Hasło promujące kampanię promocyjną Mazurskich Jezior „Mazury Cud Natury” jest od 24 lipca 2009 roku znakiem słownym chronionym. Wniosek województwa warmińsko-mazurskiego o uzyskanie prawa chronionego dla znaku towarowego słownego – hasła „Mazury Cud Natury” wpłynął do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. Hasło od pół roku promuje Mazurskie Jeziora w światowym plebiscycie szwajcarskiej Fundacji „New7Wonders” na Nowe 7 Cudów Natury.
21 lipca 2009 roku grono ekspertów zakwalifikowało Mazury z 27 innymi kandydaturami do finału konkursu. 22 lipca 2009 roku podczas konferencji prasowej podsumowującej kampanię promocyjną i wejście Mazur do finału plebiscytu, Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego podkreślił, że hasło kampanii „Mazury Cud Natury” stanie się oficjalnym hasłem promocyjnym regionu do końca trwania konkursu, czyli do roku 2011.
- Zastrzeżone w Urzędzie Patentowym hasło „Mazury Cud Natury”, które powstało w Zespole Prasowym Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, zapewni ochronę prawną znaku stosowanego przez Województwo Warmińsko-Mazurskie – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i zarazem przewodniczący Oficjalnego Komitetu Wspierającego kandydaturę Mazurskich Jezior.
Jak powiedziała Izabela Raniszewska, rzecznik patentowy, reprezentująca województwo warmińsko-mazurskie w postępowaniu w sprawie rejestracji znaku towarowego „Mazury Cud Natury”, tzw. „erkę” (®) znak „Mazury Cud Natury” otrzyma najwcześniej za pół roku. - Jednak od momentu potwierdzenia przez Urząd Patentowy wpłynięcia zgłoszenia, hasło „Mazury Cud Natury” jest już znakiem chronionym – podkreśla Izabela Raniszewska.
Mazury przeszły do półfinału będąc na 1. miejscu w swojej kategorii („krajobrazy i formacje polodowcowe”). 21 lipca 2009 r. Fundacja „New7Wonders” ogłosiła listę 28 finalistów konkursu , w którym znalazły się również Mazury.
Tymczasem naszemu regionowi cios w plecy może zadać ekologiczna organizacja WWF. Ekolodzy alarmują, że Wielkie Jeziora Mazurskie już teraz są zanieczyszczone odpadami, które ze swoich jachtów wyrzucają do wody turyści. Pisaliśmy o tym w materiale pt.: „Brudny Siódmy Cud Świata”. Według organizacji WWF już teraz jeziora mazurskie są brudne, a sytuacja ma się jeszcze pogarszać. Jak wyliczyła WWF przez ponad cztery miesiące w roku po Mazurach pływa 14-18 tysięcy jachtów. Zdecydowana większość żeglarzy wylewa nieczystości bezpośrednio do wody. "To tak, jakby stutysięczne miasto funkcjonowało bez żadnej oczyszczalni. Nasze jeziora zamieniają się w szamba" - alarmuje organizacje ekologiczna WWF.
Szanowni Państwo jeżeli chcecie aby inwestorzy przystani nie mogli nic pobudować na brzegu nawed wychodka. A w dalszej przyszłosci możecie się spodziewać zakazu wstępu na Jeziora Mazurskie to głosujcie na "Siódmy Cud Natury". Przykład Zalew Wiślany -Zatoka Elbląska -Przedwojenny Port- akwen nadający do szkolenia młodych adeptów. Rezerwat przyrody zakaz wstepu od 1 marca do 31 sierpnia- zakaz oczyszczania dna z metrowej warstwy fekali z rtęcią. Dowód strona http://www.rafzen.pl/ kliknij tu Z poważaniem i ostrzeżeniem mgr inż. Jerzy Kulas
Szanowni Państwo przepraszam za błąd ortograficzny. Z poważaniem Jerzy Kulas