Krajowe Centrum ds. AIDS po raz kolejny zorganizowało multimedialną, ogólnopolską kampanię społeczną pn. "Wróć bez HIV" mającą na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS. Kampania jest kluczowym elementem działań profilaktycznych w Polsce i ma na celu ograniczenie zasięgu epidemii HIV/AIDS.
Kampania skierowana do osób podróżujących w kraju i za granicę – zarówno w celach turystycznych, jak i zawodowych. Główne hasło kampanii – „Wróć bez HIV” – ma przekonać odbiorców, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego.
- Jesteśmy przekonani, że kampania skłoni do refleksji i zachęci do podejmowania bezpieczniejszych zachowań, a także do poznania swojego statusu serologicznego poprzez zrobienie testu w kierunku HIV – wskazuje Anna Marzec-Bogusławska Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.
W Polsce główną drogę zakażeń HIV stanowią obecnie ryzykowne zachowania seksualne. Najczęściej zakażają się osoby będące w grupie wiekowej od 18 do 39 lat. Dlatego też kampania jest skierowana przede wszystkim do osób młodych i aktywnych seksualnie – żyjących w związkach formalnych, nieformalnych i nieposiadających stałego partnera.
- Osoby młode są też najbardziej mobilne. Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego, najliczniejszą grupę osób wyjeżdżających z Polski na co najmniej 2 miesiące stanowią osoby między 18 a 35 rokiem życia, stanu wolnego, mające co najmniej średnie wykształcenie i wyjeżdżające zarówno w celach zarobkowych (ponad 80%), jak i turystycznych. Grupę tę charakteryzuje duża aktywność seksualna i gotowość do poszukiwania lub zmiany partnera seksualnego. Często wyjazd oznacza rozłąkę ze stałym partnerem. Przekazy kampanii są skierowane także do osób przemieszczających się na terenie kraju -informuje Anna Marzec - Bogusławska.
Główne przekazy kampanii „Wróć bez HIV”?
- Nieważne kim jesteś, gdzie jesteś, co robisz, jakie masz wykształcenie, czy też przekonania – HIV i AIDS może dotyczyć także Ciebie.
- Zawsze i wszędzie unikaj ryzykownych zachowań.
HIV i AIDS nie zna granic.
- Seks, tak jak podróż, to wspaniałe przeżycie, może dawać dużo satysfakcji i szczęścia, jeśli zadbamy o swoje bezpieczeństwo.
- Wykorzystuj wiedzę o HIV w praktyce. Negocjuj techniki bezpieczniejszego seksu, używaj prezerwatywy.
- Nie bój się rozmawiać o przeszłości seksualnej partnera.
- Zrób test na HIV, dowiedz się jaki jest Twój status serologiczny.
Elementy kampanii
Podobnie jak w poprzednich latach, kampania ma charakter multimedialny. Wykorzystana jest reklama radiowa, prasowa, internetowa oraz billboardy, plakaty, ulotki, kalendarze, pakiety edukacyjne z wklejonymi prezerwatywami i szereg innych materiałów promocyjnych. Powstała też gra – dostępna na stronie internetowej.
W ramach kampanii powstały cztery kreacje
- Wakacje marzeń 2099 złotych. HIV gratis - z myślą o osobach podróżujących w celach turystycznych,
- „Praca za granicą 1250 euro. HIV gratis” - dla osób wyjeżdżających do pracy,
- „Przystanek w podróży 50zł. HIV gratis”- dla klientów osób sprzedających usługi seksualne,
- „Wyjazd służbowy. Dieta 45 euro. HIV gratis” - dla osób podróżujących za granicę służbowo.
Na wszystkich materiałach widnieje proste, uniwersalne logo - walizka. Nieważne gdzie ktoś jedzie i w jakim celu. Każdemu mówimy „Wróć bez HIV”.
Nie zakazisz się HIV
- w zwykłych, codziennych kontaktach z osobą zakażoną, podczas wspólnej nauki, pracy, wspólnego mieszkania oraz osobistych i przyjacielskich kontaktów,
- korzystając wspólnie z naczyń, sztućców i urządzeń sanitarnych,
- przez kontakt ze śliną, potem i łzami osoby zakażonej, przez ukąszenie komara lub innych owadów.
Jak możesz uniknąć zakażenia HIV?
- używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek i sprzętu do golenia i depilacji,
- przekłuwaj uszy, wykonuj zabiegi kosmetyczne i tatuaż tylko w specjalistycznych gabinetach,
- używaj jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek,
- unikaj narkotyków i uważaj, żeby ktoś Ci ich nie podał,
- bądź wierny partnerowi i wymagaj wierności od partnera,
- przypadkowe kontakty seksualne są ryzykowne - Twój nowy partner może być zakażony HIV,
- jeśli piłeś alkohol, poczekaj z seksem,
- pamiętaj, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV,
- jeśli zachowałeś się ryzykownie - zrób test na HIV.
Dodatkowe informacje na stronie: www.aids.gov.pl
Kampania „Wróć bez HIV” zakończy się 1 grudnia 2009 wraz z obchodami Światowego Dnia AIDS. Honorowy patronat nad kampanią objął Minister Zdrowia, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Główny Inspektor Sanitarny.
Ja sie przebadałem i jestem odporny na hiv :) Badania można zrobic w laboratorium. Polega na sprawdzeniu czy ma sie zmutowany gen który chroni przez zarażeniem :)
zmutowany gen? sam jestes zmutowany..nie ma czegos takiego bejbe niestety