Kolejna zła informacja dla Elbląga. Ledwo wczoraj okazało się, że Ministerstwo Obrony Narodowej chce wyprowadzić z naszego miasta 13 Pułk Przeciwlotniczy, teraz okazuje się iż to nie koniec niespodzianek. Prezydent Elbląga Henryk Słonina pisze do wojewody Mariana Podziewskiego pismo. Protestując przeciwko przeniesieniu z Elbląga Granicznej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej.
Gdzie stacja ma zostać przeniesiona? Tego nie wiadomo. Jednak wszystko wskazuje na to, że do elbląskiego magistratu dotarły bardzo niepokojące wieści w tej sprawie. Prezydent Słonina wystosował dziś oficjalny protest do wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego oraz do Andrzej Wojtyły, Głównego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.
"Z wielkim niepokojem przyjąłem informację o planowanym przeniesieniu Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Elbląga do innej miejscowości. Uważam, iż propozycja ta jest z punktu widzenia gospodarczego oraz społecznego zła i nielogiczna, a także występuje przeciwko realizowanej przez polski rząd polityce rozwoju – pisze prezydent Słonina. - Planowane uruchomienie jednego z największych i najnowocześniejszych przejść granicznych w Grzechotkach-Mammonowo II ma za zadanie odciążenie i przejęcie dużego ciężaru ruchu granicznego z innych przejść granicznych. Stanowić będzie najbliższe przejście graniczne do Obwodu Kaliningradzkiego o bardzo dużej przepustowości pojazdów osobowych i towarowych. Ażeby mogło spełnić zakładane zadania niezbędne jest dalsze funkcjonowanie Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu, która zapewni pełną obsługę sanitarno-epidemiologiczną przejścia w Grzechotkach. Jednocześnie pragnę podkreślić, iż elbląska Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zapewnia także właściwe i fachowe zabezpieczenie przejść granicznych w Braniewie i Gronowie.
Od wielu lat Elbląg prowadzi działania zmierzające do odtworzenia funkcjonowania portu morskiego i pełnego wykorzystania jego możliwości. Wybudowano, dużym nakładem środków, terminal pasażerski i towarowy wraz z niezbędną infrastrukturą drogową. Obiekty te gotowe są do obsługi międzynarodowego ruchu granicznego. Ważnym jest tutaj również fakt, iż po 3 letnim okresie zakazu żeglugi po Zalewie Wiślanym i usilnych działaniach rządu polskiego wynegocjowano umowę z Federacją Rosyjską umożliwiającą jej wznowienie. Na podstawie informacji rządowych będzie ona podpisana w sierpniu bieżącego roku. Odblokuje to międzynarodowy ruch żeglugowy do portu w Elblągu i Fromborku. Niezrozumiałym jest więc zamiar relokacji Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, który to doprowadzi do całkowitego braku efektywnego funkcjonowania morskich przejść granicznych w Elblągu i Fromborku.
Nie można pominąć również istniejącej bazy lokalowej w Elblągu oraz związanych z nią planów. W ramach współdziałania elbląskiego samorządu z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim przygotowywany jest duży projekt inwestycyjny (tzw. Zintegrowany System Bezpieczeństwa Miejskiego) mający na celu m.in. zapewnienie jeszcze lepszych warunków realizacji zadań przez Stację.
Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna posiada bardzo wysoko wykwalifikowaną kadrę przygotowaną do wykonywania nałożonych na nią zadań a także zadań związanych z uruchomieniem wcześniej wspomnianych przejść granicznych.
Planowane przeniesienie Stacji jest kolejną próbą osłabienia potencjału instytucjonalnego Elbląga z którą nie mogą pogodzić się zarówno jego władze jak i mieszkańcy miasta. Niedopuszczalne jest podejmowanie takich zamierzeń bez żadnych konsultacji z lokalnym samorządem oraz bez uwzględnienia polityki rozwoju regionu i polityki rozwoju rządu polskiego. Władze Elbląga podejmą wszelkie możliwe działania ażeby nie dopuścić do realizacji tej nieprzemyślanej decyzji".
Tymczasem takimi informacjami jest mocno zaskoczona Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody Mariana Podziewskiego, który w czwartek właśnie wizytuje elbląskie stacje sanitarno-epidemiologiczne.
- O zamiarze likwidacji Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu nic mi nie wiadomo – mówi Edyta Wrotek. – Natomiast z dniem 1 stycznia 2010 r. stacje te mają przejść pod zarząd Urzędów Wojewódzkich. To jedyna znana mi zmiana.
Niestety nie udało nam się dziś porozmawiać z dyrektorem Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu Anną Zaracz. Cały czas trwa narada z pracownikami stacji.
A co robi elbląska Platforma Obywatelska...Chyba nic, rozgrabią nam miasto a oni śpią!!!
Szanowni Państwo proszę porównać wypowiedź pana prezydenta z faktami kliknij tu http://www.rafzen.pl/Kulas/notatka_lewarowskiego.html Bez poważania dla prezydenta mgr inż. Jerzy Kulas
To kara za komuszą władzę w Elblągu
Zabrać Stację i Słoninę to drugie nawet dziś