Czwartek, 28.11.2024, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Historycy o dawnych Bałtach

07.10.2008, 12:59:48 Rozmiar tekstu: A A A
Historycy o dawnych Bałtach

Badania nad przeszłością naszych okolic przynoszą coraz więcej wiedzy. Niebawem w Elblągu będzie okazja do zapoznania się się z tym, co wiemy o czasach plemion bałtyjskich. Muzeum Archeologiczno-Historyczne współorganizuje bowiem konferencję historyków „Colloquia Baltica III”.

Przez trzy dni, od 8 do 10 października, najpierw w Olsztynie, a potem w Elblągu naukowcy będą dzielili się doświadczeniami z analizy badań archeologicznych. Prelegentami będą znawcy tematu z całej Polski, w tym wielu cenionych profesorów, wśród nich Jerzy Kolendo, Andrzej Kokowski czy Władysław Duczko, który jest jednocześnie członkiem rady naukowej elbląskiego muzeum.

Elbląska część konferencji odbędzie się w piątek, 10 października. Obejmie część praktyczną - zwiedzanie najbardziej cennych skandynawskich stanowisk archeologicznych, zlokalizowanych pod Elblągiem. Popołudniem odbędzie się też jedna z pięciu sesji naukowych. Będzie tu mowa właśnie o wpływach skandynawskich, o swoistych „interesach” - zarówno handlu, jak i podbojach wikińskich - od VI do XIII wieku. Przedstawione zostaną badania, obejmujące ziemie między Wisłą a Niemnem. Tej sesji przewodniczy dr Jerzy Marek Łapo. Jednym z prelegentów jest elblążanin, pracownik Muzeum Archeologiczno-Historycznego, dr Marek Jagodziński. Badacz grodu Truso mówił będzie o tym, jak postrzegać na jednych ziemiach współegzystencję Prusów i Wikingów. Doktor Jagodziński spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy żyli oni obok siebie, pomiędzy, czy też razem?

„Colloquia Baltica” odbywają się już po raz trzeci. Ich organizatorami są: Towarzystwo Pruthenia, Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Wspomagają ich: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, olsztyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku."

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1212720870972