Czwartek, 16.01.2025, Imieniny: Marceli, Wlodzimierz, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Nowy sprzęt pomoże uratować woluminy

18.12.2008, 09:39:46 Rozmiar tekstu: A A A
Nowy sprzęt pomoże uratować woluminy
Biblioteka Elbląska wzbogaciła się o specjalistyczne urządzenia i niezbędne meble do pracowni konserwacji zbiorów zabytkowych, które posłużą do zabezpieczenia posiadanych zabytkowych woluminów oraz ich naukowego opracowania. Chodzi tu w szczególności o ochronę 57 tys. 300 woluminów niezwykle cennego dla Biblioteki zbioru rękopisów, starodruków i druków XIX-wiecznych, stanowiących wartość historyczną, kulturalną i naukową, odzyskanych w latach 2000-2002 z depozytu Biblioteki Uniwersyteckiej UMK w Toruniu.

Biblioteka Elbląska prowadzi od 2006 roku szereg działań zmierzających nie tylko do zabezpieczenia zabytkowych woluminów, ale również ich naukowego opracowania. Dzięki środkom pozyskanym z funduszy Unii Europejskiej, Pracownia Przechowywania, Konserwacji i Digitalizacji Zbiorów Zabytkowych otrzymała nowe pomieszczenia magazynowe spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa, wykonano instalację systemu alarmowego i klimatyzacji, a książki przechowywane są na przesuwanych regałach o układzie półek skorelowanym z ich formatem. Zakupiona została również komora fumigacyjna służąca do zwalczania mikroorganizmów bytujących na zabytkowym papierze.

Biblioteka Elbląska - przed realizacją projektu - dysponowała przygotowanymi i wyposażonymi w odpowiednie media pomieszczeniami. Kolejnym etapem jest wyposażenie pracowni w specjalistyczne urządzenia i niezbędne meble.
- Zakupiony obecnie sprzęt uwzględnia specyfikę i stan zachowania zabytkowych woluminów i stanowi niezbędne minimum do wykonywania prac konserwatorskich i funkcjonowania nowoczesnej pracowni konserwatorskiej – mówi Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej. - W pracowni stworzone zostaną cztery "Działy": dział przeznaczony do prowadzenia prac z użyciem wody (tzw. pracownia mokra), dział do prowadzenia prac wstępnych i wykończeniowych (tzw. pracownia sucha), dział prac introligatorskich oraz dział dokumentacji konserwatorskiej.

W ramach projektu dla poszczególnych działów pracowni zakupione zostały między innymi: wanno-stół niskociśnieniowy służący do wielu zabiegów takich, jak: oczyszczanie chemiczne papieru z użyciem roztworów wodnych nanoszonych miejscowo, uzupełnianie ubytków w materiale zabytkowym z zastosowaniem zawiesiny włókien celulozowych lub wyczerpanych wcześniej arkuszy oraz prasowanie. Biblioteka wzbogaciła się również o stół podświetlany wykorzystywany w etapach przygotowawczych do uzupełniania ubytków, niezbędny przy dublażach obiektów o wysokiej destrukcji, wykorzystywany do badań budowy technologicznej obiektu oraz w diagnozowaniu zniszczeń. Biblioteczne działy zyskały także mobilną lampę światła dziennego konieczną przy większości prac konserwatorskich, a szczególnie przy pracach związanych ze scaleniem kolorystycznym oryginału i uzupełnienia, prasę introligatorską o różnych rozmiarach i sile nacisku wraz z deskami rozkładającymi obciążenie na właściwy format, gilotynę - urządzenie do cięcia papieru, kartonu, tektury i płótna oraz wiele innych niezbędnych narzędzi i urządzeń.

Ponadto w wyposażeniu pracowni przewidziano - wspólne dla wszystkich działów - mobilne urządzenia służące do oczyszczania powietrza i odciągania oparów rozpuszczalników organicznych i pyłów, które są niezbędnym warunkiem bezpieczeństwa pracy. Zakupione zostały także mobilne urządzenia takie, jak osuszacze i nawilżacze powietrza, które umożliwiają miejscową zmianę warunków atmosferycznych konieczną w niektórych etapach konserwacji. Mobilność tych urządzeń umożliwia wykorzystanie ich w razie konieczności również poza pracownią, np. w magazynach zbiorów. Aby zapewnić pełną kontrolę warunków zakupione zostały również urządzenia monitorujące warunki atmosferyczne w pomieszczeniach (termohigrometr) oraz wilgotność materiałów zabytkowych (wilgotnościomierz).

- Wyposażenie pracowni pozwoli na nawiązanie szerokiej współpracy z uczelniami kształcącymi przyszłych konserwatorów i wzbogacanie ich doświadczenia zawodowego w organizowanych wakacyjnych praktykach studenckich – mówi dyrektor Jacek Nowiński. - Możliwa będzie również realizacja związanych z księgozbiorem prac magisterskich i dyplomowych. Prowadzone sukcesywnie prace konserwatorskie pozwolą na szczegółowe poznanie zbiorów pod kątem zawartości ich treści, historii i techniki wykonania. W działalność pracowni konserwacji będą również wpisane warsztaty z rekonstrukcji dawnych technik wytwarzania i zdobienia papieru oraz introligatorstwa artystycznego prowadzone we współpracy z Pracownią Artystyczną.

Biblioteka Elbląska planuje jeszcze doposażyć pracownię w kolejne urządzenia do prac konserwatorskich w ramach złożonego wniosku do MKiDN.

Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 116.484 zł.

Wyposażenie pracowni konserwacji dofinansowane zostało ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój infrastruktury kultury i szkolnictwa artystycznego
Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ fama
    Czwartek, 18.12

    Czy poza ambicjonalnym jest jakiś inny sens sprowadzenia starodruków z Torunia do Elbląga? Tutaj są przecież, wg mnie, malo użyteczne, a w ośrodku akademickim, jakim jest Toruń, przydałyby się bardziej. W dodatku trzeba wydawać pieniądze na ich konserwację, kiedy zaopatrzenie biblioteki w nowości jest mizerne. Czytelników, zwłaszcza ze starszego pokolenia, przybywa. Warto przy okazji zwrócić uwagę na profesjonalizm pracowników (pracownic raczej), niektóre osoby do biblioteki trafiły chyba przez przypadek albo w wyniku selekcji negatywnej. Czy tym się jednak ktoś zajmuje i przejmuje?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.485337972641