Niedziela, 19.01.2025, Imieniny: Piotr, Malgorzata
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Władze nie chcą Parku Narodowego na Mazurach

28.07.2009, 00:07:31 Rozmiar tekstu: A A A
Władze nie chcą Parku Narodowego na Mazurach

Zgodnie z planem na Mazurach do 2013 roku ma powstać Park Narodowy. Lecz wygląda na to, że powstanie parku zostanie odroczone. Ministerstwo środowiska ma obecnie inne priorytety. A lokalni  samorządowy zapierają się rękoma i nogami by do powstania parku nie doszło. Powód? Mieszkańcy boją się, że będą mieli ograniczenia w zabudowie działek przez co utracą źródło dochodu.

Zgodnie ze strategią przyjętą jeszcze przez rząd Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r, do 2013 roku na Mazurach ma powstać Park narodowy. Byłby to 24. obszar ścisłej ochrony przyrody w Polsce. Lecz jak podaje gazeta „Metro”, wiele wskazuje na to, że te plany nie zostaną zrealizowane w terminie. Ministerstwo Środowiska nie rozpoczęło jeszcze prac nad tym pomysłem, a  władze lokalne nie ukrywają, że nie chcą Parku narodowego.

Lokalny samorząd nie chce takiego obiektu. Czeka nas długi proces przekonywania, dopiero potem możemy myśleć-  o utworzeniu parku – powiedział Janusz Zalewski, wiceminister środowiska gazecie „Metro”.

Lokalne władze obawiają się, że powstanie parku będzie się wiązało z utratą dochodu przez mieszkańców i gminy.

 - U nas wszyscy są przeciw, bo w utworzeniu parku narodowego widzą zagrożenie dla rozwoju gminy i przyciągania turystów - przyznaje Zenon Bednarczyk, wiceburmistrz Pisza, który jest dla warszawiaków wrotami wjazdowymi na Mazury. Ludzie martwią się ograniczeniami w zabudowach działek, bo dziś to niezły zarobek. Są wsie, w których nie ma już prawie rolników, bo niemal wszystkie pola i łąki pozamieniano w działki rekreacyjne. Potężne daczowiska powstały nad jeziorem Roś we wsi Pilchy i Szczechy Małe czy nad Sekstami (odnoga Śniardw) we wsi Zdory i Karwik. Nie brakuje ich też nad samymi Śniardwami np. w Nowych Gutach, czy w Niedźwiedzim Rogu. Z kolei gminy obawiają się, że utracą dochody z podatków np. leśnego.

Marszałek Jacek Protas uważa, że powstanie parku zahamuje rozwój przyległych do niego miejscowości.

- Powstanie Mazurskiego Parku Narodowego musi być poprzedzone głęboką i wszechstronną analizą społeczno-gospodarczą, choć dowody na potrzebę powołania Parku zbierane przez minione pół wieku są przekonujące –  Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego w rozmowie z info.elblag.pl. - Natomiast trzeba pamiętać, że strategia rozwoju społeczno-gospodarczego uwzględnia dążenie mieszkańców do życia oraz pracy w warunkach zdobyczy cywilizacyjnych na miarę oczekiwań i aspiracji. Ten argument nie przekonuje wielu ekologów i osób zafascynowanych przyrodą. Z drugiej strony podnoszenie warunków życia mieszkańców Warmii i Mazur nie oznacza zgody na bezstylowość w budownictwie, zabetonowane brzegi jezior, zatłoczone lasy, dymiące kominy, wszędobylskie budownictwo rekreacyjne czy hotele stawiane w konflikcie z przyrodą. Ekolodzy powinni pamiętać i o tym, że nie będzie zgody na życie w skansenie przyrodniczo-społecznym za jaki wiele osób chętnie uznałoby spory obszar Warmii i Mazur.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0121839046478