Na ulice naszego miasta ruszył patrol rowerowy Straży Miejskiej. Strażnicy będą kontrolować miejsca, tereny, na których usytuowane są zbiorniki wodne. Tam często podczas upalnych dni można spotkać młodszych i starszych „wielbicieli zakazanych kąpieli”.
Wiemy, że woda – nawet ta pozornie najspokojniejsza – jest groźnym, niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi, korzystania z kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Wysokie temperatury zachęcają do chłodzenia się w rzekach czy jeziorach, jednak i tak nie wszyscy pamiętają, że nie wszędzie wolno. Kąpiel w miejscu zabronionym jest nie tylko wykroczeniem opisanym w przepisach prawnych, ale coraz częstszą przyczyną śmierci w wakacje. Oczywiście, głównym powodem uznania danego kąpieliska za zakazane są względy bezpieczeństwa. Co roku bowiem w miejscach niestrzeżonych lub tam, gdzie kąpiel jest zakazana dochodzi do utonięć.
Zgodnie z art. 55 Kodeksu Wykroczeń ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym, podlega karze do 250 zł grzywny albo karze nagany.
Dla ustalenia miejsc, w których kąpiel jest zakazana kluczowe znaczenie mają przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. Nr 57, poz. 358). Jak stanowi § 10 w/w rozporządzenia:
1. Zakazami kąpieli powinny być objęte obszary wodne, na których kąpiel jest niebezpieczna, a w szczególności położone przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, jak również szlaki żeglowne oraz wody o silnym zanieczyszczeniu i wirach
2. Obszary wodne objęte zakazem kąpieli należy oznaczyć, w szczególności przy dojściach i dojazdach do obszaru wodnego, odpowiednimi znakami określającymi przyczynę zakazu np. znak „kąpiel zabroniona – szlak żeglowny” lub „kąpiel zabroniona – hodowla ryb”.
3. Miejsce niebezpieczne położone na obszarze wodnym, na którym kąpiel jest dozwolona, oznacza się tablicą ostrzegawczą, określającą przyczynę niebezpieczeństwa np. znak „kamieniste dno”.
4. Dzieci do lat 7 mogą korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich.
Jeśli ktokolwiek wie o miejscach niestrzeżonych, zabronionych, które mogą być niebezpieczne dla kąpiących się tam ludzi prosimy informować Straż Miejską, Policję lub Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Karolina Wiercińska
Straż Miejska w Elblągu
Uprzejmie zwracam się do redakcji o opublikowanie wykazu kąpielisk strzeżonych na terenie Elbląga. Aby nie kąpać się na kąpieliskach niestrzeżonych. Dziękuję
Bujajcie się :)
A gdzie w Elblągu znajdują się kąpieliska strzeżone? Same zakazy i nakazy a kąpać sie i tak nie ma gdzie... chyba że w wannie.
straz miejska ostrzegamy!!! do roboty nieroby!!! szczęście macie ze pisowski elektorat zawierzyl wolfowi...
Jedyne kąpielisko strzeżone to chyba ten wąż wodny na Placu Jagiellończyka, przy którym człowiek może się ochłodzić oj sory jeszcze można się umyć w tym syfie (fontanny). Mógłby to ktoś kiedyś oczyścić (może Straż Miejska się nada) bo dzieci zaczną chorować od tego syfu. Dopiero zacząłem dostrzegać jak bardzo ten portal jest PiSowski. Wilku nie pozbył się Straży Miejskiej to teraz będziecie pisali czego to oni nie robią zgadza się ? Chyba, że jesteście POwscy to już wtedy nie wiem co myśleć.
Popieram prośbę OIO. Chciałabym się dowiedzieć, gdzie w Elblągu jest strzeżone kąpielisko.
no niemożliwe te nieroby przesiadły się z auta
A moze by sie tak w koncu przydaloby sie zrobic basen odkryty a nie w kolo ostrzegacie :|
Podobno coś jest budowane na miejscu starego odkrytego basenu. Ciekawe ile im to zejdzie i czy to dobrze zrobią i dokończą w ogóle...
I gdzie są te kąpieliska strzeżone ?