Temperatura spada poniżej zera. Dlatego policjanci przypominają, żeby w tym czasie szczególnie zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Funkcjonariusze sprawdzają miejsca, w których najczęściej próbują się schronić potrzebujący. Zdarza się, że osoby odmawiają przewiezienia do ośrodka pomocy. Może się to zakończyć tragicznie.
Policjanci nie są w stanie sami dotrzeć do wszystkich samotnych, potrzebujących i bezdomnych dlatego też współpracują w Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej czy Strażą Miejską. Ważne jest też , aby zgłaszać odpowiednim instytucjom przypadki zauważenia osoby, która śpi na ławce, pod sklepem, w altance. Na takie zgłoszenia reagujemy. Elbląscy mundurowi cyklicznie i wspólnie z MOPS prowadzą kontrolę pustostanów, altanek, parków i podmiejskich lasów.
Pamiętajmy, że na niebezpieczeństwa narażone są też osoby starsze i schorowane. Ta grupa ludzi niekiedy nie może poradzić sobie z codziennymi czynnościami jak np. z napaleniem w piecu. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić ośrodek pomocy społecznej.
Jeden telefon może uratować życie
Apelujemy, aby nie przechodzić obojętnie obok człowieka, któremu grozi wychłodzenie bądź zamarznięcie. Jeden telefon na numer 112 może uratować czyjeś życie. Przypominamy, że w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat schronisk, noclegowi
nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu