Sobota, 25.01.2025, Imieniny: Felicja, Rafal, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Trzeba jak najszybciej opracować docelowy model zaopatrzenia miasta w ciepło

21.04.2018, 22:11:46 Rozmiar tekstu: A A A
Trzeba jak najszybciej opracować docelowy model zaopatrzenia miasta w ciepło
fot. UM Elbląg

Dzięki temu będzie można podjąć działania inwestycyjne,  które pozwolą na obniżenie cen ciepła. To najważniejszy wniosek płynący z piątkowego seminarium pn. „Gmina samowystarczalna energetycznie”. Organizatorami jego byli: Prezydent Witold Wróblewski, prof. Wojciech Nowak, dyrektor Centrum Energetyki AGH oraz Paweł Olechnowicz, prezes zarządu firmy MAPU. W spotkaniu udział wzięli eksperci z dziedziny energetyki, radni, przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, zarządcy nieruchomości oraz przedsiębiorcy.


- Od momentu przejęcia obowiązków Prezydenta staram się uporządkować pewne ważne tematy w mieście. Wiele udało się już zrobić, w tym przede wszystkim ustabilizować sytuację finansową. Dzięki sprawnemu pozyskiwaniu funduszy unijnych podjęliśmy też wiele ważnych działań i projektów inwestycyjnych, jak połączenie szpitali, czy budowa wiaduktu na Zatorze. Podjęliśmy także temat zaopatrzenia miasto w ciepło.

Na początku kadencji EPEC opracował koncepcję. Jest to jednak niewystarczający materiał. Przeszliśmy także ścieżkę dialogu konkurencyjnego, która również nie przyniosła efektu. Jest to więc problem, który przed nami stoi. To temat  ważny przede wszystkim z punktu widzenia mieszkańców i przedsiębiorców, którzy chcieliby kupować ciepło w cenach akceptowalnych społecznie. Niestety aktualnie mamy cenę jedną z wyższych w kraju. Zależy wiec nam na wypracowaniu modelu zaopatrzenia miasta w ciepło z wykorzystaniem możliwości funduszy unijnych, tak aby była możliwość obniżenia ceny oraz  zminimalizowania zanieczyszczenia atmosfery.

Aktualnie prowadzimy negocjacje z firmą ENERGA. Niestety podpisanie 17-letniej umowy bez określenia w jaki sposób  będziemy realizowali zabezpieczenie miasta w ciepło i bez możliwości wpływu przez te lata na cenę nie jest możliwe. Zacząłem wiec szukać możliwości wypracowania docelowego modelu. Udało się namówić najlepszych fachowców  w Polsce z Akademii Górniczo – Hutniczej - podkreślał podczas otwarcia seminarium Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.


Czym jest gmina samowystarczalna energetycznie, jaka powinna być energetyka przyszłości i jakie korzyści mogą z niej płynąć? O tym mówił podczas  seminarium prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak, dyrektor Centrum Energetyki Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Centrum wspiera innowacje w szeroko pojętym obszarze energetycznym, pomaga samorządom optymalizować lokalne zasoby energii i zwiększać efektywność energetyczną.

 

Gmina samowystarczalna energetycznie to taka, na terenie której wytwarza się więcej energii elektrycznej i ciepła niż wynosi całkowite zapotrzebowanie gminy na energię. Ta energia powinna być w całości lub znacznej części wykorzystywana lokalnie na potrzeby gminy, a jej wytwarzanie powinno odbywać się na bazie lokalnie występujących zasobów energetycznych, w tym OZE

- podkreślał profesor Nowak.


Uczestnikom spotkania zaprezentowane zostały europejskie trendy ciepłownicze, w kontekście nowej dyrektywy OZE, oraz innowacyjne technologie, w  tym: wykorzystanie magazynów energii cieplnej w systemach ciepłowniczych, rozproszone systemy ciepłownicze i kogeneracyjne z wykorzystaniem OZE, czy możliwości wykorzystanie lokalnych zasobów biomasy do wytwarzania ciepła.

Przedstawione też zostały dobre praktyki w zakresie instalacji do spalania paliw alternatywnych, RDF oraz osadów ściekowych.


Czy Elbląg ma szansę stać się gminą samowystarczalną energetycznie? Jakie rozwiązania mogą zostać zastosowane w naszym mieście, aby mieszkańcy mieli zabezpieczone ciepło, a jednocześnie, aby obniżona została jego cena?

 

Po dzisiejszym seminarium jak najszybciej podejmę temat powołania zespołu i przygotowania, pod kierunkiem pana profesora Wojciecha Nowaka z Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej, modelu zaopatrzenia miasta w ciepło. Modelu, który będzie uwzględniał elementy innowacyjne i ekologiczne założenia Dzisiaj cena za ciepło w wysokości ponad 80 złotych za gigadżul jest społecznie nieakceptowalna, jedna z najwyższych w Polsce. Dlatego chcemy, z wykorzystaniem środków unijnych doprowadzić do opracowania konkretnych rozwiązań, których celem będzie obniżenie cen ciepła w mieście. Moim marzeniem jest docelowa obniżka do 20 procent

– zaznaczył na konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.


- "Zrealizowaliśmy już takie studia wykonalności - pod hasłem „Gmina samowystarczalna energetycznie” - dla 17 gmin w Polsce, które był sfinansowane z funduszy norweskich, z udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dotyczyły nie tylko ciepła, ale także energii elektrycznej, walki ze smogiem, e-mobilności . Jesteśmy przygotowani do tego przedsięwzięcia.

Centrum Energetyki jest gotowe współpracować, skorzystajcie z tego bogatego doświadczenia. To nie są opracowania naukowe, ale technologiczne, które są wykorzystywane. Niektóre z naszych rozwiązań są pierwszymi takimi na świecie" – podkreślał prof. Wojciech Nowak, dyrektor Centrum Energetyki AGH w Krakowie.


Konieczność  opracowania docelowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło i wprowadzenia innowacyjnych działań, które doprowadzą do obniżenia ceny wskazywali podczas seminarium również odbiorcy ciepła.

 

Prawie 30 lat funkcjonujemy na rynku jako odbiorcy ciepła. Poczyniliśmy wiele starań, aby zmniejszyć zakup energii. Apelujemy, aby opracować program, w którym będą zawarte innowacyjne rozwiązania i elementy konkurencyjności. Musimy oprzeć się na systemie kogeneracyjnym. Utrzymywanie systemu monopolistycznego jest niedopuszczalne

– podkreślał Mieczysław Szałachowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Sielanka.


Na opracowanie docelowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło możliwe jest pozyskanie funduszy unijnych z tzw. mechanizmu norweskiego. Wniosek o dofinansowanie musi zostać złożony do końca czerwca br.

 

Jestem tutaj, bo jestem z Elbląga. Będziemy działać, by fundusze norweskie pozytywnie wpłynęły na Elbląg. Skoro są innowacyjne rozwiązania, które dzięki unijnemu wsparciu mogą się zwrócić w krótkim czasie, to trzeba je wykorzystywać. To jest kierunek dla Elbląga. Mamy już partnera do tego projektu. Mamy też koncepcję, by w tym samym programie z funduszy norweskich pomagać samorządowi w uzyskaniu środków na zagospodarowanie nabrzeży rzeki Elbląg w związku z przekopem Mierzei Wiślanej. Elbląg powinien być miastem, wykorzystującym szlaki wodne, samowystarczalnym energetycznie, z zieloną energią i czystym powietrzem

-  podkreślał Paweł Olechnowicz, elblążanin, prezes spółki Most Advanced Power Unit.


Po opracowaniu strategii możliwe będzie także ubieganie się o fundusze unijne na działania inwestycyjne. O możliwości wsparcia efektywności energetycznej ze środków RPO – Warmia i Mazury mówił podczas seminarium Zbigniew Cieciuch – Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


- "Efektywność energetyczna jest jedną z trzech głównych osi programu. Na ten cel w programie przeznaczonych jest 268 mln euro. Środki te mogą być wykorzystywane między innymi na działania związane ze wzrostem bezpieczeństwa energetycznego, wysokosprawne wytwarzanie energii, źródła odnawialne, czy termomodernizację obiektów" – mówił  Zbigniew Cieciuch.

 

UM Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (61)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +21
    ~ Stefan Rembelski
    Niedziela, 22.04

    To jest klasyka gatunku jak wyważyć otwarte drzwi za publiczne pieniądze i nieźle na tym zarobić. Nie bawcie się panowie w ten sposób. Już Energa zafundowała sobie instalacje na biomasę i jaki jest efekt dla elblążan widać na rachunkach. Ja mówił prezes Marek Belka wszyscy wszystko wiedzieli a kasa zniknęła. Teraz też wszyscy wiedzą że blok gazowy który wytwarza prąd i ciepło jest optymalny dla miasta ale żądza ukręcenia lodów w aureoli nauki połączyła siły od prawa do lewa. Jeśli zarząd rada nadzorcza EPEC-u nie wiedzą jak to zrobić, to od jutra nie powinni już pełnić obowiązków. To raz jeszcze potwierdza jak pilnie są konieczne twarde działania mieszkańców Elbląga. Dosyć tego pitolenia - od ośmiu lat, od prezydentury Nowaczyka do dzisiaj to czas stracony i dalej te same buźki baju, baj

  2. 2
    +18
    ~ Ryszard Klim
    Niedziela, 22.04

    Panie Stefanie, widzę że zachowuje Pan czujność i jest na posterunku. Temat rzeka ,będziemy powracali, ale w jednym poszerzę: o wszystkich Radach Nadzorczych 2012-2018 powinniśmy zapomnieć. Nie mówiąc o Zarządach. Pozdrawiam.

  3. 3
    +20
    ~ mieszkaniec
    Niedziela, 22.04

    Co powstrzymywało władze Elbląga przed podjęciem takich działań dwa trzy lata wcześniej. Nie są cgyba to działania majęce poprawić wizerunek Prezydenta przed zbliżającymi się wyborami.

  4. 4
    --18
    ~ Yraa
    Niedziela, 22.04

    Widzę, że jeden z komentujących przerwał kurację u lekarza specjalisty. Szkoda, bo jego stan zdrowia pogorszyl się w zastraszającym tempie.

  5. 5
    --4
    ~ j23
    Niedziela, 22.04

    co na to wszechwiedzący radni jedynej i słusznej partii, może nowy program z serii ....+ , a swoją drogą co u pana w Pasłęku na odlewni....

  6. 6
    0
    ~ Polityka
    Niedziela, 22.04

    Stare komuchy zaczynaja sie promować przed wyborami.

  7. 7
    --4
    ~ Inspektor Herkules
    Niedziela, 22.04

    Wszyscy piszący obraźliwe posty musza wiedzieć że nie są anonimowi a ustalenie ich tożsamości to pikuś dla policji - proszę więc przeprosić teraz podpisując się imiennie bo w przyszłym tygodniu będzie za późno. Ruszą procedury i będzie bolało.

  8. 8
    --8
    ~ Robert Koliński
    Niedziela, 22.04

    Jak to powiedział kiedyś inny prezydent, Lech Wałęsa - "koncepcja w samym założeniu mądra", bo rzeczywiście Elbląg pilnie potrzebuje rozwiązania kwestii zawyżonych cen ciepła, do tego przy zastosowaniu technologii przyszłościowych, zielonych (Odnawialne Źródła Energii) i korzystnych ze społecznego punktu widzenia, czyli m.in. przerwania zaklętego kręgu dostawcy monopolistycznego na lokalnym rynku. Cieszy zaangażowanie do pomocy w tej kwestii specjalistów z AGH, bo daje to szansę na stworzenie programu fachowego, opartego na wiedzy, technologii i nauce a nie uwikłanego w lokalne układziki i przepychanki polityczne ignorantów w tej dziedzinie, w dodatku działających na rzecz aktualnego monopolisty na rynku. Takim rozumowym i przyrodniczo odpowiedzialnym rozwiązaniom jak najbardziej kibicuję.

  9. 9
    --3
    ~ Robert Koliński
    Niedziela, 22.04

    Chciałbym przy okazji dowiedzieć się, co miał na myśli p. Olechnowicz mówiąc: "Mamy też koncepcję, by w tym samym programie z funduszy norweskich pomagać samorządowi w uzyskaniu środków na zagospodarowanie nabrzeży rzeki Elbląg w związku z przekopem Mierzei Wiślanej." Bo co do tego, że "Elbląg powinien być miastem, wykorzystującym szlaki wodne, samowystarczalnym energetycznie, z zieloną energią i czystym powietrzem" to nie ma sporu, pytanie jest natomiast w jaki sposób to zagospodarowanie nabrzeży rzeki Elbląg miałoby wyglądać w praktyce?

  10. 10
    +16
    ~ Fan Gargamela
    Niedziela, 22.04

    Pamiętam jak Gruchalski wybitny dziennikarz był dyrektorem departamentu gdzie zaklepano "świderka" Turbo Elbląg tam tez był w gronie doradców Paweł a jak to się skończyło wiemy....Ruch pod publikę może i "ustawka " w celu złagodzenia Rysia i całego SLD......

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5376250743866