Piątek, 1.11.2024, Imieniny: Dzis jest Wszystkich Swietych
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Zabiorą zniżki studentom czy przywrócą wyższe?

29.07.2009, 13:22:26 Rozmiar tekstu: A A A
Zabiorą zniżki studentom czy przywrócą wyższe?

Media donoszą, że rząd zamierza odebrać zniżki studentom. Rząd jednak zaprzecza jakoby trwały prace nad takim projektem. Natomiast studenci chcą wykorzystać zamieszanie wokół zniżek i powalczyć o przywrócenie ulgi w wysokości 49%.

Dzisiaj studenci korzystają z 37-proc. zniżki na przejazdy. Co roku budżet wydaje na ten cel ok. 890 mln. Od przyszłego roku może być inaczej. W poszukiwaniu oszczędności PO planuje obciąć ulgę studentom z zamożniejszych domów – pisze Dziennik.

Te i podobne doniesienia spędzają sen z powiek studentom, którzy zamiast cieszyć się wakacjami, martwią się czy od października będzie ich stać na dojazd na uczelnię.

Okazuje się, jednak, że pomysł zabrania zniżek studentom zaproponowało kilku polityków, a podchwyciły go media.

Sprawa ulg na przejazdy komunikacją publiczną to temat ogórkowy – mówi Bartłomiej Banaszak, Przewodniczący Parlamentu Studentów RP. - Właśnie otrzymaliśmy dementi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którym rząd wypiera się pomysłu zniesienia zniżek dla studentów.

Rzecznik rządu Paweł Graś również zaprzecza, jakoby były plany ograniczenia ulg studenckich. 

 - Ani w rządzie, ani ministerstwie finansów, ani w Platformie nikt nad takim projektem nie pracuje – zapewnia Paweł Graś.

Pomimo zapewnień rządu, studenci nie zamierzają pozostać bierni. Wystosowali oświadczenie, w którym zasygnalizowali, że nie podoba im się pomysł zlikwidowania zniżek na przejazdy komunikacją publiczną. Zapewniają również, że będą walczyć o przywrócenie ulg w wysokości 49%.

Poniżej publikujemy oświadczenie Parlamentu Studentów RP


Oświadczenie PSRP w sprawie ulg na przejazdy komunikacją publiczną

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej z zaskoczeniem przyjął informacje prasowe o pomyśle dotyczącym ograniczenia dopłat na ulgowe przejazdy dla studentów komunikacją publiczną. Irytujący jest też argument, jakim próbuje się uzasadnić ten pomysł, tj. kryzys, który dotknął także nasz kraj. Ale czy walką z kryzysem można nazwać nakładanie kolejnych obciążeń na tych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość, na trudny rynek pracy, próbują się usamodzielnić?

Jak – w perspektywie odbierania zniżek kształcącej się młodzieży – wygląda propozycja kolejnych przywilejów (emerytalnych tym razem) dla profesorów? Dlaczego żaden zwolennik tego pomysłu nie zająknął się na temat tego, jakie zniżki mają inne grupy zawodowe i na temat tego, czy przejazdy tych grup służą społeczeństwu?.

Nie należy mylić studenckich zniżek z systemem pomocy materialnej, który ma służyć przede wszystkim najbiedniejszym studentom. O tym wie cała Europa - Parlamentowi Studentów RP nie jest znany przypadek żadnego europejskiego kraju, w którym dostęp do zniżek jest reglamentowany w zależności od dochodu. Nie są znane też jakiekolwiek zaawansowane projekty dotyczące redukcji zniżek studentom jako jednej grupie społecznej. Tym bardziej dziwi fakt, że taki pomysł powstaje wśród posłów Państwa, które w statystykach unijnych wymieniane jest jako te, które z kryzysem walczy najskuteczniej.

Studenci w obecnych czasach mają coraz ciężej. Aż dwóch na trzech w pełni płaci za swoje studia. Studenci to nie uczniowie liceów czy gimnazjów, którzy pozostają na utrzymaniu rodziców. Przyzwolenie społeczne na to, by student utrzymywał się w całości z dochodów rodziców jest coraz mniejsze. Dlatego wielu studentów, aby utrzymać się na studiach, musi pracować. Ponadto studia często są niezbędne by uzyskać wymagany przez państwo czy korporacje dyplom, ale doświadczenie, praktyczne umiejętności - niezbędne by zarabiać - student musi zdobywać w pracy już podczas studiów.

Właśnie w dobie kryzysu powinno się inwestować w perspektywiczne grupy, przede wszystkim studentów, aby wykształcić odpowiedzialnych obywateli, którzy w przyszłości będą w stanie kryzysom zapobiegać, a jak już kryzys się zdarzy, będą w stanie z jego skutkami skutecznie walczyć. W związku z tym działania w tym zakresie powinny być odwrotne. To dlatego właśnie Parlament Studentów RP wsparł projekt inicjatywy obywatelskiej mającej na celu podniesienie ulgi studenckiej na przejazdy kolejowe z 37% do 49%.

Wiemy, że ten pomysł nie jest pomysłem rządu, w czym tylko utwierdziło nas dementi ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a jedynie odosobnioną opinią kilku polityków. Dlatego mamy nadzieję, że wszystkie siły polityczne, w tym partia, która najbardziej szczyciła się poparciem młodych ludzi, poprą przywrócenie ulg na poziomie z 2001 roku i nie przyłożą ręki do ich całkowitej bądź częściowej likwidacji. 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Harry
    Środa, 29.07

    mniej picia palenia i balowania wiecej nauki i kazdego bedzie stac na pociagi

  2. 2
    0
    ~ Ania
    Czwartek, 30.07

    do harry: nie wypowiadaj się człowieku jak nie wiesz o czym piszesz! nie generalizuj - to że część studentów zachowuje się stereotypowo (pija, palą i balują) to nie znaczy że wszyscy tak robią. Na studiach za coś trzeba żyć - opłacić mieszkanie, wyżywić się, kupić książki itp. I teraz już rodzice nie dają na to pieniędzy tylko samemu trzeba sobie radzić. A odbieranie zniżek nie jest żadnym sposobem na "walkę" z imprezowymi studentami ani sposobem na zmianę ich postępowania tylko kolejną kłodą rzucaną pod nogi tym, którzy na studia poszli po to, aby studiować a nie imprezować!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4931261539459