Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej zapraszają mieszkańców 17 lipca br. (sobota) do uczczenia pamięci elbląskich ofiar stalinowskich prześladowań.
Tego dnia o godz. 12.00, pod tablicą pamiątkową znajdującą się przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej, będzie okazja do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy, zaplanowano również przemówienia okolicznościowe.
72. rocznica Sprawy Elbląskiej - 17 lipca 2021 r. (sobota), godz. 12:00
Miejsce: przy Obelisku Ofiar Sprawy Elbląskiej (Skwer Ofiar Sprawy Elbląskiej)
Program:
• przemówienia okolicznościowe,
• składanie wieńców i wiązanek przy obelisku.
Prosimy o zachowanie obowiązujących zasad higieny i bezpieczeństwa.
Sprawa Elbląska
72 lata temu, w nocy z 16 na 17 lipca wybuchł pożar w Zakładach Mechanicznych im. Gen. Świerczewskiego w Elblągu, który zapoczątkował wydarzenia nazywane „sprawą elbląską”. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu, Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 200 osób. Część aresztowanych nie miała żadnych związków z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny. Skazano trzydzieści jeden osób, w tym pięć na karę śmierci. Dwie osoby nie wyszły żywe z więzienia, a w różny sposób prześladowano około tysiąca osób. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru.
UM Elbląg
Warto o tej sprawie wielokrotnie wspominać , tak by młodzi ,których ojców ,czy dziadków wtedy nie aresztowano sie o niej dowiadywali i wiedzieli ,jak wyglądała kiedyś komuna .
nord - stalinizm nie ma nic wspólnego z komunizmem. Zbrodnie towarzyszą wszelkim rewolucjom. Zresztą każda władza, która uzna siebie za najlepszą i najmądrzejszą rządzi poprzez terror stosując powszechnie wszelkie formy prześladowań. Każdy naród w swoich dziejach tego doświadczył, niektóre nadal mają z tym do czynienia, bez względu na to na jaką ideologię powoływali się tacy przywódcy. Oto chociażby wybitny generał Wielkiej Rewolucji Francuskiej niejaki Napoleon Buonaparte, ostatecznie był jej katem, a gdy został cesarzem Napoleonem I stał się tyranem i siewcą zła. Dziś też tego doswiadczamy, chociaż niektórzy próbują czynić to w białych rękawiczkach tłumacząc, że jest to dla dobra nas wszystkich.