Środa, 15.01.2025, Imieniny: Pawel, Izydor, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

101 lat temu Józef Piłsudski powrócił z Magdeburga do Warszawy. Elblążanie odtworzyli to wydarzenie

12.11.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
101 lat temu Józef Piłsudski powrócił z Magdeburga do Warszawy. Elblążanie odtworzyli to wydarzenie
Fot. Kadr z filmu

10 listopada 1918 r., Józef Piłsudski powrócił z Magdeburga do Warszawy. Na dworcu w Warszawie czekali na niego najbliżsi współpracownicy oraz przedstawiciel Rady Regencyjnej, która w całości przekazała mu władzę. Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa rozpoczął odbudowę naszej państwowości. W 101. rocznicę wydarzenia ten historyczny moment odtworzyło elbląskie Międzyszkolne Koło Historyczne. Zobacz film.

Józef Piłsudski po kryzysie przysięgowym, kiedy odmówił w imieniu Legionów Polskich złożenia przysięgi na wierność władcom państw centralnych Cesarzowi Niemiec i Austro-Węgier został zamknięty w twierdzy w Magdeburgu.

W wyniku rewolucji w Cesarstwie Niemieckim po rozmowach z oficerami Sztabu Generalnego wojsk niemieckich w Berlinie został zwolniony i powrócił do Warszawy z zamiarem odbudowy państwa polskiego. Na dworcu w Warszawie czekali na niego najbliżsi współpracownicy oraz przedstawiciel Rady Regencyjnej, która w całości przekazała mu władzę. Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa rozpoczął odbudowę naszej państwowości.

Dotyczyła ona wszystkich dziedzin życia politycznego, społecznego i gospodarczego. W latach 1918-1922 w wyniku działań wojennych, powstań i plebiscytów państwo uzyskało granice, które stały się ostoją II Rzeczypospolitej. Polska powstała jako państwo niepodległe i suwerenne dzięki wysiłkowi i woli całego Narodu Polskiego. Postać Józefa Piłsudskiego przejdzie na stałe do historii jako symbol tej narodowej woli.

Ten krótki film, jako spadkobiercy tamtego pokolenia poświęcamy współczesnym obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej. Oczywiście jako mieszkańcy Elbląga w pierwszej kolejności film ten dedykujemy Wam współobywatele naszego miasta.
 

Piotr Imiołczyk
 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ Paderewski
    Wtorek, 12.11

    Weźcie ta popier dolke nauczcie salutowac, zer9 podobieństwa do Piłsudskiego A jego umiejętności aktorskie żenujące...

  2. 2
    +6
    ~ szaa
    Wtorek, 12.11

    masakra, te sceny na dworcu i później wokół, nie pasuje tam nic a nic

  3. 3
    +6
    ~ zgrywus
    Wtorek, 12.11

    To nie żaden Piłsudski tylko pan WF-ista;)

  4. 4
    +8
    ~ Hihot historii
    Wtorek, 12.11

    Na prawd to Piøsudskiego NIGDY nie byøo w Elbágu. Fikcja statystów. Nasze tereny byøy nazywane póønocno wschodnimi, na których odbyø sie kongres, gdzie wiekszosc opowiedziala sie za Niemcami.

  5. 5
    +4
    ~ nie chce się chcieć
    Wtorek, 12.11

    Jakieś te stroje elbląskie są, a " gwardia " marszałka, to raczej ukraińscy chłopi. Taka prawda historyczna? Nawet bawić się nie umie zbieranina z 4 stron świata. Niestety, po 74 latach nadal każdy obchodzi swoją niepodległość. A kozioł, czerepak, solejuk, więcławska byli na moście pod tablicą? Raczej nie, bo wybory już były. Taki ich patriotyzm pokazowy. Ani gustlika, sławka, portasa, wcisły, pięknej eli...

  6. 6
    --2
    ~ Joluś
    Wtorek, 12.11

    ~Hihot historii - Kościuszki, Traugutta, św. Mikołaja, i wielu innych także w Elblągu nie było a jednak mamy kościół imienia św. Mikołaja, ulice Kościuszki, Mickiewicza, Traugutta. Teraz tu jest Polska i to młodzi Polacy odegrali tę scenkę zapowiedzianą jako przyjazd Piłsudskiego do Warszawy a nie Elbląga. Chwała młodym, że im się chciało. Co do pozostałych komentarzy to szkoda słów na te wypociny spod zatęchłej kołdry.

  7. 7
    +2
    ~ poziom jolusi
    Wtorek, 12.11

    Pewien Arnold Boczek nielegalnie wypróżniał się w "kibelku" Paździocha. Osoba z dworu czerepaka, używając imion kobiecych, wypróżnia się na łamach, głosząc nieprawdę jak choćby do wystroju ludzi witających Piłsudskiego w Warszawie. W Warszawie, bo to ma znaczenie wg takiego Arnolda Wypróżnicza . On , tenże nasz wypróżniacz, wyjaśnia, że stroje nie dotyczą Elbląga a są zgodne z ubiorami ludności Warszawy. Warszawiacy ubrali się w stroje kozackie aby witać Polaka . Ręce opadają na takie wypróżnienie Arnolda pod ksywą "Joluś ". Warto Arnoldzie, po wypróżnieniu się, posprzątać bo co otworzysz japę, to capi jak z wypróżnialni.

  8. 8
    +1
    ~ Gwoli wyjaśnienia
    Wtorek, 12.11

    Nie wiem po co te emocje. W wielu miastach Polski odbywają się w tym czasie tego rodzaju inscenizacje. A tu taki potok złości i nie wiadomo w jakim celu wylany. Każda interpretacja temu podobnych zdarzeń wprowadza różne elementy, nie zawsze w pełni utrzymane w oficjalnie uznawanym ich przebiegu. A tak po prawdzie ten znany przyjazd marszałka, upowszechniany nam w zdjęciach i materiałach filmowych, miał miejsce w grudniu 1916 roku. Natomiast ten jedenasto listopadowy roku 1918 przebiegł w kameralnej atmosferze, bez udziału społeczeństwa, bo ono nie wiedziało o tym planie przyjazdu. Wtedy to Piłsudski wsiadł do dorożki, którą w towarzystwie delegatów Rady Regencyjnej udał się do jej siedziby na nadzwyczajne posiedzenie. Po drodze nikt go ani witał, ani pozdrawiał, bo po prostu nikt o tym nie wiedział. Także wszystkie te inscenizacje są wymysłem organizatorów, którzy mają prawo do swobodnej interpretacji zdarzenia. W tym przypadku chodzi zwyczajnie o uatrakcyjnienie takich imprez.

  9. 9
    +4
    ~ Hahaha
    Wtorek, 12.11

    Lichy parcie na szkło ma, ryj pijaka Ale uważa się za Piłsudskiego bo wąsa a aktor z niego mega slaby jak wuefista hahaha widzimy się w jaszczurze na piwie :D

  10. 10
    +7
    ~ zabawa starych ch... w Indian
    Wtorek, 12.11

    ~Gwoli wyjaśnienia - skoro wyjaśniasz to rób to poprawnie a nie wg ideologii pewnego stepana. Ziutek przyjechał do W-wy 10 listopada. Był witany przez nieliczną, ale jednak grupę kolegów i zwolenników. Nie witali go w 1918 roku zwolennicy w takich strojach i zapewne nie z krzyżami - znane są poglądy Ziutka na obłudę religijną. Zgoda, niech będą inscenizacje, ale wierne a nie niszczące wychowanie i wiedzę . Podobnie z Muzeum Powstania Warszawskiego - widząc eksponaty broni w które były uzbrojone warszawskie dzieci aż trzeba zapytać "dlaczego przegrały?". Bo w rzeczywistości jeden małolat na 10 miał scyzoryk a pozostali patriotyzm II RP . Znam to od rodziców - uczestników tej masakry. Na takie bezmyślne interpretowanie historii właściwie zareagował ten siwy koń w zaprzęgu, foto 10.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4092400074005