Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Elblągu stosuje się groźny glifosat? "Warto uświadamiać mieszkańców"

08.05.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu stosuje się groźny glifosat? "Warto uświadamiać mieszkańców"

Elbląscy radni chcą informować mieszkańców o negatywnym wpływie stosowania glifosatu na zdrowie. To jednak dopiero po uporaniu się z pandemią. Na razie uspokajać może fakt, że Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu nie wykorzystuje Roundupu.

 

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej w sprawie eliminacji glifosatu z żywności trafił do Rady Miejskiej w Elblągu. Radni chcą szerzej zająć się tematem, nie tylko groźnego środka chemicznego, ale i zdrowej żywności. 

 

Zdajemy sobie sprawę, że glifosat to szkodliwy składnik  Roundupu, który może występować w produktach żywnościowych. Na to nie mamy wpływu, ale możemy podjąć się informowania społeczeństwa o jego szkodliwości. Warto o tym mówić, uświadamiać elblążan

 

- mówiła radna Małgorzata Adamowicz, podczas Komisji zdrowia i spraw społecznych. 

 

Radni podkreślali, że można zorganizować kampanię edukacyjną na ten temat, wcześniej jednak należy zasięgnąć opinii specjalistów. Do tematu chcą wrócić po pandemii.

 

Do tej pory uspokajać może fakt, że Elbląg znajduje się w grupie samorządów, które nie stosują w przestrzeni miejskiej środków zawierających glifosat. 

 

Zieleń Miejska nie używa żadnych środków, które zawierają w sobie szkodliwy składnik. Na terenie Elbląga mamy jednak 12 rolników. Nie mamy wpływu na to czy oni go stosują. Na liście ministerstwa jest ponad 90 różnych środków, które mają różnorodne stężenia, od tych najmniejszych po kilka gram, po takie które mają nawet 680 gram. To jest wszystko dopuszczone do obrotu na ternie naszego kraju. Ustawa z dnia 2013 roku o środkach ochrony roślin umożliwia handel, obrót i stosowanie tych środków. Na to nie mamy wpływu. Natomiast możemy zapewnić, ze my tego nie używamy. 12 rolników na naszym terenie to nie jest wielu i taka zwykła polityka informacyjno-edukacyjna może w tym przypadku poskutkować

 

- mówił Marek Pilichowski, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Elblągu.

 

Glifosat to organiczny związek chemiczny z grupy fosfonianów. Niszczy większość roślin, więc znajduje się w wielu środkach (ten najbardziej znany to Roundup) chwastobójczych chętnie stosowanych przez m.in. rolników, sadowników, jak i działkowców. Jego używanie nie jest zakazane, ale coraz więcej ekspertów podkreśla, że ma on destrukcyjny wpływ również na ludzkie zdrowie. Coraz głośniej mówi się o potrzebie wprowadzeni zakazu stosowania glifosatu. 

 

Co na ten temat sądzą Czytelnicy? W Elblągu potrzeba edukacji na temat zdrowej żywności i środków, które choć ogólnie dostępne mogą być szkodliwe?

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +10
    ~ Kryspin
    Sobota, 08.05

    W przestrzeni miejskiej może się nie stosuje ale w przestrzeni kolejowej, która to przebiega przez Elbląg - to już w ogromnych ilościach. Każdego roku na wiosnę przyjeżdża specjalny pociąg specjalistyczny złożony z kilku cystern i urządzeń rozpylających i leje na torowiska nie zważając nawet na ludzi stojących na przejeździe kolejowym przy Malborskiej. Proszę zadać pytanie spółkom kolejowym. Pewnie niechętnie ale odpowiedzą.

  2. 2
    +4
    ~ Zajazd sprzedaży
    Sobota, 08.05

    Środka o nazwie Roundup. Spisywać z dowodu osobistego , tych co kupują ten środek. UM niech wygeneruje pieniądze na przebadanie wszystkich dzieci w Elblągu, na zawarcie gikofastu we krwi. To badanie nie jest tanie kosztuje 150 zł x ilość dzieci w miejscy. Urząd ma dane. Wtedy powiem co dalej , pi wynikach.

  3. 3
    +2
    ~ wiem widziałem
    Sobota, 08.05

    Być może zieleń i nie stosuje ale epgk w zeszłym roku jak opryskiwało chodniki, to tylko widać było gdzie operatorowi wiatr zawiał albo ręka zadrżała i poszło na pobliski trawnik hehe.... śmiesznie wyglądały trawniki na mieście hehe

  4. 4
    +11
    ~ mieszkaniec
    Sobota, 08.05

    Że glifosat jest rakotwórczy już dawno zostało udowodnione. Jego pozostałości można spotkać np. w kaszy gryczanej i innych produktach zbożowych. Część sieci handlowych kontroluje w/w produkty pod kątem zawartości glifosatu. W wodzie skutecznie zabija wszelkie życie. Jeszcze w ubiegłym roku w przestrzeni miejskiej używany był do zwalczania chwastów na chodnikach i alejkach. Rada Miasta winna podjąć uchwałę w sprawie zakazu stosowania glifosatu na terenach zieleni miejskiej i osiedlowej /Spółdzielnie mieszkaniowe, ZBK itd./ a DOŚ powinien przeprowadzić szeroką kampanię informacyjną również wśród działkowców którzy pryskają kiedy chcą, czym chcą i nie zwracają uwagi na ochronę dzikich zapylaczy i pszczoły miodnej.

  5. 5
    +9
    ~ SJP
    Sobota, 08.05

    Panie Pilichowski, dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim zobowiązuje mówienie poprawną polszczyzną. Nie kilka gram lecz kilka gramów, nie 680 gram lecz 680 gramów!!!

  6. 6
    +9
    ~ Vvg
    Niedziela, 09.05

    Przeprowadziłam się na wieś jakiś czas temu i dopiero teraz widzę że coś takiego jak naturalna zdrowa żywność już nie istnieje. Dzisiejsze drzewa owocowe-bez pryskania nic nie urosnie-tak twierdzą sadownicy i leja chemię kilka razy w sezonie na drzewa krzewy itp. Rzepak rósł rok temu przy moim domu. Rolnik lał round upem ile wlezie. Właśnie slatego przestałam kupować olej rzepakowy. Wolę słonecznikowy .

  7. 7
    +7
    ~ Alicja
    Niedziela, 09.05

    Ciekawe czym robią opryski na osiedlu Nad Jarem? Pojawia się wtedy informacja, aby uważać na dzieci i zwierzęta...

  8. 8
    0
    ~ Sasza
    Niedziela, 09.05

    Wyrugowac i zalac beton

  9. 9
    +6
    ~ mieszkaniec II
    Niedziela, 09.05

    Panie dyrektorze, czy już prowadzona jest lub czy będzie prowadzona polityka informacyjno-edukacyjna. Jeżeli tak, to w jaki sposób i jakich narzędzi Pan użyje aby przekonać rolników.

  10. 10
    +4
    ~ obserwatorka
    Niedziela, 09.05

    Roundup na potęgę stosują działkowcy na wszelkie chwasty czy powoje, a nawet złośliwie podlewają go innym działkowcom na granicach działek (np. kiedy roślinki sąsiada puszczają pędy na ich parcele). Roundup hojną ręką leje się na cmentarzach (zwłaszcza Dębica), gdzie trudno wyplenić skrzypy czy perz. Natomiast kilka tygodni temu Zieleń czyściła rabaty różane w Parku Kajki, po czym rozsypała na nie moluskocyd w ilości kilku kilogramów. Jeśli ktoś nie wie co to, już informują: to fioletowe lub różowe kulki, zanęcacz-trucizna na ślimaki. Problem w tym, że moluskocyd jest niebezpieczny dla zwierząt (ptaki, zwłaszcza podloty oraz psy i koty, które może kulek nie zjedzą, ale łapki po spacerze wyliżą). Wygląda toto jak zabawka lub słodycze, więc i dzieci zatruć się mogą:-((

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0873649120331