Bóg, Honor, Ojczyzna – te słowa przyświecały uroczystej sesji Rady Miasta, która dziś wyjątkowo odbyła się w Galerii El. Poświęcono ją pamięci Honorowego Obywatela Elbląga – generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Jak wyglądała uroczystość?
Sesja rozpoczęła się od przywitania zgromadzonych gości. Wśród nich był m.in. biskup Jacek Jezierski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jan Bobek, a także grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Armii Krajowej.
- Jeśli kogoś nie wymieniłem z imienia i nazwiska to przepraszam. Witam wszystkich – mówił rozpoczynając sesję Marek Pruszak, Przewodniczący RM, który szybko dodał: Zapomniałem przywitać Pana Prezydenta. Oczywiście witam i zapraszam do zabrania głosu.
- Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski to nietuzinkowa postać z piękną historią walki o niepodległość Polski. Całą swoją energię i miłość do ojczyzny skierował na działalność społeczną wśród mieszkańców Pogrodzia oraz Elbląga. Dawał w ten sposób mieszkańcom miasta poczucie dumy i odgrywał ważną rolę w formowaniu lokalnej społeczności. Do ostatnich dni swojego życia propagował historię Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Był żywą historią. Swoim życiem zaświadczał mieszkańcom o bolesnych latach drugiej wojny światowej i trudnych czasach powojennych – mówił Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
W grudniu ubiegłego roku Rada Miejska ustanowiła rok 2017 Elbląskim Rokiem Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego z okazji przypadającej 110. rocznicy urodzin Honorowego Obywatela Miasta.
Rok Generała Bolesława Nieczuja- Ostrowskiego, który obchodzimy w naszym mieście z okazji 110. rocznicy urodzin, a którego ukoronowaniem jest dzisiejsza, uroczysta sesja Rady Miejskiej, jest okazją, aby ta niesamowita postać jeszcze mocniej zaistniała w świadomości elblążan, szczególnie tych najmłodszych
– zaznaczył Witold Wróblewski.
Głos zabrał również wnuk generała - Tomasz Stężała.
Wielu elblążan pamięta go, jako starszego, wyprostowanego, energicznego pana, często w generalskim mundurze, głoszącego wszem i wobec: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Takim był człowiekiem, elblążaninem, Polakiem
– podkreślił.
Podczas uroczystości zostały wręczone medale. Otrzymało je ok. 200 osób – m. in. radni, urzędnicy, samorządowcy.
Szkoła podstawowa nr 11 ma za patrona Kornela Makuszyńskiego a nie Armię Krajową.
Jakież piękne, mojżeszowe oblicza skupione na przyszłości dojnego miasta. Było i się nie zmieni. Nieczuja ma wielki wpływ na losy hanzeatyckiego miasta . To jest męczące, że jak dosiądziemy jednego "wybranego" , to go ujeżdżamy do śmieszności. Był i pozostanie elblążaninem niezależnie od klakierowania. Diaczenkę tez propagowano latami i ... Łaska "wybrańców" jest bardziej pstra niż ewentualny ich koń. Dziś klaka, jutro zerwane szyldy i wymiana dokumentów. A Kumiela wydaje się być najmądrzejsza w tym padole i stała w uczuciach. Miny "radnych" świadczą o piłowaniu ostatkiem RAM - dla dobra miasta i mieszkańców, ocztwiście.
Szkoła im. Armii Krajowej to Szkoła Podstawowa Nr 15. I stamtąd byli uczniowie. Proszę to poprawić.
jakie to żałosne gdy stado komuchów sie tak gimnastykuje
Moze tak do roboty,zabezpieczyć Elblag przed następna powodzią ...panu generałowi i tak wszystko dwa,nam nie...
CYRK !!!!!!
Za co urzędasy dostały medale?
Kiedy urzędnicy pracują? Czy wręczanie medali to ich praca?