Przemyt i dystrybucja towarów objętych akcyzą, narkotyków a także nielegalna migracja pobytowa nadal stanowią największą przestępczość graniczną – wynika z bilansu za 2008 rok, dokonanego przez Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku, obejmujący swoim zasięgiem odcinek wybrzeża od Elbląga aż po Świnoujście.
Przez dwa dni od 22 do 23 stycznia w Komendzie MOSG trwała odprawa roczna, podczas której podsumowano ubiegłoroczną działalność. Odprawie przewodniczył kmdr SG Piotr Stocki, Komendant Morskiego Oddziału SG w Gdańsku.
Morski Oddział Straży Granicznej odpowiada za ochronę morskiego odcinka granicy o łącznej długości ok. 471 km., odcinka granicy lądowej z Federacją Rosyjską o długości 0,85 km oraz realizację zadań w lotniczym przejściu granicznym Gdańsk – Rębiechowo. Zadania wykonywane są w oparciu o trzynaście Placówek SG obsługujących 16 przejść granicznych (15 morskich i 1 lotnicze) oraz dwa dywizjony Straży Granicznej. Jednostki te zlokalizowane są na odcinku wybrzeża od Elbląga aż po Świnoujście.
- Działania ukierunkowane były na zwalczanie przestępczości granicznej, nielegalnej migracji oraz przeciwdziałanie wjazdom niepożądanych cudzoziemców i tych, co do których istniało uzasadnione podejrzenie migracyjnego celu podróży oraz ochronę szlaków komunikacyjnych o szczególnym znaczeniu międzynarodowym – wyjaśnia Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Odcinek MOSG nadal narażony jest na nielegalną migrację zarówno pobytową, jak i tranzytową. Po rozszerzeniu Strefy Schengen dla większości nielegalnych migrantów Polska stała się krajem tranzytowym, położonym na trasie ich podróży do lepiej rozwiniętych gospodarczo Państw Członkowskich UE. Nastąpiło nasilenie zjawiska tzw. „multipersons” - cudzoziemców którzy w celu uniknięcia odmowy wydania wizy, odmowy wjazdu lub zatrzymania, dokonują zmiany swoich danych personalnych, zgodnie z przepisami prawa krajowego (dotyczy to głównie ob. Ukrainy).
- Największe zagrożenie w zakresie przestępczości granicznej i bezpieczeństwa granicy państwowej na odcinku ochranianym przez MOSG w dalszym ciągu stanowił przemyt i dystrybucja towarów objętych akcyzą, narkotyków a także nielegalna migracja pobytowa – informuje Tadeusz Gruchalla. - Po wejściu Polski do Układu z Schengen, funkcjonariuszom Straży Granicznej postawiono nowe zadania służbowe. Są ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa wśród obywateli. To głównie patrole prewencyjno–porządkowe oraz działania o charakterze operacyjno-rozpoznawczym. Nowym zadaniem, przynoszącym wymierne efekty, jest ochrona szlaków komunikacyjnych o szczególnym znaczeniu międzynarodowym przed przestępczością. Efektywne wykonywanie nowego zadania na drogach, dworcach autobusowych i obszarach kolejowych, przynosi wymierne efekty.
W terytorialnym zasięgu działania Morskiego Oddziału Straży Granicznej znajduje się 15 morskich i 1 lotnicze przejście graniczne. Z uwagi na ich lokalizację występuje w nich zróżnicowany ruch graniczny. Największe nasilenie ruchu występuje w przejściach granicznych Gdańsk, Gdynia, Świnoujście oraz Gdańsk – Rębiechowo. Systematycznie wzrasta ruch graniczny w lotniczym przejściu granicznym w Gdańsku Rębiechowie..
Ogółem w roku 2008 w przejściach granicznych MOSG odprawiono granicznie 1.240.051 osób, w tym 974.384 ob. RP i 265.667 cudzoziemców (7.460.644 osób), co stanowi ok. 83,3 proc. spadek w porównaniu do liczby odprawionych osób w porównaniu do roku 2007. Największe natężenie odpraw granicznych osób odnotowano w lotniczym przejściu granicznym Gdańsk Rębiechowo. - Wiąże się to z wejściem i umacnianiem pozycji przez tzw. „tanich przewoźników”, wzrostem zainteresowania podróżowania samolotami oraz migracją zarobkową Polaków do Wielkiej Brytanii i Irlandii – wyjaśnia Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. - W związku z tym port lotniczy rozpoczął obsługiwanie kolejnych połączeń rejsowych.
Spadek liczby odprawionych granicznie osób i środków transportu w morskich przejściach granicznych wynikał również ze zniesienia odpraw granicznych w stosunku do znacznej części żeglugi rekreacyjnej i rybołówstwa przybrzeżnego, związanego ze stosowaniem przepisów Kodeksu Granicznego Schengen.
Funkcjonariusze MOSG zatrzymali 1.066 osób, w tym samodzielnie - 427 osób, we współdziałaniu – 639, co stanowi wzrost w porównaniu do roku 2007 o 35 proc. W przypadku ob. RP – 940 osób, w tym samodzielnie 339 - wzrost wynosi ponad 50 proc. a liczba zatrzymanych cudzoziemców - 126 osób, w tym samodzielnie 88 – to mniej o 22 proc. aniżeli w 2007 roku.
- Główną przyczyną zatrzymań cudzoziemców było naruszanie przepisów Ustawy o cudzoziemcach: praca bez wymaganego zezwolenia, brak dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium RP, przeterminowany pobyt i brak środków finansowych na pobyt – mówi Tadeusz Gruchalla.