W budynku przy ul. Królewieckiej 100 mieścił się w latach 1945-1951 Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Obecnie znajduje się tam szkoła języków obcych. Dziś, 14 grudnia, przed tym obiektem odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy. Co upamiętnia?
W grudniu ubiegłego roku Rada Miejska ustanowiła rok 2017 Elbląskim Rokiem Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego z okazji przypadającej 110 rocznicy urodzin Honorowego Obywatela Miasta.
Z okazji całorocznych obchodów przygotowane zostało wiele inicjatyw. Zwieńczeniem obchodów była dzisiejsza uroczystość - odsłonięcie tablicy upamiętniającej polskich patriotów przetrzymywanych i torturowanych w latach 1945 – 1954, w budynku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Elblągu. Wśród prześladowanych był Bolesław Nieczuja – Ostrowski.
Na tablicy widnieje napis: „W tym budynku w latach 1945-1951 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie przetrzymywano i torturowano polskich patriotów. Jednym z nich był Płk Bolesław Nieczuja – Ostrowski, niezłomny żołnierz Armii Krajowej, dwukrotnie więziony i bestialsko przesłuchiwany w latach 1946-47, w wolnej Polsce awansowany do stopnia Generała, Honorowy obywatel Elbląga i Kustosz Pamięci Narodowej”
Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski to nietuzinkowa postać z piękną historią walki o niepodległość Polski. Całą swoją energię i miłość do ojczyzny skierował na działalność społeczną wśród mieszkańców Pogrodzia oraz Elbląga. Dawał w ten sposób mieszkańcom miasta poczucie dumy i odgrywał ważną rolę w formowaniu lokalnej społeczności. Do ostatnich dni swojego życia propagował historię Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Był żywą historią. Swoim życiem zaświadczał mieszkańcom o bolesnych latach drugiej wojny światowej i trudnych czasach powojennych
– mówił Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego Rzeczpospolitej Polskiej i przemówieniach okolicznościowych nastąpiło oficjalne odsłonięcie tablicy. Po złożeniu kwiatów, w siedzibie szkoły odbyła się uroczysta akademia okolicznościowa.
"Autor" wiadomości "zapomniał" dodać, ze o odsłonięcie tablicy poproszono Tadeusza Chmielewskiego osobę nietuzinkową i z pięknym życiorysem! Tu należy się ukłon dla Przewodniczącego Rady Miasta Elbląga za trafny wybór osoby odsłaniającej tablicę.
dęte to wszystko i bliżej nie określone - w każdym mieście Polski bandyci czerwoni to robili i to jest oczywiste, tylko zapytajcie się uczestników i animatorów tej imprezy czy wiedzą kogo czczą i za co? no to będziemy mieli nowy zbowid i martyrologię, bo historia już się pisze.......
Tłumy, nawet na przyległych ulicach. Władza, przyprowadzona młodzież i ci, co muszą być. A obywatele?
Pamiętam jak pracowałem w Zamechu w latach 70, to bodajże w tedy budowano punktowce za dawną komendą milicji, obecnej Królewieckiej, wtedy Armii Czerwonej.. Mówiono w pracy, że w czasie wykopów pod fundamenty wykopano szczątki ludzkie przy których były monety z czasów wczesnych PRL. Ponoć przyszedł z komitetu powiatowego PZPR nakaz wstrzymania wykopów za budynkiem komendy milicji. Może ktoś z mieszkańców Elbląga jeszcze to pamięta i potwierdzi to co ja słyszałem w tedy w pracy.
już jest przesada i pesyt, tylko Nieczuja i Nieczuja, no bez przesady, a z um zamiast coś zrobić dla mieszkańców to tylko latają i przecinają wstążki
Z innego portalu, o pewnej nieudolnej katechetce, fatalnej dziennikarce i w sumie nieciekawej kobitce - Bo Wosińska klepie głupoty, rozsiewa dobrozmienne brednie propagandowe i wysługuje się czynownikom z IPNu a nie uprawia historię - mocodawcy z PiS nakazali, to wypisuje idiotyzmy, byle po linii; podobnie jak w sprawie pożaru w Zamechu czy sprawie Stefana Skrzyszowskiego, z którego robi świętego niemal, a z czego śmieje się cała jego rodzina, która go pamięta zgoła inaczej, że takich "rewelacji" z jej partyjnej hagiografii się dowiadują. Zasadniczo to ta pani nadaje się do kółka różańcowego, skąd zresztą się wywodzi, a nie do pisania o historii. - W punkt. 100 %.