Znamy wyniki rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. W zestawieniu dziesięciu placówek najbardziej otwartych i bezpiecznych dla osób nieheteronormatywnych w całej Polsce na 6. miejscu znalazło się Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, koło Elbląga.
Jesteśmy szkołą otwartą. Budujemy społeczność opartą na szacunku, która respektuje i szanuje wszystkich, uczniów i nauczycieli, abyśmy czuli się bezpiecznie.
- mówi Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.
Ranking szkół LGBTQ+ ma pomóc młodzieży w wyborze przyjaznej, bezpiecznej i otwartej szkoły średniej. Po raz pierwszy obejmie zasięgiem całą Polskę. Dotychczas takie zestawienie było przygotowywane tylko dla szkół ponadpodstawowych ze stolicy. W tym roku po raz pierwszy poproszono młodzież, aby wypowiedziała się na temat placówek oświatowych z całego kraju. Uczniowie i uczennice odpowiadali na 17 pytań, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na terenie placówki. W tym roku szczególną wagę miały pytania dotyczące systemowego podejścia szkoły: organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych imieniem preferowanym.
Łącznie na pytania odpowiedziało ponad 22 tys. osób z całego kraju. W akcji wzięło udział 2,5 tys. placówek w Polsce. Na tej podstawie powstał ranking szkół przyjaznych LGBTQ+. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. W pierwszej dziesiątce są dwie szkoły z województwa warmińsko-mazurskiego. Oprócz Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym wskazano również na I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie - szkoła ta znalazła się na 2. miejscu.
Celem akcji jest przede wszystkim umożliwienie wyboru bezpiecznej, otwartej i akceptującej szkoły przez kandydatów i kandydatki do szkół średnich. Poza najważniejszym rankingiem maturalnym Perspektyw ważne jest, aby młode osoby miały ogląd sytuacji samopoczucia uczniów i uczennic w szkole. Oczywiście w toku badania najważniejsze są oceny uczniów i uczennic. Chcemy, aby to właśnie młodzi ludzie mieli możliwość oceny swoich szkół, a nie dyrekcja za nich. Jednak wyniki będą służyć także dorosłym - szkoły dostaną swego rodzaju informację zwrotną na temat samopoczucia osób LGBTQ+
- mówił Dominik Kuc, twórca rankingu w rozmowie z info.elblag.
Z odpowiedzi uczestników akcji wynika także, że: 90 proc. uczniów i uczennic wie o przynajmniej jednej osobie LGBTQ+ w swojej szkole, 78 proc. regularnie dostrzega w swojej szkole symbole przypisywane społeczności LGBTQ+, np. tęczowe przypinki na plecakach, a 55 proc. jest też zdania, że szkoła nie miałaby nic przeciwko, gdyby para jednopłciowa tańczyła poloneza na studniówce.
Z drugiej strony tylko 26 proc. ankietowanych spotkało się z reakcją ze strony grona pedagogicznego w przypadku wystąpienia dyskryminacji, czy użycia obraźliwych symboli. Aż 72 proc. badanych stwierdziło też, że ich szkoły nie prowadzą żadnych działań w ramach Tęczowego Piątku lub warsztatów antydyskryminacyjnych.
Organizatorzy rankingu jego wyniki zaprezentowali we wtorek 8 czerwca na konferencji prasowej, zorganizowanej przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dziesięć najlepszych szkół otrzyma Dyplomy Równości.
Źródło: https://www.facebook.com/rankingszkollgbtq
No nie wiem czy to powód, żeby się chwalić. Tzw. postępowe lewactwo doprowadziło do tego, że nie ważny jest już poziom edukacji danej szkoły czy wykwalifikowana kadra tylko to czy szkoła jest przyjazna grupce ludzi z - bądź, co bądź - zaburzeniami emocjonalnymi. Zupełnie jakby ich problem był najważniejszym problemem na planecie i rozwiązanie "kwestii LGBT" miało uczynić Ziemię lepszym światem :) Jakaś żenada. Za kogo ci "tęczowi" się uważają...
Kiedyś osoby tzw. nieheteronormatywne nie obnosiły się i nie afiszowały, więc mogły czuć się bezpiecznie. Wywlekanie problemów takiej natury poza dom i wąskie środowisko nie przyniosło tym osobom żadnego pożytku. Jest akcja - jest reakcja. Jeśli chłopiec chce dogadzać chłopcu, to niech to robią w zaciszu domowym i się z tym nie obnoszą. Gwarantuję, że nikt im pod kołdrę zaglądać nie będzie i nikogo to nie będzie interesować.
Wiadomo w szkole sami artyści
Wiadomo teraz gdzie nie posyłać dzieci... wolałbym ranking przyjaznych szkół zdrowej normalnej rodzinie
Szkoda.
KUTWA ALE WSTD .. ***Ć PEDAŁÓ
Wiadomo teraz gdzie nie posyłać dzieci... wolałbym ranking przyjaznych szkół zdrowej normalnej rodzinie
teraz beda mieli okazje malować lgbt czym tu sie chwalic
Kultura warunkuje nasz system myślenia i wartościowania. Tak. Może się więc zdarzyć że taka informacja okaże się dla niektórych źródłem wielu konfliktów wewnętrznych. Sposób ich wyrażania jest strategią samopomocy. Akceptacja, empatia, decentracja to jest właśnie to co odróżnia nas od zwierząt, także szacunek dla wspierających przyjazne miejsca.
Brawo za otwartość bo świat jest inny niż się wydaje tym sprzed komputerów którzy szerzą hejt a nie wiedzą jak wygląda ten świat za granicami ich zaścianków. Poznajcie inne miasta w Polsce i kraje Europy, Azji czy Ameryki gdzie nie ma wykluczenia dla szczęścia. Bo co szczeniaku lepiej być nieszczęśliwym z płcią przeciwna czy szczęśliwym z tą samą? Ch.. cię to obchodzi! ;) Love peace & harmony