Sobota, 5.10.2024, Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

IPN oskarżył 27 byłych funkcjonariuszy. Znęcali się nad internowanymi

06.07.2024, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
IPN oskarżył 27 byłych funkcjonariuszy. Znęcali się nad internowanymi
Fot. materiały IPN

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku 3 lipca skierował do Sądu Rejonowego w Kwidzynie akt oskarżenia przeciwko 27 byłym funkcjonariuszom Służby Więziennej zarzucając im, że w dniu 14 sierpnia 1982 roku w Kwidzynie wzięli udział w pobiciu ponad stu osób internowanych w Ośrodku Odosobnienia oraz fizycznie i psychicznie znęcali się nad nimi.

 

 

 

Co do dwóch kolejnych byłych funkcjonariuszy Służby Więziennej, podejrzanych o udział w pobiciu i znęcanie się nad internowanymi, którzy obecnie zamieszkują na stałe poza granicami Polski, podjęto czynności zmierzające do wydania wobec nich Europejskich Nakazów Aresztowania, by również oni stanęli przed sądem w Polsce. Jest to pierwsze śledztwo podjęte w ramach projektu IPN ,,Archiwum Zbrodni".

 

 

 

W toku śledztwa w sprawie pobicia osób internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Kwidzynie, prowadzonego w ramach projektu „Archiwum Zbrodni", prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku zgromadził bogaty materiał dowodowy pozwalający na odtworzenie przebiegu zdarzeń w Ośrodku Odosobnienia w Kwidzynie w dniu 14 sierpnia 1982 roku oraz na ustalenie roli, jaką w nich odegrali poszczególni funkcjonariusze Służby Więziennej.

 

 

 

Ustalono mianowicie, że funkcjonariusze Służby Więziennej, po stłumieniu protestu internowanych, prowadzonego przeciwko wprowadzeniu znacznych ograniczeń w kontaktach z rodzinami, około godz. 13.00 umieścili ich w zamkniętych celach w trzech pawilonach mieszkalnych. Około godz. 14.00 wyprowadzali następnie internowanych pojedynczo z poszczególnych cel pawilonu II na korytarz i zmuszali do przejścia przez środek szpaleru funkcjonariuszy, którzy w tym czasie zadawali im dziesiątki uderzeń pałkami szturmowymi i pięściami po całym ciele oraz kopali w podbrzusze i okolice nerek. Niektórych internowanych zmuszano do kilkukrotnego przejścia przez szpaler funkcjonariuszy.

 

 

 

W ten sposób bito internowanych przez okres co najmniej półtorej godziny, po czym funkcjonariusze udali się do pawilonu I, gdzie wyprowadzali internowanych z cel i bili ich na korytarzu pałkami szturmowymi oraz zadawali uderzenia pięściami i kopali po całym ciele. Identycznie zachowywano się wobec osób pozostawionych w celach. Analogiczne działania podjęto następnie wobec internowanych umieszczonych w pawilonie III. Trwały one do godziny 17.00.

 

 

 

Następstwem tych brutalnych działań był rozstrój zdrowia, a w niektórych przypadkach również ciężkie uszkodzenie ciała  pokrzywdzonych w postaci krwiaka i obrzęku mózgu, złamania kręgów kręgosłupa, stłuczenia nerek, wstrząśnienia siatkówki oka i  rozległych krwiaków o wymiarach kilkudziesięciu centymetrów. Zdarzały się także przypadki utraty przytomności przez pobite osoby. Do lekarza przyjmującego w ambulatorium Zakładu Karnego w Kwidzynie w dniu 14 sierpnia 1982 roku, z obrażeniami ciała doznanymi w następstwie pobicia przez funkcjonariuszy, zgłosiło się 44 internowanych, a w następnych dniach jeszcze blisko 20. W związku ze stwierdzonymi urazami 12 internowanych przewieziono następnie na leczenie do miejscowego szpitala. Z ustaleń śledztwa wynika, że co najmniej 60 internowanych doznało obrażeń ciała w następstwie bezprawnych działań funkcjonariuszy.

 

 

 

Internowani byli też dręczeni psychicznie wymyślnymi metodami, tak by ich poniżyć i upokorzyć. Przykładowo, zmuszano ich do zdrapywania paznokciami oraz zlizywania ze ścian cel sporządzonych uprzednio napisów, niszczenia symboli religijnych, wąchania pałek szturmowych funkcjonariuszy oraz klękania i całowania ich butów, ponadto szczuto psem, spluwano na nich, niszczono przechowywaną w celach żywność, a następnie zmuszano do sprzątania celowo zabrudzonych pomieszczeń. Odbywało się to przy „akompaniamencie" krzyków, znieważania słowami wulgarnymi i obelżywymi, grożenia pobiciem.

 

 

 

Charakterystycznym jest, że te brutalne działania Służby Więziennej nastąpiły w sytuacji, gdy protest internowanych został już przełamany przez funkcjonariuszy i umieszczono osadzonych w celach mieszkalnych. Pokazuje to jednoznacznie, że nie miały one nic wspólnego z przywracaniem regulaminowego funkcjonowania Ośrodka Odosobnienia, były natomiast aktem bezprawia, stanowiły represję i polegały na zastosowaniu brutalnego odwetu oraz swoistego ,,ostrzeżenia" na przyszłość w przypadku zgłaszania – choćby uprawnionych – żądań przez internowanych.

 

 

 

Trzeba zauważyć, iż celu tych działań nie ukrywali sami funkcjonariusze, którzy bijąc, poniżając i dręcząc internowanych krzyczeli do nich między innymi, że „to za podniesienie ręki na władzę ludową", „wybijemy wam z głowy demokrację", „zaprowadzimy wreszcie porządek", „pachołki Regana, będziecie wisieć do nogi", „zachciało się Solidarności, to macie", „to my mamy władzę i będzie jak my chcemy".

 

 

 

Przestępstwa, o popełnienie których zostali oskarżeni byli funkcjonariusze Służby Więziennej, są zagrożone karą do 8 lat pobawienia wolności.

 

 

 

W sierpniu 2022 roku Instytut Pamięci Narodowej poinformował opinię publiczną o zainicjowaniu projektu „Archiwum Zbrodni", wspólnej inicjatywy Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Archiwum IPN i Biura Badań Historycznych Instytutu, którego celem jest analiza akt niegdyś zakończonych, ale nie wyjaśnionych spraw dotyczących przestępstw popełnionych w latach 80., w szczególności w okresie stanu wojennego. Wracamy do tych śledztw. Korzystając z nowych możliwości technologicznych, głębszej wiedzy historycznej i dostępu do nieznanych wcześniej źródeł archiwalnych, chcemy ustalić sprawców zbrodni komunistycznych, by postawić ich przed obliczem wymiaru sprawiedliwości. Do dzisiaj prokuratorzy z IPN zajęli się 20 takimi sprawami.  

 

 

 

Instytut Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Gdańsku

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ Dziadostwo
    Sobota, 06.07

    Po 34 latach IPN , gdzie pensje to 30-40 tysięcy, już oskarżył.

  2. 2
    +4
    ~ patrioci kontowi
    Sobota, 06.07

    Solidarni kombatanci chcą kasy.

  3. 3
    --4
    ~ Bojbajka
    Sobota, 06.07

    Z tych dwóch byłych klawiszy., jeden jest pensjonariuszem niemieckiego hospicjum, a drugi przebywa w domu starców, też w Niemczech. Z pozostałych trzech jest po udarach, jeden z nich sparaliżowany. A chyba piątka albo szóstka z nich z nich jest w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Pozostali są w wieku 70 - 78 lat, a więc z ich pamięcią jest już słabo. Może dlatego wszczęto to postępowanie, bo teraz łatwo będzie można "udowodnic" ich winę.

  4. 4
    +4
    ~ stefan
    Sobota, 06.07

    A ilu pracowników UB z lat 40/50 zostało oskarżonych i skazanych za swoje wielokrotnie gorsze czyny wobec żołnierzy AK i WiN niż ci z Kwidzyna prócz słynnego Humera ?. Kto przez lata chronił tych Ubeków przed odpowiedzialnością i dlaczego ?

  5. 5
    +2
    ~ tfuuuuuuu
    Sobota, 06.07

    u MNIE na ulicy mieszka takie ubeckie kapo dzielnicowe

  6. 6
    +3
    ~ Gąska
    Sobota, 06.07

    Ci funkcjonariusze to obecni wyborcy PO. Oni nienawidzą Polski i Polaków.

  7. 7
    +1
    ~ Oczy
    Niedziela, 07.07

    Gąska...bo prezes powiedział że my jesteśmy jedyni prawdziwi,a oni stoją tam gdzie stało ZOMO.he he jak widać 2 różne buty szkodzą też na głowę.

  8. 8
    +2
    ~ do gąska
    Niedziela, 07.07

    ty nie jesteą gąska tylko terenowy"kaczor"

  9. 9
    +3
    ~ pat
    Niedziela, 07.07

    @Dziadostwo- przez 40 lat prokuratura nie IPN miała czas się tym zając i jakoś sie nie zajeła. Ciekawe czemu? Co do IPN to faktycznie powinien sie zając nieco młodszymi oprawcami, takimi przed 70tka których można jeszcze za kraty wsadzić.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96603608131409