Sobota, 2.11.2024, Imieniny: Bozydar, Tobiasz, Bohdan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Emeryturę spędzi w muzeum. 4-tonowy młot po 64 latach wrócił do Elbląga

12.10.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Emeryturę spędzi w muzeum. 4-tonowy młot po 64 latach wrócił do Elbląga
Fot. NJ

Ważący blisko cztery tony młot kowalski to najnowszy eksponat elbląskiego muzeum. Urządzenie przez ponad 60 lat służyło w różnych zakładach, a na "emeryturę" wróciło do miasta, w którym je wyprodukowano. W przyszłości może się stać ozdobą muzeum techniki, opowiadającą o czasach świetności przemysłu w Elblągu.  
 

To młot kowalski MS 100 wyprodukowany w Elbląskiej Fabryce Urządzeń Kuzienniczych w 1957 roku. Obiekt, który świadczy o tym, że w mieście zniszczonym w wyniku działań wojennych, już 12 lat po II wojnie światowej, produkcja szła pełną parą i powstawały urządzenia, które służą do dziś. Co ciekawe, jeden z tego typu młotów prawdopodobnie wykorzystywany jest nadal w jednej z fabryk w Indonezji. Młot ten służy do obróbki plastycznej metali metodą kucia swobodnego, przy jego pomocy wytwarzano duże elementy, a także np. kilofy czy siekiery. Napędzany jest silnikiem elektrycznym, a regulowany dźwignią

- mówi Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Arechologiczno-Historycznego w Elblągu. 
 

Nowy eksponat został dziś, 12 października, przywieziony do elbląskie muzeum z Trójmiasta. Ważący 3 750 kg młot kowalski na razie stanął przed budynkiem Gimnazjum. Muzeum kupiło go od gdańskiej firmy, która jeszcze do niedawna wykorzystywała urządzenie, za około 7 tys. zł. 
 

Firma ta zawiesiła działalność i wyprzedaje wyposażenie. Dzięki temu ten zabytek trafił do Elbląga. Zakupiliśmy go za ok. 7 tys. zł (w tej kwocie jest również koszt transportu). To atrakcyjna cena, tak naprawdę niewiele powyżej ceny złomu za sprawne urządzenie. Ten młot przez lata wykorzystywano go w wielu zakładach. Mamy pełną dokumentację urządzenia, więc będziemy mogli prześledzić, w jakich kolejno. Na pewno w 1960 roku był w jednym z warszawskich zakładów. My również chcielibyśmy znaleźć dla niego takie miejsce, w którym będzie można go uruchamiać. To zabytek, który jest sprawny technicznie i będziemy mogli na nim robić pokazy kucia

- dodaje dyrektor instytucji. 
 

Młot w przyszłości mógłby się stać również jednym z elementów kolekcji pokazywanej w muzeum techniki w Elblągu. Choć sama muzeum techniki to pomysł jeszcze daleki od realizacji MA-H zaczyna już gromadzić odpowiednie eksponaty.
 

Staramy się gromadzić, zdjęcia, pamiątki po przemyśle. Zaczynamy zbierać również większe eksponaty, być może w przyszłości uda nam się stworzyć kolekcję i utworzyć muzeum techniki. Na rynkach antykwarycznych na pewno jest jeszcze sporo interesujących nas zabytków techniki. Nie ukrywam, że chcielibyśmy pozyskać coś z elbląskich legend, z zakładów Schichaua lub Komnicka. Z tym drugim jest większy problem. Wiemy, że zachowały się np. dwa ciągniki wyprodukowane w fabryce Komnicka, ale znajdują się one w prywatnych kolekcjach. Najbliższym źródłem są zatopione wraki, np. wrak torpedowca zbudowanego w stoczni Schichau w Elblągu zatopiony w Bałtyku. Do dziś jest tam zachowana maszyna parowa, gdyby znalazły się środki i siły, żeby go wydobyć, to takie obiekty również mogłyby znaleźć się w Elblągu

- dodaje Lech Trawicki. 


 


 



 


 



 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ Znajomy
    Wtorek, 12.10

    Leszek - gratuluję - zrealizowałeś swój pomysł, o którym wiele razy opowiadałeś. Kto miał choć raz do czynienia z Dyrektorem Leszkiem zapewne zauważył jego bogatą wiedzę, pasję i chęć zrobienia czegoś niezwykłego dla Muzeum i Elbląga. Ten "bałagan artystyczny" na jego biurku, fascynująca kolekcja aparatów fotograficznych, ogromna wiedza na temat kowalstwa, przemysłu metalurgicznego z przeszłości, starych pojazdów itp. utwierdza, że jest to Człowiek Pasjonat. Dyrektorze Leszku rzeczywiście ten młotek jest większy od naszego. Wpraszam się z wizytą.

  2. 2
    +6
    ~ 1125
    Wtorek, 12.10

    Brawo,teraz czas na odkupienie naszej elbląskiej lokomotywy , które jeszcze stoją i gniją na bocznicach , odrestaurować i chwalić naszą dumą . Tylko szkoda że taki Słupnik daje jakiejś dewiantce co przebiera się za mężczyznę ,na pomniki w tak strategicznym miejscu ,a za takie pieniądze byśmy mieli cudne perełki Elbląskiego przemysłu.

  3. 3
    +2
    ~ Kat Na Idiotów
    Środa, 13.10

    Może autorka przetłumaczy na polski o co jej chodziło tu cytuje "...Choć sama muzeum techniki to pomysł jeszcze daleki od realizacji..."?

  4. 4
    --1
    ~ do~ Kat Na Idiotów
    Środa, 13.10

    a=o

  5. 5
    +1
    ~ M.
    Środa, 13.10

    Bardzo chciałbym kiedyś móc zwiedzić elbląskie muzeum techniki i ujrzeć co powstawało w moim rodzinnym grodzie. Szczytem wspaniałości byłoby, gdyby takie muzeum powstało w starych murach elzamowskich, które obecnie znajdują się w portfolio Elzamu.

  6. 6
    0
    ~ kowal
    Piątek, 21.04

    młotów jest w samej polsce w użyciu ok 300 sztuk, młot nie jest konstrukcją Zamechu, to konstrukcja zakładów z Woroneża , 100% Polski MS 160 powstał dopiero w w 64 roku też jest ich ogrom w użyciu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.426815032959