Podczas wczorajszej konferencji prasowej Prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Henryk Wronkowski przedstawili informacje dot. negocjacji EPEC-u z Energą Kogeneracją aneksu do umowy na dostawy energii cieplnej oraz omówili przebieg prac nad "Koncepcją techniczno-ekonomiczną zasilania w ciepło miasta Elbląg poprzez miejską sieć ciepłowniczą".
Prezydent Elbląga zapewnił, że negocjacje nadal trwają.
Cały czas trwają negocjacje z firmą Energa Kogeneracja. Umowa, która mamy podpisaną jest umową na czas nieokreślony i ona cały czas obowiązuje. Bezzasadne jest mówienie, że musimy podpisać nową umowę. Co więcej w tej umowie nie kto inny jak Sprzedawca zobowiązuje się do utrzymywania urządzeń służących do wytwarzania ciepła w stanie odpowiadającym wymaganiom przepisów o budowie i eksploatacji tych urządzeń. Mimo tego słyszymy, że jeśli nie podpiszemy tego aneksu to Energa może zaprzestać dostaw ciepła. Jest to zwykły szantaż. Energa próbuje szantażować mieszkańców
- mówił Witold Wróblewski.
Jakie oczekiwania ma Energa? - Dzisiaj EKO żąda podpisania wyjątkowo niekorzystnego dla odbiorców aneksu, na mocy którego nie będziemy mieli wpływu ani na ceny, ani wielkość zakupionego ciepła. Takie zachowanie EKO ma znamiona nadużycia pozycji dominującej i nie może być przez nas tolerowane, dlatego występujemy do Urzędu Regulacji Energetyki. Trzeba bowiem mieć zgodę URE na wypowiedzenie umowy. Dla mnie jest więc to próba straszenia mieszkańców - podkreślał Prezydent Witold Wróblewski.
Co zawiera aneks? - Zaproponowany aneks zakłada podpisanie umowy na 19 lat do 2037 roku. w tym czasie EPEC i wszystkie powiązane z nim podmioty nie mogą inwestować we własne źródła ciepła. Aneks przewiduje również, że w przypadku wypowiedzenia przez nas umowy będziemy płacili kary umowne w wysokości planowanej przez Energę inwestycji polegającą na modernizacji kotłów w kwocie ok. 114,6 mln zł - wyjaśniał Przewodniczący Rady Nadzorczej EPEC Henryk Wronkowski.
To nie jedyne zagadnienia. - Kolejny zapis brzmi, że jeżeli Energa Kogeneracja nie podpisze umowy do dnia 31 lipca 2019 roku, z wykonawcą umowy na wykonanie tego przedsięwzięcia to wypowie nam umowę na dostawę ciepła, która będzie wynosić jedynie 30 MWt. A na to czy Spółka podpisze umowę z wykonawcą nie mamy przecież żadnego wpływu. Uważam więc, że jest to nadużycie strony dominującej. Aktualnie przygotowujemy naszą opinię do tego aneksu. W najbliższy poniedziałek mamy kolejne spotkanie negocjacyjne. W proponowanej wersji tego aneksu podpisać nie możemy - podkreślił Henryk Wronkowski.
W konferencji udział wzięła m.in. Mirosława Meirowska Prezes SM Zakrzewo. - Dla nas podstawowym warunkiem jest aby to ciepło było tanie, bo jest to najwyższa pozycja w opłatach za użytkowanie lokali. Propozycje firmy ENERGA są w naszej opinii nie do przyjęcia dla nas, jako przedstawicieli odbiorców. Nie ma tam żadnego zabezpieczenia, że to źródło będzie wydajne i będą mniejsze opłaty. Jest to uwiązanie Miasta umową bez żadnych gwarancji, że będzie lepiej, taniej i bardziej ekologicznie. I popieramy działania miasta w kierunku innej formy zaopatrzenia miasta w ciepło - mówiła.
Takie samo zdanie miał Adam Basiukiewicz Prezes Spółdzielni Zrzeszeni. - Nie ma lepszej metody na obniżenie kosztów, jak dywersyfikacja dostaw. Dzisiaj widzimy, że polityka jaka jest prowadzona przez Energę niestety doprowadza do tego, że nie mamy wyjścia i musimy szukać innych samodzielnych źródeł energii. Zastanawiamy się nad zastosowaniem pomp ciepła. Dzieje się tak pomimo naszych działań, jako zarządców nieruchomości, związanych z obniżeniem dostaw ciepła np. poprzez termomodernizację budynków. Musimy obniżać te koszty - zaznaczył.
Kolejnym tematem konferencji była informacja w sprawie przebiegu prac nad "Koncepcją techniczno-ekonomiczną zasilania w ciepło miasta Elbląg poprzez miejską sieć ciepłowniczą". - EPEC opracowuje docelowy model funkcjonowania systemu ciepłowniczego dla Elbląga. Ta koncepcja obejmuje układ gazowy prosty kogeneracyjny. Część techniczna została już opracowana. Przewiduje ona trzy warianty. Planowane zakończenie pracy przewidywane jest na koniec tego miesiąca - zaznaczył Henryk Wronkowski.
To będzie model zaopatrzenia miasta w ciepło, o którym wielokrotnie mówiłem także podczas wiosennej konferencji - Czyli co powinniśmy zbudować, patrząc w perspektywie wieloletniej. Do końca miesiąca firma nam taki model zaproponuje i przedstawi do dyskusji. Na podstawie tego modelu będziemy mogli rozmawiać ze wszystkimi. Nie wykluczamy, żadnej ze stron, ale te rozmowy muszą być prowadzone na zdrowych zasadach, po partnersku, nie w roli dominującej. Moim celem jest to co już mówiłem, doprowadzenie do takiego modelu, aby można było obniżyć ceny ciepła o 20%
- dodał Prezydent Witold Wróblewski.
Żeby p. Wróblewski działał z rozmysłem i bez zbędnych zawirowań w obsadzaniu stanowiska prezesa, to tych niepewności w ogóle by nie było. Do sezonu grzewczego pozostało 2-3 miesiące i wówczas się przekonamy ile to jest warte p. Wróblewski? Aby do wyborów ...
Podziękować trzeba PO i ich Prezydentowi odwołanemu w referendum.
Wróblewski jest z PSL więc nie dogada się z PIS-owską ENergą. Wybrać trzeba WIlka na nową kadencję bo Wróblewski może sobie tylko pogodać a nic nie załątwi, bo nie. Tak samo jest z wojewodą, który jeździ po wróblu jak po łysej kobyle bo niby czemu ma nie jeździć? Po WIlku jeździć nie będzie boto koledzy z PIS. Elblążanie patrzcie trochę dalej niż tylko na elbląskie podwórko! Gonić ropucha, wybierać Wilka
Jeśli już Energa che tyle pieniędzy od Elblążan, to co będzie po wyborze kandydata z PIS????
Słuszne stanowisko Prezydenta, jest podyktowane zbliżającymi się wyborami. Miejmy nadzieję,że Prezydent ma rację a przedstawione argumenty pokrywają się z zapisami w umowie.
Jeśli to stanowisko ma być efektem 4-roletniej prezydentury Prezydenta Wroblewskiego, to jest to mizerny efekt. Co zatem miałoby się nagle zmienić po wyborach? W najważniejszym dla mieszkańców temacie Prezydent + EPEC NIE ISTNIEJE, a EKO rozgrywa swoje karty. EKO obowiązuje przede wszystkim Ustawa o Prawie Energetycznym, pózniej Umowa z miastem. Straszenie jest więc dla małych dzieci. Jeśli Prezydent przedstawi docelowe rozwiazanie przed wyborami, to zobaczymy, czy warto oddać na niego głos. Jeśli nie, tzn. że po wyborach zrobi cokolwiek. Tyle że może wówczas skończyć jak Prez. Nowaczyk...
Nie interesuje mnie już kto i jak negocjuje interesuje mnie kto dopuścił do rozpasania EPECU i wychodzi na to ze winny jest SLD bo oni w większości rządzili w Elblągu.Wroblewski też!Ciepło najdrizsze w kraju to jest skandal !!!!!!!!
a tymczasem towarzysz radny rudnicki z SLD otrzymał stołek w jakiejś poradni od wrobla w jakis pokretny sposob i bedzie ciagnal koryto z 2 zrodel - dietki radnego i jako jakis dyrektor.
Ciągłe ***oły, że ktoś stawia warunki. Po to wróbel bierze kasę i obsadza kolesi w UM aby reprezentował skutecznie nasze interesy. *** się marszczy. Za koszta wobec Energi i za utrzymanie rozbuchanego Epec, można zakupić swoje kotły, pompy ciepła , etc. Trzeba działać a nie grać pod wybory. Przewidziałem to w kwietniu, że wróbel będzie grał ciepłem wyborczym i kolejne leżenie 4 lata. Inwestycją jest miejska ciepłownia a nie przepompownia g ó w n a.Cena ciepła 20% przed wyborami w dół, albo nie dostaniesz koryta. Pracuj a nie codziennie kilka "konferencji przasowych" dla 6 "dziennikarzy".Źle ci z oczu patrzy wróbelku i limo zmacerowane - ile ty masz lat? Wykończysz się na tej służbie kolesiom, bo każdy coć chce i każdy ma haka na ciebie. Współczuję, ale do roboty - 20% przed 21 .X..
Ukladzik w zamian za .... Żenujące, wstrętne i ohydne, czas rozdawnictwa stołków nadszedł, po prostu wstyd