Środa, 22.01.2025, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Energa odmówiła EPEC-owi przyłączenia do sieci energetycznej. Znamy stanowisko koncernu (aktualizacja)

19.10.2023, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Energa odmówiła EPEC-owi przyłączenia do sieci energetycznej. Znamy stanowisko koncernu (aktualizacja)
Fot. Paweł Friedrich

Energa Operator odmówiła EPEC-owi przyłączenia ich do sieci energetycznej. Chodzi między innymi o budowę farmy fotowoltaicznej na Terkawce. To był temat dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego, na którą nasza redakcja nie została zaproszona.


 

To kolejne wydarzenie organizowane przez samorząd, o którym dowiedzieliśmy się od dziennikarzy z innych redakcji. Fakt, że o niektórych wydarzeniach informowane są wybrane media nosi znamiona faworyzowania jednych i dyskryminowania innych przedstawicieli prasy. Mimo takiego postępowania ze strony włodarza naszego miasta poszliśmy na dzisiejszą konferencję, by zrelacjonować naszym czytelnikom, co dzieje się w temacie planowanych przez EPEC inwestycji.

 

 


Energa Operator odmówiła Elbląskiemu Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przyłączenia odnawialnych źródeł energii do sieci energetycznej, o decyzji koncernu władze miasta poinformowały dziś, 19 października podczas konferencji prasowej. Chodzi o dwie inwestycje, budowę układ wysokosprawnej kogeneracji, czyli produkcji ciepła i prądu, na trenie Ciepłowni Dojazdowa oraz farmy fotowoltaicznej na terenie tzw. Terkawki.

 

 

Wystąpiliśmy do Energi Operatora o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci energetycznej przez Energę Operator. Nasze wnioski zostały odrzucone. Bez przyłączenia do sieci nie będzie możliwe zakończenie inwestycji

 

 

- mówi Andrzej Kuliński, prezes zarządu EPEC.

 

 


Pierwszą odmowę EPEC otrzymał we wrześniu 2022 roku, kolejne trzy (po odwołaniach EPEC) w lutym, wrześniu i październiku tego roku. Obecnie postępowanie w tej sprawie toczy się również przed Urzędem Regulacji Energetyki. Energa, jak informuje Kuliński, swoją decyzję uzasadniła przyczynami technicznymi związanymi z obciążeniem sieci elektroenergetycznej. - Te uzasadnienia są pełne uchybień. Kwestionujemy tę zasadność podanej przyczyny. Postępowanie przed URE finalnie to rozstrzygnie - dodaje.

 

 

 

- Patrząc na listę wydawanych warunków widać, że są utrzymywane rezerwy najprawdopodobniej pod takie projekty jak morskie farmy wiatrowe i inne - przekonuje prezes EPEC. - Wstrzymywane są rezerwy na całym terenie północnym - gdzie operatorem sieci dystrybucyjnej jest Energa Operator. Moce, o które zawnioskowaliśmy, czyli 2 MW dla farmy fotowoltaicznej i 13,5 MW dla układu, biorąc pod uwagę cały system elektroenergetyczny, to są naprawdę niewielkie wartości.

 

 

 


Brak pozytywnej decyzji Energi Operator najpewniej będzie się wiązał z koniecznością rezygnacji z inwestycji. - Mamy dwa warianty. Pierwszy to budowa własnej sieci, która przesyłałaby energię elektryczną z Terkawki na Dojazdową, co jest nieopłacalne. Prawdopodobnie nigdy by się nie zwróciło, zresztą nie ma takiej potrzeby, skoro takie sieci istnieją. Drugi to zrezygnować całkowicie, ale wtedy niestety nie będzie tego, do czego zmierzamy, czyli obniżania ceny energii cieplnej i elektrycznej do tych cen, które byłyby społecznie akceptowalne. Myślę, że możemy apelować, żeby Energa, aby jak najszybciej się otrząsnęła, obudziła i dała nam te warunki - podkreślił wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.

 

 

 

Władze Elbląga podkreślają, że obie inwestycje to pierwszy krok w kierunku osiągnięcia samowystarczalności energetycznej miasta. Pozwoliłyby na uzyskanie zielonego prądu i obniżenie kosztów działania elbląskiego producenta i dystrybutora ciepła. Odmowa koncernu blokuje jednak ich realizację (EPEC ma już m.in. decyzje środowiskowe dla inwestycji i pozwolenie na budowę, jest gotowy na rozpisanie przetargów).

 

 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Energę Operator. Do tematu wrócimy.

 

 

Przypomnijmy. Budowa układu wysokosprawnej kogeneracji (13,5 MW) to koszt ok. 60 mln zł (EPEC otrzymał dofinansowanie w wysokości 50 proc.) Projekt zakłada budowę trzech silników kogeneracyjnych o mocy ok. 4,5 MWe i 4,8 MWt każdy, magazynu energii o pojemności 1 200 m3 i kotła gazowego (rezerwowego) o mocy 5 MWt. Inwestycja zlokalizowana będzie obok istniejącej ciepłowni węglowej. Farma fotowoltaiczna na Terkawce, o mocy ok. 2 MW, kosztować 7 mln zł.

 

 

 

AKTUALIZACJA 

 

 

 


Odpowiedź Energi Operator:

 

 

 

Dla wspomnianych inwestycji wykonane zostały ekspertyzy wpływu planowanych obiektów na Krajowy System Elektroenergetyczny. W obu przypadkach wykazały one brak możliwości technicznych przyłączenia, co było podstawą do wydania decyzji odmownej. Przyłączenie obiektów powodowałoby ryzyko przeciążeń sieci elektroenergetycznej, awarii i braku dostaw energii dla odbiorców.

 

 

Zaznaczamy, że Energa-Operator wykonując działalność regulowaną i nadzorowaną m.in. przez Urząd Regulacji Energetyki, równorzędnie traktuje wszystkie podmioty. Ekspertyzy techniczne dot. wydawania warunków przyłączeniowych sporządzane są w oparciu o kryteria wypracowane w ramach Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE). W sposób szczegółowy wyznaczają one zasady, jakie muszą być spełnione, aby pozytywnie zweryfikować możliwość przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci elektroenergetycznej Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD).

 
Możliwości przyłączeniowe sieci dystrybucyjnej należącej do Energa-Operator (Wysokich Napięć – 110 kV, Średnich Napięć – 15 kV, Niskich Napięć – 0,4 kV) mają określoną i skończoną wartość – limitowaną parametrami fizycznymi poszczególnych jej elementów. Przeprowadzenie Ekspertyzy technicznej, podczas rozpatrywania wniosku o określenie warunków przyłączenia źródła wytwórczego do sieci elektroenergetycznej (o napięciu wyższym niż 1 kV), wynika z obowiązków zawartych w ustawie Prawo Energetyczne i podyktowane jest bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej. 

 

 


 

W omawianym przypadku podstawową przeszkodą w przyłączeniu kolejnych elektrowni (nowych mocy przyłączeniowych) jest realna możliwość wystąpienia przeciążenia sieci wysokiego napięcia (110 kV) spowodowana nasyceniem w sieci Energa-Operator już pracujących źródeł, przyłączonych do sieci 110 kV w bezpośrednim sąsiedztwie, przy relatywnie niskim zapotrzebowaniu mocy pobieranej przez odbiorców przyłączonych do sieci na tym obszarze. Przyłączanie kolejnych źródeł energii do sieci 110 kV, 15 kV i 0,4 kV zasilanych ze stacji elektroenergetycznych na obszarze miasta Elbląg spowodowałoby zwiększenie obserwowanych przeciążeń w sieci 110 kV. Przeciążenia, o których mowa, mogą przyczynić się do rozległych awarii i pozbawienia zasilania w energię elektryczną miasta Elbląg i sąsiednich miejscowości.

 
Zmiana tego stanu wymaga znacznej rozbudowy układu sieciowego 110 kV na obszarze działania nie tylko Spółki, ale również sąsiednich operatorów systemu elektroenergetycznego. Horyzont czasowy, w jakim będzie możliwe przyłączenie kolejnych źródeł wytwórczych na tym terenie, zależeć będzie od możliwości finansowania niezbędnej rozbudowy sieci 110 kV zgodnie z przedłożonym 30.03.2022 r. do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki projektem Planu Rozwoju na lata 2023-2028 oraz jego aktualizacją przedłożoną 29.09.2023 r. Wymagany czas zależeć będzie również od Planu Rozwoju sąsiednich operatorów systemów dystrybucyjnych.

 

 

 

 

Do sieci Energa-Operator przyłączonych jest najwięcej źródeł OZE pod względem mocy spośród wszystkich polskich OSD. Na koniec II kwartału 2023 r. do sieci Energa-Operator przyłączonych było łącznie 7,8 GW mocy OZE, w tym 2,1 GW mikroinstalacji w liczbie blisko 250 tysięcy. Ponadto zawarte umowy o przyłączenie i wydane warunki przyłączenia dla OZE obejmują moc o wartości 4,6 GW, która w najbliższych kilku latach będzie mogła zostać przyłączona do sieci. Takie  obciążenie sieci dystrybucyjnej istotnie wpływa na możliwość wydawania nowych warunków przyłączeniowych dla OZE.

 

Na możliwości przyłączeniowe, na obszarze działania Energa-Operator, wpływ ma także konieczność uwzględnienia w decyzjach funkcjonowania morskich farm wiatrowych. Energa-Operator, jako Operator Systemu Dystrybucyjnego jest zobowiązana do przestrzegania ustawy Prawo energetyczne zgodnie, z którą przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej odmawia przyłączenia do sieci, jeżeli przyłączenie źródła do sieci elektroenergetycznej może uniemożliwić przyłączenie mocy wytwórczych z morskich farm wiatrowych (art. 7 ust. 8d11). Wielkości tych mocy określone są w ustawie o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Oznacza to, że zarówno Operator Systemu Dystrybucyjnego, jak i Operator Systemu Przesyłowego są zobowiązani do uwzględnienia w wykonywanych ekspertyzach wielkości mocy przyłączeniowych morskich farm wiatrowych.

 

 

 

Stanowczo dementujemy twierdzenie jakoby Energa-Operator w sposób preferencyjny wydała warunki przyłączeniowe dla spółki Energa Kogeneracja. W przypadku wskazanego podmiotu wydanie aktualizacji warunków nie wiązało się ze wzrostem mocy przyłączeniowej. Wydane warunki dotyczą zmiany charakterystyki pracy istniejącego źródła, co jest związane z jego modernizacją. Taka zmiana, niepowodująca wzrostu mocy przyłączeniowej, nie ma wpływu na funkcjonowanie sieci elektroenergetycznej.   

 

 

 

Grzegorz Baran
Koordynator ds. Kontaktu z Mediami
ENERGA-OPERATOR SA

 

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (69)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +141
    ~ Bsp
    Czwartek, 19.10

    Dobrze, że chociaż wpuścił przedstawiciela info.elblag. Mógł przecież zastawić sobą drzwi o co by mu kto zrobił? Przesunąć raczej trudno bo masa spora. Ale możecie się spodziewać wezwania do sądu. Za bezprawne najście, obrazę majestatu oraz za całokształt. Nie odpuści, to prawie pewne.

  2. 2
    +43
    ~ Felix
    Czwartek, 19.10

    Kiedy obiecana w2018 roku obniżka cen ciepła? Czyżby ktoś robił z gęby cholewę składając obietnice bez pokrycia? 5 lat to za mało na realizację obietnicy wyborczej?

  3. 3
    +36
    ~ Ale widok
    Czwartek, 19.10

    O jest prezesik-:))) fachowcy cieplarniani!

  4. 4
    +48
    ~ pytam
    Czwartek, 19.10

    Nie rozumiem jak można zaczynać inwestycje bez podpisania umów gwarantujących wszelkie przyłącza.Prezes mówi" bez przyłącza do sieci nie będzie możliwości zakończenia inwestycji". Wychodzi na to,że kasa utopiona w błoto, nie będzie końca inwestycji - kto poniesie koszta za te drugie 50%?. Czy pan prezes poniesie odpowiedzialność, czy sceduje to na mieszkańców Elbląga.

  5. 5
    +27
    ~ Kwiecień niebawem
    Czwartek, 19.10

    Dajcie juz na luz , czekamy do kwietnia !!

  6. 6
    +33
    ~ Żenada Żenada Żenada
    Czwartek, 19.10

    Nie macie co z pieniędzmi robić obniżcie ceny ciepła.

  7. 7
    +39
    ~ Czytelniczka
    Czwartek, 19.10

    Wstyd. Wróblewski

  8. 8
    +25
    ~ Brrrry
    Czwartek, 19.10

    Nad czym się człowieku zastanawiasz??

  9. 9
    +35
    ~ obserwator zdarzeń
    Czwartek, 19.10

    Wasza nieskuteczność jest porażająca. Męczennicy jak nic.

  10. 10
    +32
    ~ Adijos
    Czwartek, 19.10

    Ale się chłopaki posuneli !!!! To juz czas kończyć i przekazać klucze do miasta nowemu pokoleniu !! Pa pa

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7187030315399