Podatnikom, którzy złożyli PIT za rok 2008 do dnia 30 kwietnia i wykazali w nim nadpłatę, fiskus powinien ją zwrócić w ciągu trzech miesięcy, czyli do jutra, 30 lipca. Od nadpłaty niezwróconej w terminie przysługują odsetki podatkowe.
Kiedy powstaje nadpłata
Podatnicy mieli obowiązek złożyć do dnia 30 kwietnia we właściwym urzędzie skarbowym roczne zeznanie podatkowe, wykazujące osiągnięty w poprzednim roku dochód bądź stratę. Jeśli z deklaracji wynika, że odprowadzane w trakcie minionego roku zaliczki przekroczyły kwotę podatku należnego od osiągniętego dochodu, to mamy do czynienia z nadpłatą.
Urzędy skarbowy na zwrot nadpłaty wykazanej w zeznaniu podatkowym mają trzy miesiące od momentu złożenia przez podatnika PIT-a. W przypadku kiedy podatnik dokonywał korekt zeznania po 30 kwietnia, termin trzymiesięczny liczony będzie od momentu złożenia poprawionej deklaracji.
Jeśli urząd skarbowy nie wypłaci należnej nadpłaty w terminie, podatnik ma prawo do ponaglić. Dodatkowo przy wypłacie pieniędzy po terminie podatnikowi będą przysługiwały odsetki za każdy dzień zwłoki. Obecnie stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi 10 proc. w skali rocznej.
Kiedy nie otrzymamy zwrotu podatku?
Podatnik nie otrzyma całej nadpłaty, jeżeli ma zaległości w płatności innych podatków bądź bieżących zobowiązaniach podatkowych. W takiej sytuacji urząd skarbowy zalicza kwotę nadpłaty na poczet zaległości wraz z odsetkami.