Elblążanie, którzy chcą otrzymać dofinansowanie na usunięcie wyrobów zawierających azbest m.in. z budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, mają mniej czasu na złożenie wniosków. Początkowo urząd miał przyjmować je do końca maja. Zarządzeniem prezydenta, skrócono te okres do 28 kwietnia.
Rakotwórczy azbest wciąż można spotkać na terenie Elbląga, głównie na jego obrzeżach. Miasto co roku zachęca mieszkańców do jego usuwania, przyznając środki na ten cel z własnego budżetu. W tym roku na dofinansowanie demontażu i utylizacji m.in. pokryć dachowych i elewacji wykonanych z azbestu, przeznaczono w miejskiej kasie 40 tys. zł, a kwota ta zwiększy się jeszcze o fundusze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Nabór wniosków trwa. O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele nieruchomości z terenu Elbląga (m.in. osoby fizyczne, rolnicy, stowarzyszenia, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, rodzinne ogrody działkowe), na których zlokalizowane są wyroby zawierające azbest (np. pokrycia dachowe i elewacje pokryte torkretem lub azbestowymi płytami izolacyjnymi).
Magistrat przyznaje środki na jednorazowe pokrycie kosztów demontażu pokrycia dachowego lub innych wyrobów zawierających azbest, transporcie odpadu niebezpiecznego z miejsca rozbiórki do Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu i jego unieszkodliwieniu poprzez składowanie w ZUO. Wysokość przyznanej pomocy może sięgać nawet do 100% kosztów usługi. Usuwanie azbestu z terenów, których właściciele otrzymają środki w ramach tegorocznego naboru, nastąpi do końca września 2017 r.
Początkowo planowano, że wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą do 31 maja. 21 marca ukazało się zarządzenie prezydenta skracające ten termin do 28 kwietnia.
W związku z koniecznością przeprowadzenia postępowania przetargowego w sprawie wyłonienia wykonawcy usługi polegającej na usunięciu wyrobów zawierających azbest z posesji i budynków wnioskodawców oraz konieczności terminowego rozliczenia się z wykonanego zadania z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niezbędne jest skrócenie terminów przyjmowania wniosków, oraz usunięcia azbestu
- tłumaczy Jolanta Warzecha, kierowniczka Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Elblągu.
Od siedmiu lat w naszym mieście obowiązuje przyjęty przez Radę Miejską „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Elbląga na lata 2010-2032".
Urząd służy ludziom co ? Może niech zmienią zasady i terminy przetargów ? Dlaczego ludzie mają tracić ?
Sam azbest jako pokrycie dachowe nie jest rakotwórczy. Rakotwórczy staje się pył- właśnie w czasie rozbiórki takiego dachu. Sam azbestowy dach, nie kruszący się (nie pylący) nie jest rakotwórczy. Dlatego tyle lat mieszkało się pod takim dachem bez nowotworu a panowie rozbierający go- mają maski na twarzach. Ot, cała filozofia. Siejecie zamęt i strach.
Bzdurę ktoś tu w komentarzu pisze azbest jest bardzo szkodliwy proszę się doszkolić , doczytać i dopiero się wypowiadać !!!
A miasto kiedy usunie swój azbest? Na targowisku miejskim te długie wiaty w całości pokryte są azbestem.