Niedziela, 19.01.2025, Imieniny: Piotr, Malgorzata
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Skąd się biorą bakterie E. coli w Zalewie Wiślanym?

29.07.2009, 00:19:12 Rozmiar tekstu: A A A
Skąd się biorą bakterie E. coli w Zalewie Wiślanym?

Elbląskie Stowarzyszenie Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu zaniepokojone zamykaniem od dziesięcioleci plaż Zalewu Wiślanego w okresie szczytu wakacyjnego ze względu na przekroczone dopuszczalne wskaźniki bakteriologiczne, główne bakterii coli, wystosowało do Głównego Inspektora Sanitarnego RP pismo z prośbą o interwencję w tej sprawie.

W piśmie tym czytamy:


1. Czy Sanepid w momencie stwierdzenia przekroczonych norm sanitarnych w wodach kąpielisk nadzalewowych zidentyfikował przyczynę takiej sytuacji? Czy prowadzone są badania lub zlecane innym instytucjom, w celu wykrycia pochodzenia zanieczyszczenia bakteriologicznego?
2. W ostatnim czasie coraz częściej docierają informacje o pojawianiu się toksycznych sinic w wodach Zalewu Wiślanego, czy Sanepid prowadzi monitoring kąpielisk w tym kierunku?
3. Czy podobne kontrole pomimo braku kąpielisk są prowadzone na Zalewie Wiślanym w części należącej do województwa Pomorskiego?

Wiadomo wszak, że pałeczka okrężnicy, znana też pod łacińską nazwą Escherichia coli lub jej skrótem E. coli, potocznie nazywana bakterią koli występuje, między innymi, powszechnie w glebie i wodzie, gdzie trafia z wydzielinami i kałem. Obecność E. coli w wodach powierzchniowych (tzw. miano Coli) jest często stosowanym wskaźnikiem ich zanieczyszczenia. Bakterie E. coli mogą kolonizować skórę i błony śluzowe jamy ustnej oraz układu oddechowego. Są one przyczyną powstawania  chorób:

1. Gdy dostaną się do układu moczowego, powodują zakażenia układu moczowego.
2. Mogą spowodować zapalenia opon mózgowych u noworodków.
3. Niektóre szczepy E. coli produkujące egzotoksynę czasem powodują zatrucia pokarmowe, najczęściej spowodowane spożyciem zakażonego pokarmu.
4.Ropnie narządowe - poprzez uszkodzenie ściany przewodu pokarmowego do jamy brzusznej (spowodowane np. nadżerkami, radioterapią lub chemioterapią). Rozwój bakterii E. coli powoduje ciężkie schorzenie zapalenie otrzewnej (łac. peritonitis). Często powikłaniem zapalenia otrzewnej może być posocznica i wstrząs endotoksyczny.

Jak z powyższych punktów wynika skażenia bakteriami E. coli nie można bagatelizować, lecz nadal pozostaje pytanie bez odpowiedzi, jaka jest przyczyna występowania tego rodzaju zanieczyszczenia w wodach Zalewu Wiślanego. Czy badane pod tym kątem są wody opuszczające oczyszczalnie w Elblągu i Tolkmicku? Oczywiście wiadomo, że nie ma norm nawet Unijnych, które by nakazywały przeprowadzania tego typu badania, ale pomimo tego czy nie powinno się tego typu praktyki wprowadzić nie czekając na to, co nam Unia każe robić, czy dla dobra i zdrowia naszych obywateli nie powinno się badać źródeł pochodzenia tego typu skażeń.
 


                    Z poważaniem
                    Prezes SRiPPS

                      Leszek Lewarowski

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ PIOTR
    Środa, 29.07

    Dlatego że ludzie to syfiarze i brudasy zaśmiecają wszystko

  2. 2
    0
    ~ elblag
    Środa, 29.07

    Jak to skąd? Od naszego sąsiada z obwodu Kaliningradzkiego.

  3. 3
    0
    ~ zulugula
    Środa, 29.07

    Co do "sąsiada"byłbym ostrożny. Napewno ze wszystkich gmin nadzalewowych dostawało się to świństwo do zalewu, a teraz zalega w warstwie dwumetrowego mułu na dnie. Kiedy robi sie ciepło bakterie uaktywniaja się. Maja w tym swój udział również oczyszczalnie w Elblagu i Tolkmicku. Nie ma na to norm!!!

  4. 4
    0
    ~ kate
    Środa, 29.07

    Niestety trzeba przyzanć rację zuluguli. Nie możemy zrzucić całej winy na \"sąsiada\". Elbląg zanim został skanalizowany bardzo długo wlewał ścieki do Zalewu, to samo dotyczy gmin nadzalewowych, jak i Mierzei Wiślanej. Na szczęście Tolkmicko nie stoi beszczynnie i cały czas robi i modernizuje kanalizę na swoich terenach, jednak jeśli nasz \"sąsiad\" nie podejmie podobnych działań to efekt prac po polskiej stronie, może nie dać oczekiwanych rezultatów :(

  5. 5
    0
    ~ Jerzy Kulas
    Środa, 29.07

    Szanowni Państwo u Rosjan na zalewie są kapieliska a wymiana wód w zalewie w ciągu roku jest dziesieciokrotna.To u nas władza nie chce usunąć osadów dennych - fekali z rtęcią. Z poważaniem Jerzy kulas

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0230181217194