Środa, 27.11.2024, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - zobacz zdjęcia z uroczystości

01.03.2019, 18:00:40 Rozmiar tekstu: A A A
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - zobacz zdjęcia z uroczystości
fot. Patryk Mamczyński

Dziś, 1 marca, pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy AK, odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów, dla których niepodległość i niezawisłość Polski była wartością najwyższą.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to w historii Polski święto żołnierzy szczególnie tragicznie doświadczonych. Tych, którzy po 1939 roku nie godzili się na hitlerowskie uciemiężenie kraju i tych, którzy po 1945 roku nie pogodzili się także z czwartym rozbiorem Polskim - jak nazywano postanowienia jałtańskie - i w Podziemiu, nadal walczyli o niepodległość Ojczyzny.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości.

 

 

 

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ( zdjęć 32 )
Dodano: 2019-03-01 | Fot. Patryk Mamczyński
0

Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --15
    ~ Normalny
    Piątek, 01.03

    Cześć i chwała bohaterom. Dziś przywracamy Wam należną godność. Chociaż potomkowie zdrajców i ubekow jeszcze dziś was opluwaja - na nic to. Wracacie tam, gdzie wasze miejsce- do panteonu naszych bohaterów.

  2. 2
    +22
    ~ refleksja
    Piątek, 01.03

    Kiedy zostaną upamiętnione ofiary - niemowlęta, dzieci, kobiety w ciąży, seniorzy - tych , których dzisiaj nazywamy żołnierzami. Żołnierz nie zrobił by tego co oni wyczyniali w imieniu "ich" Rzeczypospolitej. Szokujący jest widok wojewody - nauczyciela historii i współczesnych żołnierzy , dla celów politycznych, in gremio gloryfikujących tych którzy w prawie całej Polsce są nazywanie zbrodniarzami, bo pozostawili po sobie w latach 1944-47 spalone niemowlęta , dzieci, powieszone kobiety w ciąży i dokonywali selekcji do śmierci ze względów narodowościowych i religijnych. Trudno jest obronić ich "patriotyzm" wrzucając wszystkich do jednej miary. Żołnierz nie strzela w plecy dziecku uciekającemu z podpalonego przez tego żołnierza domu. Żołnierz chroni dzieci , starców, kobiety w ciąży. Oni nie

  3. 3
    --17
    ~ NSZ
    Piątek, 01.03

    Bury, Łupaszka, Ogień, stańcie do apelu. Chwała bohaterom. Na pohybel zdrajca i potomka ubekow.

  4. 4
    +22
    ~ nienormalny
    Piątek, 01.03

    W latach 1944-1949, nieważne, czy nazwiemy ten czas wojną domową czy inaczej, „wyklęci” zabili ponad 5 tys. cywilów, w tym 187 dzieci do lat 14. Ale o tym się nie mówi, bo dla prawicy byli to komunistyczni pachołkowie i donosiciele do UB.

  5. 5
    +13
    Robert Koliński
    Piątek, 01.03

    Infamia po wsze czasy zbrodniarzom i reakcyjnym ***om, mordercom starców, kobiet i dzieci, oraz hańba ich pogrobowcom i dzisiejszym piewcom. Wieczna pamięć ofiarom "zbrodniarzy przeklętych"!

  6. 6
    +16
    ~ nienormalny
    Piątek, 01.03

    29 stycznia 1946 roku oddział NZW Romualda Rajsa ps. „Bury” zamordował 16 osób we wsi Zaleszany. Ofiary zostały spędzone do chaty rodziny Niczyporuków, którą partyzanci podpalili. W płomieniach zginęli: Stefan Weremczuk, Jan Niczyporuk, jego żona Natalia i troje małych dzieci, Aleksy, Michał i Piotr Niczyporukowie (w wieku 3, 5 i 7 lat) oraz niemowlę: Nadzieja Leończuk. Podczas próby ucieczki z płonącego domu zastrzelono: Grzegorza Leończuka i jego synów: 3-letniego Konstantego i pół-rocznego Sergiusza. Partyzanci zabili też Teodora Sacharczuka za odmowę oddania owsa, Aleksandra Zielinkę z Wólki Wygonowskiej i 16-letniego Piotra Demianiuka – syna sołtysa. Uprowadzono też Michała Niczyporuka. Tego samego dnia oddział odwiedził Wólkę Wygonowską, gdzie zamordował Stefana Babulewicza i Jana Ziemkiewicza.

  7. 7
    +18
    ~ nienormalny
    Piątek, 01.03

    1 grudnia 1945 – doszło do Mordu w Gronkowie: zastrzelono Józefa Szewczyka, 32-letniego Stanisława Zagatę-Łatanka, 18-letniego Leona Zagatę-Łatanka, 21-letniego Bronisława Zagatę-Łatanka i 28-letniego Władysława Krzystyniaka. Ofiary były mordowane na oczach swoich żon oraz dzieci.

  8. 8
    +16
    ~ boisz się prawdy!
    Piątek, 01.03

    ~NSZ - nie wysilaj się. Wierzę, że na ochotnika zgłosił byś się do zbrodni realizowanych przez wymienionych przez ciebie. Jest już wiele legalnych opracowań naukowych , ale to za ciężkie dla "patrioty". Przyzwoitość i wiedzę nie wynosi się ze szkoły OHP, a z domu rodzinnego. Ty tą wiedzę masz ze stada gardłujących hasła które przytaczasz i ze spędów "ku czci" na uniwersalnym skwerku. Jeżeli możesz, w co wątpię, to wyobraź sobie że nie jesteś tym którego wymieniasz a jego ofiarą razem z mamą, siostrą , bratem - niemowlakiem. To zbyt trudne, bo wielebny nie święcił fragmentów ofiar i ich mogił a święcił krwawe precjoza dostarczane przez tych co ich wymieniasz. Oni, ci wymieniani przez ciebie mieli też kapelanów. pomyśl i nadal wołaj swoje gardłowe, bezmyślne hasła, ale nad mogiłami ofiar.

  9. 9
    +7
    Robert Koliński
    Piątek, 01.03

    "Pacyfikacja Wierzchowin rozpoczęła się tuż po godzinie 12-tej. Mieszkańców wioski podkomendni „Szarego” rozstrzeliwali lub zabijali narzędziami gospodarskimi. Maria Tywoniuk, która miała wówczas 11 lat, tak opisała wydarzenia: Przyszli po pieniądze. Tatuś dał pieniądze, a po tym do brata: Oddaj broń. Brat mówi, że nie ma broni. (…) Wziął [jeden z ludzi „Szarego”] ubranie z szafy i z kuferka wziął towar. Potem pyta, gdzie jest piwnica z kartoflami. Zamknął nas wszystkich do piwnicy. Potem wszedł jeden i zaczął strzelać. Wszystkich pobił (…). Mamusia mnie sobą przykryła, na mnie się położyła. Mamusię zastrzelili i wszystkich."

  10. 10
    --19
    ~ Normalny
    Piątek, 01.03

    Takie były czasy, 5 tysięcy, gdzie drwa rabia tam wióry lecą. Alianci bombardujac Drezno zabijają od 20 do 40 tysięcy cywili, dziś nikt nie uważa ich za ludobójców, a w swoich krajach są bohaterami. Nie udało się wam komuchą wymazać z pamięci prawdziwych bohaterów.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0288119316101