Wczoraj, 6 grudnia, w życie wszedł przepis, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Uwaga kierowcy – tworzenie "korytarza życia" to już prawny obowiązek!
W teorii każdy kierowca wie, że są pojazdy uprzywilejowane, którym należy ustąpić pierwszeństwa. Niestety nie wszyscy widząc np. karetkę jadącą na sygnale, mają prawidłowe odruchu.
Tworzenie korytarza życia jest problemem. Dla kierowców jest to stresująca sytuacja i czasami nie wiedzą jak się zachować lub co gorsza blokują przejazd karetki wykorzystując korytarz życia, aby skrócić sobie czas przejazdu. Niestety takie sytuacje się zdarzały
– mówił Michał Missan, szef Działu Ratownictwa Medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.
WSZ dysponuje ośmioma karetkami. - Średnio każda z nich dziennie wyjeżdża kilkanaście razy. Są też okresy, np. latem, gdy mam spory problemem z upałymi i ta liczba jeszcze się zwiększa – przyznaje Michał Missan.
Niestety również w Elblągu problemem było tworzenie korytarza życia. - Niby wszyscy wiemy, jak się zachować, ale ludzie bardzo różnie reagują. Od paniki po cwaniactwo – zaznaczył Michał Missan.
Obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. O czym należy pamiętać? - W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia kierujący pojazdami powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez odpowiednie usytuowanie - tłumaczy Jakub Sawicki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. - Zgodnie z przyjętą zasadą kierujący pojazdami, poruszający się lewym pasem będą musieli zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali do prawej krawędzi. Sprawne utworzenie korytarza życia będzie szczególnie ważne na drogach wielopasmowych, ponieważ dla służb ratowniczych liczy się każda sekunda. Im szybciej kierujący pojazdami zrobią dla nich miejsce, tym większa szansa na uratowanie życia.
Niezwykle ważnym jest fakt wyznaczenia miejsca na korytarz życia, który w przypadku kilku pasów ruchu zawsze będzie występować po lewej stronie (tj. pomiędzy lewym pasem ruchu i pasem z nim sąsiadującym). Tym samym kierowca nie będzie musiał się zastanawiać, z której strony nadjedzie pojazd uprzywilejowany. Nowe przepisy zabraniają również pojazdom innym niż uprzywilejowane korzystania z utworzonego korytarza życia. Wyjątkiem są pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorący udział w akcji ratowniczej
– podkreślił Jakub Sawicki.
- Ustawowe uregulowanie tej kwestii uważam za dobre. Mam nadzieję, ze ten zapis usprawni nam pracę – dodał Michał Missan.
Oby tak było.... można uratować wiele "żyć".
Zobaczymy jak bedzie wyglądał korytarz życia na ul. BEMA o godz 15 po oddaniu nowej strażnicy Straży Pożarnej.
Specjalistą od zapierdzla.ia korytarzem jest kurski udzieli pisiorom instrukcji w tvp
W okolicach Elbląga są dwu pasmowe drogi na s 7. Mam nadzieję że policja będzie stanowczo eleminowac tych co go łamią a za zadanie ma poprawić służbom dotarcie do ofiar wypadku. W Niemczech za nie zrobienie korytarza zabierają prawko na 3 miesiące i bardzo wysoki mandat bez żadnej dyskusji.