Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz Warmińska Kapituła Katedralna ustaliły treść porozumienia o organizacji badań archeologicznych na terenie Kanonii Świętego Stanisława we Fromborku w celu poszukiwania tzw. pavimentum Mikołaja Kopernika. Badania potrwają między 1 lipca a 30 września 2009 roku.
- O potrzebie przeprowadzenia badań archeologicznych przesadziły podjęte w styczniu 2009 roku badania georadarowe, wykonane przez pracownika naukowego PAN w Toruniu, dr. Piotra Lamparskiego na obszarze 43 m x 95 m w części ogrodowej Kanonii Świętego Stanisława we Fromborku – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Na podstawie analizy obrazu naukowiec wytypował dwie anomalie, które odpowiadają w przybliżeniu opisywanemu w źródłach pavimentum Mikołaja Kopernika. Dalszym niezbędnym etapem, który ostatecznie zweryfikuje odkryty ślad jest podjecie poszukiwań archeologicznych. – Z uwagi na postać zacnego astronoma oraz to, jak silnie jest on związany z historią Warmii, takie badanie jest uzasadnione. Odkrycie pamiątki po sławnym astronomie to wzmocnienie waloru poznawczego ziemi warmińsko-mazurskiej w zakresie historycznym, kulturotwórczym i turystycznym – podkreśla marszałek Jacek Protas.
Wykonawca prac archeologicznych zostanie wyłoniony w odrębnej procedurze, którą stanowić będzie wynik odpowiedzi ofertowe, złożone do trzech adresatów przez Departament Współpracy Międzynarodowej i Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
W myśl porozumienia samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zobowiązuje się do zabezpieczenia i oznakowania terenu, informowania w ramach potrzeb o stanie prowadzonych badań, oraz przywrócenia terenu badań do możliwie pierwotnego stanu, o ile wynik badań nie przesądzi o innej formie zagospodarowania terenu.
- Od stanu zachowania, miejmy nadzieję, wydobytego obiektu będą zależeć dalsze ustalenia co do rekonstrukcji, ekspozycji oraz sposobu promocji miejsca i pracy Mikołaja Kopernika w regionie – zaznacza Jacek Protas.
Termin i miejsce podpisania porozumienia jest jeszcze ustalany.
Pavimentum jest podestem badawczym - rodzajem bloku murowanego o przypuszczalnych wymiarach 2x4 metry, na którym astronom rozstawiał swoje przyrządy do badania nieba. W płycie mogła znajdować się metalowa prowadnica, co umożliwiało szybki montaż i demontaż przyrządów nawet w nocy.
Znowu komunikacik spisany od rzecznika marszałka ! OJ nieładnie. I bez źródła! Oj nieładnie! Ale za to z podpisem "autora".