Elbląskie Forum Obywatelskie zaprasza w czwartek, 25 czerwca o godz.18:00 do Galerii Nobilis (II piętro „Światowida”) na kolejną debatę tym razem pod nazwą „Wyprzedawać czy budować? Rzecz o mieszkaniach komunalnych”.
Obecnie ponad 1000 osób oczekuje w Elblagu na mieszkania komunalne, w większości socjalne. Niektórzy oczekują na przydział już od wielu lat. Jednocześnie ponad 600 wniosków złożonych zostało do Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Systematycznie wpływają nowe wnioski a także wyroki sądowe zasądzające mieszkania socjalne.
Wiele rodzin mieszka w przeludnionych mieszkaniach. Niektóre mieszkania socjalne, np. baraki przy ul. Skrzydlatej, są poniżej wszelkich standardów i kwalifikują do rozbiórki.
Organizacje osób niepełnosprawnych oraz ich rodziny i opiekunowie wnioskują o utworzenie systemu mieszkań chronionych. Zadanie to, ujęte w „Programie wyrównywania szans osób niepełnosprawnych”, dotychczas nie jest realizowane.
Obecnie zawieranych jest rocznie w mieście około 900 ślubów. Duża część młodych małżeństw nie posiada zdolności kredytowej i nie stać ich na wynajęcie mieszkania u prywatnego właściciela. Brak tanich mieszkań komunalnych na wynajem jest często powodem ich emigracji.
- Obecna polityka mieszkaniowa miasta nie zapewnia zaspokojenia tych potrzeb. Brak mieszkań socjalnych i tanich mieszkań na wynajem jest istotnym problemem społecznym i zagrożeniem dla elbląskich rodzin. Może brak tanich mieszkań jest jedną z przyczyn wyludniania się miasta? O tym będziemy rozmawiać. Zapraszamy! - zachęcają organizatorzy debaty.
Elbląskie Forum Obywatelskie powstało latem 2008 r.
- Dostrzegając nikłe zainteresowanie obywateli Elbląga sprawami publicznymi, a także zanik otwartego dyskursu publicznego, dostrzegając niski poziom zaufania społecznego i brak rzeczywistych konsultacji społecznych na temat najważniejszych problemów i wyzwań, przed jakimi stoi nasze miasto, zdecydowaliśmy o powołaniu Elbląskiego Forum Obywatelskiego- mówią członkowie forum. - Jesteśmy elblążanami, którzy chcą wpływać na jakość życia publicznego w naszym mieście. Tworzymy miejsce spotkań i dyskusji dla osób aktywnych i solidarnych - dodają.
Jak czytamy w Karcie EFO - Naszym głównym celem jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego w naszym mieście poprzez zwiększeniu aktywnego udziału elblążan w życiu publicznym. Podstawową formą naszego działania jest organizowanie debat oraz opracowywanie i upublicznianie swoich stanowisk wobec najważniejszych kwestii społeczno-gospodarczych Elbląga.
Kto może zostać członkiem EFO?
Kandydatem na członka Forum może być osoba fizyczna, wprowadzona przez co najmniej dwóch członków. Kandydat może zostać przyjęty do Forum po 6 miesiącach uczestniczenia w pracach Forum - czytamy w karcie EFO.
Dotychczasowa działalność EFO
- Przeprowadziliśmy trzy debaty publiczne i sporządziliśmy trzy stanowiska - w kwestiach: aktywności Rady Miejskiej Elbląga - by zdopingować radnych do częstszych i bardziej owocnych kontaktów z mieszkańcami miasta
- konsultacji społecznych - by uświadomić władzom, że warto czasem spytać, co o ich pomysłach sądzą elblążanie
- roli rodziców w szkole - bo przecież szkoła powinna być miejscem, gdzie postaw obywatelskich uczą się i dorośli, i dzieci - wskazują członkowie forum.
A już w najbliższy czwartek, 25 czerwca o ogdz. 18:00 w Galerii Nobilis CKiWM "Światowid" odbędzie się kolejna debata tym razem poświęcona problemowi mieszkań komunalnych.