Tzw. podwójny rocznik ruszył do szkół średnich. Trwa rekrutacja. Elbląskie licea, technika i zawodówki szykują się w tym roku na przyjęcie blisko 2900 uczniów. Niektóre planują uruchomienie nawet 12 klas pierwszych.
We wrześniu gimnazja będą już historią. W związku z tym zarówno tegoroczni absolwenci gimnazjów, jak i szkół podstawowych od nowego roku rozpoczną naukę w szkołach średnich. Rekrutacja już trwa. W wielu miastach dyrektorzy podkreślali, że przyjęcie dwa razu więcej uczniów powoduje wiele problemów, szkoły będą przepełnione, a lekcje będą prowadzone dwuzmianowo. Jak elbląskie szkoły są przygotowane na ten podwójny rocznik?
Jak będą wyglądały ostateczne wyniki rekrutacji, trudno w tej chwili powiedzieć. Mamy zaplanowanych 12 nowych oddziałów, 6 dla absolwentów szkół podstawowych i 6 dla absolwentów gimnazjów. Jakie profile wybiera młodzież? W tym roku popularność zyskuje kierunek matematyczno-geograficzny, tzw. biznesowy, jest również zainteresowanie klasami biologiczno-chemicznymi i tzw. politechnicznymi, czyli matematyczno-fizycznymi. Zachęcamy również do wybierania profilu humanistycznego, dwujęzycznego, który od nowego roku będzie pod patronatem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Mamy szeroką ofertę. Klasy są tak sprofilowane, że dają duże możliwości podczas rekrutacji na studia
- przekonuje Agnieszka Jurewicz, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.
- Mamy nową siedzibę, świetne warunki i miejsce. Teraz czekamy tylko na uczniów. Trochę ostrożnie, łącznie zaplanowaliśmy 7 nowych oddziałów szkoły branżowej i technikalnej. Myślę, że spokojnie będzie ich 8, w razie potrzeby jesteśmy w stanie otworzyć nawet 10. Mogę uspokoić uczniów, którzy chcą u nas kontynuować naukę. Praktycznie niemożliwe jest, żeby nie mogli tego robić w wybranej klasie. Szkoły branżowe mają zielone światło. Mogą otwierać klasy dwuzawodowe, zgodnie z zapotrzebowaniem uczniów. Praktycznie niemożliwe jest, żeby nie mogli tego robić w wybranej klasie. Może więc się zdarzyć, że na przykład na kierunek kierowca mechanik zapisze się nam 45 uczniów, czyli za mało na 2 oddziały. W związku z tym otworzymy jeden oddział w całości, a 15 uczniów trafi do klasy dwuzawodowej, gdzie będą mieli kierunek kierowca mechanik, plus jeszcze jakiś inny np. elektromechanik pojazdów samorchodowych - mówi Beata Tuzimek, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu.
Również podczas tegorocznej rekrutacji nacisk jest kładziony na szkolnictwo zawodowe. Większość elbląskich szkół branżowych poszerzyła swoją ofertę o łącznie kilkanaście nowych kierunków. Pewnie byłoby ich więcej, gdyby nie problem z nauczycielami, którzy mieliby nauczyć młodzież zawodu.
To rzeczywiście trudniejszy rok. Myślę jednak, że szkoły są przygotowane. My mamy zaplanowanych 12 nowych klas pierwszych. Problemem są jednak "zawodowcy". Obecnie naprawdę musimy zabiegać o nauczycieli od zawodów. Specjaliści w swoich dziedzinach, nie bardzo garną się do pracy w szkołach. To oczywiście również miało wpływ na zaplanowaną rekrutację
- przyznaje Mariusz Bachanek, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych.
Ratusz nie ma wątpliwości, że wszystkie elbląskie szkoły średnie poradzą sobie z tegoroczną rekrutacją. Przygotowania do przyjęcia podwójnego rocznika samorząd prowadził już od wielu miesięcy, zapewnia prezydent Elbląga Witold Wróblewski, w odpowiedzi na interpelację w tej sprawie radnego Antoniego Czyżyka (Koalicja Obywatelska). Podobnie optymistycznie patrzy na organizację pracy szkół, które zyskają podwójny rocznik.
Przeprowadzono analizę współczynnika zmianowości w szkołach, z której wynika, iż zajęcia dydaktyczne w szkołach będą się odbywały jak dotychczas w godzinach od 8 do 16. Każdy dyrektor szkoły przeanalizował także możliwości swojej szkoły, biorąc pod uwagę liczbę sal dydaktycznych, pracowni do kształcenia zawodowego oraz kadrę pedagogiczną i określił jaką maksymalną liczbę oddziałów I klas jest w stanie utworzyć od września 2019 roku. Liczba przygotowanych miejsc jest wystarczająca dla absolwentów szkół podstawowych i uczniów kończących gimnazja
- wyjaśnia w odpowiedzi na interpelację Witold Wróblewski.
W tym roku szkoły podstawowe i gimnazja w Elblągu ukończy 1900 uczniów. Elbląskie szkoły średnie są gotowe na przyjęcie około 2900 uczniów z Elbląga i spoza miasta. Uczniowie, którzy w czerwcu ukończą szkołę podstawową, będą przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej szkoły branżowej I stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą się ubiegać o przyjęcie do 3-letniego liceum, 4-letniego technikum i 3-letniej szkoły branżowej I stopnia. Rekrutacja będzie prowadzona w tym samym czasie, ale każda szkoła utworzy odrębne klasy dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum, co oznacza, że absolwenci nie będą rywalizowali o te same miejsca w szkołach. Będą ubiegali się tylko o miejsca przewidziane dla absolwentów konkretnego typu szkoły. Pierwszy etap rekrutacji zakończy się 14 czerwca. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na Elbląskiej Platformie Edukacyjnej.
Postuluję zwiekszyć ilość godzin religii u pofnieść wynagrodzenia katechtą/tką. W czasie strajku udowodnili że mona na nich liczyć. Szcześć bosze.
Były szkoły zostały zlikwidowane a teraz problem ,a można było rozładować klasy z dużą ilością uczni. Wszystkim by to wyszło na dobre a obecnie i szkoły by były.
Postuluję zwiekszyć ilość godzin religii u pofnieść wynagrodzenia katechtą/tką. W czasie strajku udowodnili że mona na nich liczyć. Szcześć bosze.