W Polsce kryzys? Jaki kryzys! U nas przecież cały czas jest kryzys – śmieje się Pani Teresa, nasza rozmówczyni z Powiatowego Urzędu Pracy i dodaje– W Anglii czy w Niemczech to dopiero przeżywają teraz kryzys. A Polacy są już przyzwyczajeni do „kryzysów”. Jednak nie wszystkim jest tak wesoło jak naszej rozmówczyni. Ofert pracy w elbląskim PUP jest mniej niż w ubiegłym roku o tej samej porze. Obecnie w ogóle nie ma ofert pracy dla osób niepełnosprawnych. Jednak czy w związku z kryzysem grozi nam problem bezrobocia na miarę tego sprzed kilku lat? Wobec światowego kryzysu, który coraz mocniej uderza w Polskę, zarówno pracownicy jak i pracodawcy zaczynają się bać.
Porównując ilość ofert pracy z lat ubiegłych do ilości, które obecnie są dostępne obserwujemy, że przez chwilę miała tendencję spadkową, zaś z końcem roku ilość ofert pracy zaczęła rosnąć. I tak: w listopadzie 2007 roku Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu dysponował 596 ofertami pracy, natomiast w listopadzie 2008 roku już tylko 247. W grudniu było trochę lepiej, bo w porównaniu do grudnia 2007 ofert pracy było o 74 więcej. Z początkiem ubiegłego roku PUP miał 430 oferty pracy, zaś w styczniu 2009, aż 637. Obecnie Powiatowy Urząd Pracy dysponuje 209 ofertami pracy.
- Pod koniec każdego roku tych ofert pracy jest mniej. Głównie ze względu na porę roku.– informuje Katarzyna Piasecka Kierownik Działu Pośrednictwa i Poradnictwa Zawodowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu. - Co roku obserwujemy spadek ofert pracy o tej porze roku. Jednak w porównaniu do ubiegłego roku tych ofert rzeczywiście jest mniej. Myślę, że może to być związane także z pewnym wstrzymaniem się pracodawców, oczekujących na to jaki wpływ na polską gospodarkę będzie miał kryzys światowy.
Niestety, w tej chwili nie żadnych ma ofert pracy dla osób niepełnosprawnych.
-Należy mieć na uwadze, że zmieniła się ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – mówi Katarzyna Piasecka Kierownik Działu Pośrednictwa i Poradnictwa Zawodowego - Zmieniły się warunki dofinansowania dla pracodawców zatrudniających tę grupę osób, być może to one mają wpływ na zatrudnianie. Lecz osoby bezrobotne, które mają lekki stopień niepełnosprawności, jeżeli tylko wyrażą zgodę, mogą również korzystać z innych ofert pracy niekoniecznie przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, a pracodawca zapewni im odpowiednie warunki pracy.
Przyczynę wzrostu bezrobocia wiele osób widzi w fali powrotów Polaków z emigracji. Jednak urzędnicy obalają tą tezę.
- Nie obserwujemy nagminnego powrotu Polaków zza granicy – mówi Katarzyna Piasecka - Owszem są osoby, które powracają, ale nie jest to bardzo duża liczba.
Obecnie w Elblągu, najczęściej poszukiwanymi pracownikami są osoby posiadające zawód sprzedawcy, kosmetyczki, fryzjera, stolarza , a także robotnicy gospodarczy, pracownicy usług gastronomicznych i właściwie zawsze szwacze.
- Liczymy na to, że ofert pracy będzie przybywać – przyznaje Pani Piasecka - Zaczyna się nowy rok. W związku z tym są nowe środki. Ponadto idzie wiosna. Na pewno ruszą prace budowlane czy sezonowe. Myślimy, że na przełomie marca i kwietnia będzie można konkretnie powiedzieć czy idzie ku dobremu – dodaje Pani Piasecka.
Tylko zwróćcie uwagę, że nie ma w ogóle ofert pracy dla ludzi po studiach!!! To jest własnie wymiar "rozwoju" Elbląga w ostatnich kilkunastu latach!!!
a jak mają być jak tutaj tak entuzjastycznie pisano, że KFC jeśli powstanie to da miejsca pracy - no właśnie, co to za miejsca???
do Alstomu biorą wszystkich fryzjerów murarzy,tynkarzy,rozbieraczy półtusz,protegowanych(tylko stanowiska kierownicze),kaletników,recydywistów,stajennych(na mistrzów)...no wogóle wszystkich