Sezon na pylenie i alergie w pełni, jednak elblążanie na wizytę u alergologa muszą poczekać... w niektórych przypadkach nawet ponad rok.
Dostanie się do alergologa na NFZ, jest teraz w Elblągu praktycznie niemożliwe. Najbliższe terminy wypadają w przyszłym roku
- alarmuje Czytelnik info.elblag.pl.
Czy rzeczywiście sytuacja wygląda tak poważnie? Sprawdzamy.
Kolejki do specjalistów nie są niczym zaskakującym dla elblążan. Jednak w niektórych przypadkach na wizytę musimy poczekać bardzo długo. Do tych wyjątków należy również porada u alergologa. Samych przychodni (zarówno dla dorosłych, jak i dzieci), w których zostaniemy przyjęci na Narodowy Fundusz Zdrowia jest w Elblągu jak na lekarstwo.
Jak podaje NFZ, w Informatorze o Terminach Leczenia, w naszym mieście działają dwie poradnie alergologiczne dla dorosłych. W poradni przy al. Jana Pawła II 3 najbliższych wolny termin wypada w lutym przyszłego roku (to dane z 16 maja). W kolejce oczekują tu 694 osoby. Jeszcze dłużej poczekamy na wizytę w poradni przy al. Grunwaldzkiej 43. Tu zapisy w tej chwili są prowadzone już na czerwiec 2023 roku.
W nielepszej sytuacji są dzieci. Jak wynika z danych NFZ młodych pacjentów przyjmuje tylko jedna poradnia w Elblągu (znajdująca się przy al. Jana Pawła II). Pierwszy wolny termin wizyty wypada tu 8 lutego 2023 roku.
Przypomnijmy. Alergie oznaczają, że masz nadwrażliwość na jakąś substancję, czyli na alergen. U osób zdrowych alergeny nie wywołują żadnych oznak choroby. U alergików pojawia się nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego. Jedymi z częstszych alergenów są pyłki drzew i traw. Objawy alergii na pyłki są podobne do przeziębienia. Ale w przypadku przeziębienia często pojawia się również ból gardła, gorączka i żółta, gęsta wydzielina z nosa. Symptomy alergii mogą zmieniać się z dnia na dzień i trwać dłużej niż przeziębienie. Mogą się też nasilać w zależności od rodzajów pyłków i Twojej wrażliwości na nie. Sezon pyłkowy trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Zdecydowana większość osób, która ma alergie na pyłki, nie musi szukać pomocy lekarza. Zwykle leki dostępne bez recepty łagodzą objawy uczulenia. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu (podstawowej opieki zdrowotnej), który da Ci skierowanie do specjalisty – alergologa
- informuje portal pacjent.gov.pl.
Portal pacjenta podpowiada również, kiedy skontaktować się z alergologiem. Leki dostępne bez recepty nie pomagają, alergia dotyczy małego dziecka, masz objawy astmy i problem z oddychaniem, masz problemy z tchawicą z kaszlem podczas ćwiczeń, masz alergie przez cały rok. W tych przypadkach należy udać się do lekarza.
Chory kraj i tyle
Chodzi tylko o to aby chodzić prywatnie. To pytanie po jaką cholerę płacimy składki na NFZ. A oni sobie w grudniu premie wypłacają.
Dlatego potrzebujemy lekarzy z Ukrainy
Ten kraj to chore państwo, a Elbląg to porazka jesli chodzi o lekarzy! Cenią się lepiej niz profesorowie! W Trojmiescie taniej niż tu! Poziom uslug ,podejście do pacjenta to dno! Prywatnie z dziecmi 200 zl, pediatrzy ! To zdzierstwo ,skandal i brak empatii! Co najlepsze to teleporady ! Rzyga się chce!
Patologia służby zdrowia. Płacąc składki NFZ czekasz rok do lekarza. Prędzej umrzesz niż się doczekasz. Zapłacisz 300zl prywatnie i możesz nawet przyjść tego samego dnia. Wszyscy udają że jest ok.
SKĄD TE WYPASIONE SAMOCHODY , TE WILLE POZA ELBLĄGIEM = WIADOMO Z WYCIĄGANIA PIENIĘDZY W PRYWATNYCH GABINETACH BO NA NFZ TYLKO MAJĄ SZNNSĘ KILKA OSÓB NA ROK
A coz w tym dziwnego, skoro blokowane sa specjalizacje? Jeden koles przyjmujacy doroslych zrobil sobie monopol i ma klientow zapewnionych do emerytury, na ktora i tak nie przejdzie, bo szkoda utracic zlota fuche