Czwartek, 16.01.2025, Imieniny: Marceli, Wlodzimierz, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Skąd żacy z Elbląga mają pieniądze ... na studia i nie tylko?

13.03.2009, 10:57:04 Rozmiar tekstu: A A A
Skąd żacy z Elbląga mają pieniądze ... na studia i nie tylko?

Po ostatniej publikacji na temat życia studenckiego, redakcja postanowiła pójść za ciosem i dokładniej zbadać tkwiące w tym środowisku problemy. Tym co może wielu zaciekawić jest coraz to częstsze podejmowanie pracy przez studentów, czasami nawet na pełen etat. Może to kolidować z utartym jak dotąd przekonaniem, że studia to czas wyłącznie na zgłębianie wiedzy. Otóż dziś dochodzi do wielu przemian, również  w sferze mentalnej i wyobrażeniowej. Studenci powoli uświadamiają sobie, że studia to nie wszystko, dla przyszłego pracodawcy liczy się także doświadczenie. W związku z tym postanowiliśmy dokładnie prześwietlić problem i sprawdzić skąd studenci mają środki na swoje utrzymanie.

Okres studiów to dla wielu młodych ludzi czas, w którym przychodzi im się zmierzać z nowymi problemami, którym muszą  samodzielnie stawić czoła.

Studenci podejmują wtedy pierwsze, poważne decyzje, również te finansowe. Koszty utrzymania jakie ponosi dziś osoba studiująca, są bardzo wysokie, a ich wysokość jest zależna od wielu czynników. Zatem żacy chcąc studiować, muszą zdobyć w jakiś sposób fundusze na ten cel.

Pierwszą drogą ku jego osiągnięciu jest oczywiście szukania wsparcie ze strony rodziców, którym przypada rola sponsora. Jest to najpowszechniej stosowane źródło finansowania studiów i często najbardziej odpowiadająca samym zainteresowanym - studentom, gdyż nie muszą oni troszczyć się o to, czy tym razem starczy im do pierwszego.

Do tego typu praktyk przyznają się m.in. studentki fizjoterapii na EUH-E – Katarzyna Gadowska wraz z Małgorzatą Budzińską, które nie znają lepszego rozwiązania na obecny moment. Jak wskazują, poważnymi przeszkodami dla osób chcących na przykład podjąć pracę, jest dość często zmieniający się harmonogram zajęć, niejednokrotnie trwających do godzin wieczornych. Utrudnieniem staje się również obowiązek odbywania zajęć praktycznych w  okresie przerwy zimowej, jak również i letniej. Nie zachęca to do podjęcia pracy, co zarazem przekłada się na niewielką liczbę osób pracujących u nich na roku.

Jeśli jednak ktoś zdecyduje się podjąć pracę, to często odbywa się to kosztem zajęć, dlatego większość studentów stara się pracować w weekendy. Wśród napotkanych na EUH-E studentów, wielu z nich wyrażało chęć podjęcia pracy, jednak jak się okazuje, same chęci to za mało. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji okazuje się być właśnie pomoc rodziców.

Podobna sytuacja dotyczy również studentów lokalnego PWSZ. Wielu żaków otwarcie przyznaje się, że studia opłacane są przez ich rodziców. Są jednak wśród nich  studenci, którzy podjęli pracę, nie mają oni jednak problemów związanych ze zmieniającym się planem zajęć, czy z praktykami. Często bywa bowiem tak, że właśnie harmonogram zajęć układają sobie tak, aby nie kolidował z godzinami pracy. Pozostaje tylko pytanie,czy takie praktyki nie przełożą się na efekty pozyskiwania wiedzy.

Wśród studentów tej uczelni nie brak osób, które dorabiają „na boku” poprzez drobny handel, świadczenie usług, czy pracę w weekendy. Przykładem takich osób mogą być studenci ekonomii na PWSZ – Wojtek i Maciej. Obaj pracują na umowę zlecenie. Poza tym Maciej naprawia nawigacje, a Wojtek zarabia na sprzedaży przez internet.
 Podobnie stara sobie radzić student informatyki na PWSZ – Michał Misztal, który obecnie jest w trakcie poszukiwania pracy. Czasami pracuje w weekendy, sporadycznie jako model. Otrzymuje on również stypendium. Mimo wszystko korzysta z pomocy rodziców, gdyż nie jest w stanie sam się utrzymać.

Coraz częściej zdarza się, że osoby studiujące dziennie pracują na pełen etat, co oczywiście wręcz może zdumiewać. Są to jednak wyjątki. Takie osoby często poświęcają wykłady, które nie są obowiązkowe czy zmieniają grupy zajęć, aby móc znaleźć czas na pracę w ciągu tygodnia.

Co ciekawe zdarza się również, że niektóre osoby studiujące dziennie, zakładają w już w trakcie edukacji swój biznes. Są to z reguły małe firmy, przeważnie usługowe.

Inaczej sprawa wygląda na studiach zaocznych, gdzie praca na pełen etat jest na porządku dziennym i nie jest poważnym problemem, który kolidowałby ze studiowaniem.

Maciek – student ekonomii w trybie zaocznym na PWSZ – zauważa, iż wiele osób na jego kierunku,o dziwo nie podejmuje się pracy. Okazuje się, że duża liczba osób utrzymuje się tylko ze stypendiów, czy przez rodziców.

Bardzo popularnym rozwiązaniem stały się wyjazdy do pracy za granicę. Przez okres 2-3 miesięcy wakacji można zarobić wystarczająco dużo, aby móc spokojne kontynuować studia przez najbliższy rok.

 Rzeczą o której nie należy zapominać są oczywiście stypendia. To dzięki ich pomocy rzesza studentów może spać spokojnie. Nie jedna osoba może bez przeszkód dalej realizować swoje plany związane ze studiami i skupić się nauce. Dla wielu jest to ostatnia deska ratunku, gdy rodzice nie są w stanie sfinansować nauki, albo mają problemy ze znalezieniem pracy. Dzięki pomocy uczelni i dobrym wynikom w nauce, elbląscy żacy mogą uchronić się przed ewentualnym przymusem pracy lub potrzebą zaciągnięcia kredytu studenckiego.

Pomysłów na to jak znaleźć pieniądze na studia, jest tyle samo co studentów. Każdy z nich posiada indywidualną strategię, poprzez którą stara się zdobyć potrzebne fundusze. Zarabianie na siebie podczas studiów, coraz częściej i dziennych, staje się coraz powszechniejsze. Nie brak równocześnie osób, które liczą jedynie na pieniądze płynące z uczelni. Wymagania jakie napotykają studenci na swojej drodze po zakończeniu studiów, są coraz to wyższe. Często podejmując pracę student stara się prócz pieniędzy zdobywać jakże cenne doświadczenie. Pojawia się jednak problem, czy lepiej by studenci sami zdobywali środki na swoje wykształcenie, czy lepszym rozwiązaniem wydaje się być szeroki program świadczeń socjalnych? Oczywiście obje opcje mają swoje plusy i minusy. Stypendia mogą pomagać, ale nie uczą dobrych nawyków związanych z późniejszym wykorzystywaniem protekcjonizmu państwa. Z drugiej strony, czy praca i jednoczesne studiowanie mają sens?

A jaka jest wasza opinia, zapraszamy do jej wyrażania w komentarzach.        

JK,MS

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Disturbed
    Piątek, 13.03

    no to może podajcie chociaż jedną firmę, która układa grafik zgodnie z planem lekcji studenta. Byłem zatrudniony już w paru takich firmach, za każdym razem ta sama gadka, że praca nie będzie kolidowała z zajęciami, w praktyce ni jak to było, gdy grafik był ułożony niezgodnie z dyspozycyjnością kierownictwo tłumaczyło się, że nie mają nikogo innego na tą godzinę, a później zwalniali pod pretekstem "brak dyspozycyjności". Po prostu paranoja

  2. 2
    0
    ~ kaka
    Piątek, 13.03

    ja nawet jakbym chciała pracować to bym nie mogla. Jestem na Ohronie Środowiska w PWSZ i na uczelni siedze calymi dniami, nauki tez jest sporo i nie mowie tu o nauce w czasie sesji, ale normalnie w czasie semestru. Studenci ekonomii maja duże luzy, nawet bardzo duże, mają malo zajęć przez co mogą podiąc prace

  3. 3
    0
    ~ ehhhhh
    Piątek, 13.03

    Nudny i niczego nie wnoszący tekst. A już myślałem, że Info i ..... przegonił   Portel ciekawostkami. A tu znów ...........

  4. 4
    0
    ~ arnold
    Piątek, 13.03

    praca i studia? a kiedy jakis odpoczynek, czas wolny? mam 7 dni w tygodniu zapierniczac? co wam po tym hajsie, jak nawet nie macie kiedy go wydac??

  5. 5
    0
    ~ Oli
    Piątek, 13.03

    Jasne, że info przegoniło portel i to nie tylko ciekawostkami. A, że jesteśmy miastem studenckim także i dla studentów i do studentów powinno się pisać.

  6. 6
    0
    ~ ekonomista
    Piątek, 13.03

    @kaka Ekonomiści są osobami przedsiębiorczymi. Fakt faktem, może mamy mniejsze luzy ale z zajęciami mamy tak samo (tyle samo przedmiotów), ale to od każdej osoby zależy jak wykorzystuje swój czas. Jak ktoś jest frajerem i chodzi na wykłady kilkugodzinne, w rzeczywistości tracąc czas to już jego sprawa. Usprawiedliwianie się planem na studiach, gdzie nikt nikomu nie każe studiować a nawet prawnie nie zmusi do chodzenia na z reguły wolne wykłady jest pomyłką. Osoby inteligentne i zaradne poradzą sobie ze wszystkimi aspektami życia studenckiego.

  7. 7
    0
    ~ Disturbed
    Sobota, 14.03

    @ekonomista "jak ktoś jest frajerem i chodzi na wykłady kilkugodzinne, w rzeczywistości tracąc czas to już jego sprawa". nie wszyscy są tacy luźni i fajni jak Ty. wyobraź sobie, że niektórzy mają w planie raptem 3 wykłady a reszta to cwiczenia lub laborki na ktorych nie siedzi się tępo i notuje tylko trzeba przychodzić i pracowac jezeli chcesz miec spokoj w sesji poprawkowej

  8. 8
    0
    ~ romek_atomek
    Niedziela, 15.03

    Prostytucja wsrod studentów jest duza, wiec moaja kase

  9. 9
    0
    ~ Ekonomista
    Niedziela, 15.03

    @Disturbed Akurat tak się składa, że również mam większość ćwiczeń. Znam wiele osób, które również jak ja wybrały kierunek studiów adekwatny do zainteresowań i predyspozycji, dzięki czemu studiowanie nie jest pomyłką czy przypadkiem, męczącym cały rok akademicki. Elbląskie Uczelnie to zaścianek prawdziwych studiów. No ale tak jasne, trzeba coś studiować, dla świętego spokoju rodziców bądź presji społeczeństwa.

  10. 10
    0
    ~ Disturbed
    Poniedziałek, 16.03

    wyobraz sobie ze nie wszystkich jest stać, żeby wyjechać poza Elbląg studiować, a jako stolarz robota też nikomu się nie uśmiecha

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.117730140686