Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Miasto zabezpieczyło 50 tys. zł na dofinansowania w celu usuwania azbestu

13.04.2015, 13:00:07 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto zabezpieczyło 50 tys. zł na dofinansowania w celu usuwania azbestu
fot. www.naszepiaseczno.pl

 W Elblągu jest wiele nieruchomości na których znajduje się azbest, który jest niebezpieczną substancją. Wiele lat temu materiał ten wykorzystywany był powszechnie w budownictwie, jednak wprowadzono zakaz jego użytkowania. W tym roku miasto przeznaczy 50 tysięcy złotych na dofinansowania w celu uwuania azbetu z budynków. 

 
Płyty, które zawierają azbest na przestrzeni lat ulegają korozjom, woda wymywająca cement, powoduje iż pozostają na płytach tylko włókna azbestowe. Są one groźne dla ludzkiego życia ponieważ mogą powodować pylicę azbestową, raka płuc, międzybłoniaki opłucnej i otrzewnej, nowotworów o wysokiej złośliwości. 
 
 
W powiecie elbląskim znajduje się najwięcej azbestu, bo aż 565 333,9 m, wynika z „Programu Oczyszczania Powiatu Elbląskiego z Azbestu na lata 2010- 2032”. Z tego w samej Gminie Elbląg płyt azbestowo-cementowych znajduje się aż 160 247 m kw oraz rury azbestowo-cementowe o długości w sumie 38,675 km. 
 
Azbest powszechnie stosowany był do utwardzania nawierzchni podjazdów, podwórek czy też dróg. Niestety z powodu wieloletniego podmywania przez wodę i zniekształceniu skutkuje uwalnianiem się włókien azbestu. Niestety jest to niebezpieczne dla ludzi. Wszystkie gatunki azbestu są rakotwórcze dla ludzi. Utajniony okres choroby spowodowany wdychaniem azbestu wynosi 15-20 lat. 
 
Ilość azbestu w powiecie elbląskim wskazuje na to, że jego usuwanie zajmie Miastu wiele lat. Ponadto akcja usuwania azbestu nie będzie masowa, a właściwie będą usuwane jednorazowo włókna azbestu z pokrycia dachów. Na terenie województwa warmińsko-mazurskiemgo mamy dwa składowiska, gdzie można składować odpady zawierające azbest. Jedno znajduje się w naszym mieście, a drugie w miejscowości Półwieś (gm. Zalewo). 
 
W 2008r. opracowana została „Inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest występujących na terenie Gminy Miasto Elbląg”, zgodnie z którą łączna ilość zinwentaryzowanych płyt falistych wynosiła 38 909 m2, co dało masę 555,84 Mg. Zgodnie „Inwentaryzacją…” ilość budynków mieszkalnych (stanowiących własność osób fizycznych), w których znajdują się wyroby azbestowe wynosi 192. Pozostałe obiekty to budynki gospodarcze stanowiące w większości własność osób fizycznych oraz altanki i budynki gospodarcze zlokalizowane na terenach ogrodów działkowych. Wyroby zawierające azbest występują również w ociepleniu ścian szczytowych kilku budynków mieszkalnych wielorodzinnych
 
– informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta
 
Dzięki „Inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest występujących na terenie Gminy Miasto Elbląg” w 2009 roku wprowadzono dofinansowania ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na działania polegające na usuwaniu z terenu miasta Elbląg przez osoby fizyczne materiałów budowlanych, które zawierają azbest. W tym samym roku wdrożone nowe zasady wydatkowania środków z Gminnego i Powiatowego FOŚiGW w zakresie likwidacji azbestu w budynkach jednorodzinnych i ogródkach działkowych. 
 
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 344/2008 Prezydenta Miasta Elbląga z dnia 22.12.2008r., ustalone zostały zasady wspierania środkami funduszy zadań podejmowanych przez osoby fizyczne na rzecz usuwania materiałów zawierających azbest. Udzielono 54 dotacje na łączą kwotę 110.469,41zł. i usunięto 40,696 Mg azbestu. Niestety od 01.01.2010 r. Gminne i Powiatowe FOŚiGW zostały zlikwidowane, a ustawa o finansach publicznych nie przewidywała wówczas możliwości udzielania tego typu pomocy z budżetu miasta
 
- dodaje Joanna Urbaniak
 
Miasto otrzymało od Federacji Zielonych GAJA w Szczecinie realizującej projekt edukacyjno – informacyjny „Kampania antyazbestowa”, wspierający wdrażanie „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009 – 2032 poradniki nt. usuwania azbestu. Został on przekazany zarządcom ogródków działkowych, do zarządców nieruchomości , spółdzielni mieszkaniowych oraz osób fizycznych.
 
- W 2015r. W budżecie miasta zarezerwowano 50 tysięcy złotych ze środków z opłat za korzystanie ze środowiska na dofinansowanie usuwania azbestu z terenu miasta Elbląg. Aktualnie opracowywany jest Regulamin dofinansowania  ze środków własnych miasta kosztów  usuwania azbestu – mówi rzecznik prasowy prezydenta
 
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 13.12.2010 roku w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz. U. z 2011 r. Nr 8, poz. 31), osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami  zobowiązane są do przedkładania odpowiednio wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi corocznej informacji o wyrobach zawierających azbest i miejscu jego wykorzystania.
 
Na dzień dzisiejszy według wyliczeń z inwentaryzacji na terenie Elbląga zalega 515,144 Mg azbestu. Warto jednak zauważyć, że stan prawny  nakłada obowiązek usunięcia wyrobów zawierających azbest na właściciela nieruchomości, na której owa substancja się znajduje. Liczba azbestu może być więc mniejsza, gdyż właściciele na własny koszt mogli usunąć azbest ze swoich działek. 
Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ WON!!!
    Poniedziałek, 13.04

    50 TYS.HA!HA!KONIEC ROKU PRZYNIESIE 150 TYS(A MOŻE WIĘCEJ) NAGRÓD,PREMII DLA URZĘDASÓW!

  2. 2
    +1
    ~ zarząd ogródków dz, PRZYRODA
    Poniedziałek, 13.04

    W Orodzie pracowniczym im."" PRZYRODA "" przy ulicy Malborskiej "dużo altanek jest pokryta szkodliwem azbestem . Kto powinien sie zając tym demontażem .Wiadomo ,że to jest rakotworczy materiał i znajduje się w ogrodzie pod nazwą " "Przyroda ""

  3. 3
    +1
    ~ zarząd ogródków dz, PRZYRODA
    Poniedziałek, 13.04

    W Orodzie pracowniczym im."" PRZYRODA "" przy ulicy Malborskiej "dużo altanek jest pokryta szkodliwem azbestem . Kto powinien sie zając tym demontażem .Wiadomo ,że to jest rakotworczy materiał i znajduje się w ogrodzie pod nazwą " "Przyroda ""

  4. 4
    +4
    ~ koko
    Poniedziałek, 13.04

    Nie słyszałem jeszcze aby azbestowa płyta ulegała korozji.

  5. 5
    0
    ~ mieszkanka
    Poniedziałek, 13.04

    Może ktoś wyjaśni gdzie jest to składowisko w Elblągu bo też mam pokryty dach na altance , chcę wymienić i nie wiem gdzie można to zawieżć.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.214115858078