Dziś, 9 maja, o godz. 12.00, odbyły się obchody uczczenia wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Uroczystości odbyły się pod obeliskiem upamiętniającym Podobóz w Elblągu znajdującym się ul. Lotniczej. Przy Pomniku Ofiar Obozu Stutthof zebrali się politycy, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych.
Założony w 1939 roku, przez Niemców obóz w Sztutowie, był jednym z najdłużej działających obozów znajdujących się na terenie Polski. Dokładnie 74 lat temu, 9 maja 1945 roku, radzieckie wojska wyzwoliły obóz koncentracyjny Stutthof.
Obóz w Sztutowie był jednym z głównych miejsc, które służyło masowej eksterminacji ludności na terenie Rzeszy Gdańsk- Prusy Zachodnie. Charakteru obozu masowej zagłady nabrał, w 1944 roku, kiedy to, włączono go do realizacji „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej".
Przez obóz koncentracyjny w Sztutowie, przeszło około 120 tysięcy więźniów. Byli oni obywatelami 25 krajów. Liczbę ofiar szacuje się na ponad 65 tysięcy.
Udział w uroczystości wzięli elblążanie oraz przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, którzy złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem znajdującym się przy ul. Lotniczej. W tym miejscu obecnie znajduje się kamień upamiętniający ofiary, które poniosły śmierć w podobozach znajdujących się w Elblągu
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów 74. rocznicy wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof.
Radzieckie wojska wyzwoliły, ale pamięć o poległych żołnierzach sowieckich już się nie należy. Dlatego jako państwo i naród mamy tak wielu "przyjaciół".
I znowu niczym nie usprawiedliwiona nieobecność Flipa i Flapa. Przyjmują interpelacje w sprawie psiego bobka.