wojewódzkich. To jedyna znana mi zmiana.
Tymczasem jak nas informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta, stacja powinna pozostać w Elblągu.
- Prezydent otrzymał odpowiedź od zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego, w której poinformował, iż po ponownym przeanalizowaniu zadań Granicznej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej dla województwa warmińsko - mazurskiego w perspektywie rozwoju przejść granicznych w tym województwie postanowił rekomendować minister zdrowia pozostawienie siedziby GSSE w Elblągu – wyjaśnia Joanna Urbaniak.
No i oczywiście, ze ma rację "...Takimi informacjami mocno zaskoczona była Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody Mariana Podziewskiego. - O zamiarze likwidacji Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu nic mi nie wiadomo – mówiła Edyta Wrotek. – Natomiast z dniem 1 stycznia 2010 r. stacje te mają przejść pod zarząd Urzędów Wojewódzkich. To jedyna znana mi zmiana. ..." Ktoś na siłę dorabia uszy do dzbanka....ciekawe poco?
Gratuluję Panie Prezydencie