Sobota, 11.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy można było uniknąć zalania? Wróblewski: U mnie woda też była w piwnicy

21.09.2017, 15:45:12 Rozmiar tekstu: A A A
Czy można było uniknąć zalania? Wróblewski: U mnie woda też była w piwnicy
Fot. Ryszard Biel

Woda staje się  tematem przewodnim tego tygodnia. W poniedziałek skutki ulewy odczuło wielu mieszkańców. Elbląg zdawał się nieprzygotowany na starcie z intensywnymi opadami deszczu. Dziś, podczas zwołanej w Urzędzie konferencji prasowej, Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga, starał się zatrzeć złe wrażenie.  - U mnie woda też była w piwnicy – mówił.

Konferencja prasowa została zorganizowana, by poinformować  o  wniosku jaki został złożony w celu uzyskania dofinansowania na przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej. Środki miałyby zostać przeznaczone także na budowę i przebudowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami ścieków oraz budowę inteligentnego systemu zarządzania siecią kanalizacji deszczowej.

Prezydent chce pozyskać również pieniądze na  budowę kanalizacji deszczowej przy ulicach: Okrężnej, Druskiennickiej, Nowogródzkiej, Tarnopolskiej, Grodzieńskiej oraz Kowieńskiej.

Miasto chce na te cele pozyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości ponad 60 mln zł.

Podczas konferencji powrócono jednak do tematu poniedziałkowej powodzi. Czy można było uniknąć sytuacji, w której ulice są nieprzejezdne z powodu zalania? - Pytano mnie, czy umocnienie nabrzeży nie spowodowało tego, że sytuacja była gorsza. W Bażantarni nie było nabrzeża, a teraz liczymy straty. Podejrzewam, że podobnie by było, gdyby nie było umocnień nabrzeży w mieście – mówił Prezydent.

- Im lepiej umocnione brzegi rzeki, tym lepiej dla kanalizacji. Kumielą płynęła nie woda, a błoto i szlam. (…) To wszystko dostało się do kanalizacji w strefie rozlania na terenie miasta. Teraz będziemy musieli usuwać to z kanałów sprzętem, żeby utrzymać ich przepustowość. Gdyby brzegi w rejonie Elbląga nie były umocnione, to tego piasku i szlamu byłoby o wiele więcej – mówił Andrzej Kurkiewicz, dyrektor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Witold Wróblewski zapewniał, że nic nie wskazywało na taki finał.

To była fala wezbraniowa. Kumielę oglądałem przed godziną 8.00 i nic nie wskazywało, że taka ilość opadów zejdzie z Wysoczyzny Elbląskiej. Zawsze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej powiadania nas o większych opadach. Powiadomienia mówiły o 20 do 35 mm. A z tym Kumiela daje sobie radę i nie tworzyło to zagrożenia. Natomiast spadło 75 mm i koryto Kumieli nie jest w stanie tego przeprowadzić

– zaznaczył.

- Mamy pośrednie wskaźniki przepływów. Mierzymy dopływ do oczyszczalni ścieków. Mamy w Elblągu system rozdzielczy. Osobno  jest kanalizacja sanitarna, gdzie trafiają wody zużyte z wody pitnej i ścieki przemysłowe, a osobno mamy system kanalizacji deszczowej. (…) Normalny dopływ dobowy do oczyszczalni ścieków to ok. 18 tys. m3 na dobę. Z poniedziałku na wtorek mieliśmy 73 tys. m3 – precyzował Andrzej Kurkiewicz.

Prezydent przyznał, że skutki ulewy odczuł osobiście.

Mieszkam na Bałuckiego i u mnie woda też była w piwnicy pomimo tego, że nie wylewała się bezpośrednio z  gruntu, tylko dostawała się do budynków poprzez kanalizację deszczową

– mówił.

Wody,  mimo usilnych starań strażaków, wciąż przybywało. Powstał pomysł, by niużywany odkryty basen miejski wykorzystać jako zbiornik  retencyjny. - Jestem w samorządzie od 1991 roku i nigdy nie był to zbiornik retencyjny. Czasem przy wyższych stanach było to tzw. odbieranie tej wody, ale to nie ta funkcja, nie ta rola – dodał.

Czy zatem w Elblągu po prostu taki zbiornik nie powinien powstać? Ułatwiłby on pracę strażakom i zapewnił większe poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +15
    ~ No nie
    Czwartek, 21.09

    Zero pokory. Nie ma winnych za zalanie nas elblazan i miasta. Gdzie honor. Stwierdza się nic siebie stało. Pogadamy w wybory.

  2. 2
    +23
    ~ Oj
    Czwartek, 21.09

    Polecicie ze stołkow, jeden po drugim. Jeszcze trochę.

  3. 3
    +11
    ~ mius
    Czwartek, 21.09

    U mnie B u r a k i też były zalane...

  4. 4
    +13
    ~ twój podpis
    Czwartek, 21.09

    Jestem w samorządzie od 1991 ... - stanowczo za długo, Wróblewski, stanowczo :-))

  5. 5
    +18
    ~ gfg
    Czwartek, 21.09

    Te zalanie to wina wieloletnich zaniedban, glownie Sloniny i jego zastepcy Wroblewskiego, bedacego obecnie prezydentem tymczasowym

  6. 6
    +19
    ~ wist
    Czwartek, 21.09

    Ale wytłumaczenie, że p. Wróblewskiego piwnica była zalana / typowe wymówka na poziomie SP/, czy nie tak?. Trzeba szybciej i sprawniej działać to takich zdarzeń na pewno nie będzie. A tak właśnie wychodzi marne zarządzanie i czy pan tego nie dostrzega p. Wróblewski? Jeśli nie, to chyba pomylił pan profesję?

  7. 7
    +12
    ~ Kpiny
    Czwartek, 21.09

    Wojewoda dał 25tys zł na miasto Elbląg dotacji ws powpdzi Następny madrala. Nie olsztyniakom da, wasalom.

  8. 8
    +12
    ~ P!
    Czwartek, 21.09

    Przez wiele lat urzędnicy nie zrobili nic, żeby zabezpieczyć miasto przed zalewaniem. Bo częściowe zabetonowanie koryta rzeki w mieście, to nie regulacja. Gdyby to było pierwsze zalanie miasta przez Kumielę, to mógłbym wybaczyć "zdziwienie", ale przy dużych opadach rzeczka wylewa i tyle (szczególnie na Związku Jaszczurczego). Padało tylko jeden dzień i jedna noc. Urzędasy, ciekawe. co będzie po np. tygodniowych opadach? Oczywiście pytanie retoryczne, bo z UM to pewnie byłaby odpowiedź, że trzeba się ubezpieczać...

  9. 9
    +10
    ~ Opus
    Czwartek, 21.09

    Boże co za imbecyle głosowały na tego faceta?żenada i wstyd. Szkoda Elbląga. To był kandydat PO i PSL.

  10. 10
    +17
    ~ g.g
    Czwartek, 21.09

    Boże nie ta funkcja nie ta rola wybrać zalanie miasta niż pustego basenu, co by wybrał zwykły człowiek ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1210069656372