W 10 miejscach w Elblągu pojawiły się defibrylatory. - Na uwagę zasługuje fakt, że każde miejsce wskazane jako nowa lokalizacja „AED” wyraziło zgodę na instalację skrzynki z alarmem dźwiękowym i świetlnym oraz na umieszczenie defibrylatora w swoim obiekcie – mówił Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.
- Defibrylatory automatyczne „AED” to urządzenia zaprojektowane specjalnie do ratowania życia człowieka w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (zatrzymanie akcji serca) w miejscach powszechnie dostępnych, publicznych. Urządzenia są proste w obsłudze, posiadają instrukcję obsługi oraz komunikaty głosowe instruujące osobę udzielającą pierwszej pomocy o sposobie postępowania – wyjaśniał podczas zwołanej wczoraj konferencji prasowej Witold Wróblewski. - Defibrylatory automatyczne AED wielokrotnie ratowały życie ludzkie w przypadkach zatrzymania akcji serca w różnych miejscach publicznych w Europie i świecie. Ich przydatność i zalety zostały powszechnie docenione przez środowiska lekarskie i ratownicze.
Koszt zakupu 10 urządzeń wyniósł prawie 40 tys. zł. Defibrylatory zostaną zamontowane w NZOZ Zawada (ul. Wiejska 18), Gimnazjum nr 2 (ul. Robotnicza 173), Centrum Handlowe Ogrody (Ul. Płk. Dąbka 152), NZOZ „Duży Medyk” (ul. ul. Myliusa 20), Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (ul. Karowa 1), Państwowa Straż Pożarna, Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza Nr 1 (ul. Bema 17), CSE Światowid Pl. K. (Jagiellończyka 1), MOPS ul. (Winna 9), PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami ul. Dyrekcyjna 2-4, 80-852 Gdańsk, (Budynek Dworca PKP w Elblągu pl. Dworcowy), Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (ul. Skrzydlata 1).
- Dodatkowo do budynków użyteczności publicznej trafią także dwa defibrylatory wcześniej zakupione przez Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Zostaną one zamontowane w Spółdzielniach Mieszkaniowych „Zakrzewo” i „Sielanka” - dodał Witold Wróblewski.
Na jakiej zasadzie wybierano miejsca, gdzie znajdą się defibrylatory?
Lokalizacje defibrylatorów zostały wytypowane na podstawie propozycji przedstawionych przez Radnych Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych Rady Miejskiej, Radnego Pana Michała Missana, służb działających na terenie miasta oraz pracowników RbiZK. Na uwagę zasługuje fakt, że każde miejsce wskazane jako nowa lokalizacja „AED” wyraziło zgodę na instalację skrzynki z alarmem dźwiękowym i świetlnym oraz na umieszczenie defibrylatora w swoim obiekcie
– zaznaczył Prezydent Elbląga.
10 pracowników danego obiektu, w którym pojawi się defibrylator, zostaną przeszkoleni. - Właściciele i administratorzy obiektów, w których planowane jest umieszczenie defibrylatorów wyrazili zgodę na przeszkolenie załóg pracowniczych ich obiektów w zakresie obsługi AED podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – wyjaśniał Witold Wróblewski. - Szkolenia załóg pracowniczych obiektów wg. umowy na zakup i dostawę sprzętu wykonuje na swój koszt dostawca urządzeń, który wygrał postępowanie przetargowe.
Na jakiej zasadzie defibrylatory zostały przydzielone? - Właściciele lub administratorzy obiektów, w których zostaną umieszczone defibrylatory i skrzynki dostaną sprzęt w półroczne użyczenie po tym okresie przejmą go na własność wraz z obowiązkiem ponoszenia pełnych kosztów utrzymania go w sprawności – zaznaczył Prezydent Elbląga. - Dodatkowo w ramach środków Urzędu Miasta w Elblągu zostały zakupione tabliczki informacyjne AED, które będą zamontowane na zewnątrz obiektów w których zostaną umieszczone defibrylatory, a także obiektów, w których już są umieszczone te urządzenia. Zakupiono także baterie i elektrody do defibrylatorów będących już w posiadaniu miasta. Ich koszt wyniósł ok. 4.700 zł.
Na tym akcja zakupu „AED” się nie zakończy.
W tym roku Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przeprowadził także rozpoznanie dotyczące lokalizacji defibrylatorów na terenie miasta (zarówno w firmach prywatnych, jak i instytucjach). W czerwcu było to 17 defibrylatorów. Wiemy jednak, że to nie wszystkie urządzenia, jakie znajdują się na terenie naszego miasta. Zwracamy się więc do instytucji, przedsiębiorców jak i mieszkańców miasta o zgłaszanie do końca października, defibrylatorów, o których mają wiedzę. Pozwoli to nam sporządzić aktualny wykaz lokalizacji defibrylatorów na terenie miasta
– apeluje radny Michał Missan.
Informację należy przesyłać drogą elektroniczną do Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Tylko jeden ochroniarz w OGRODACH umie przeprowadzić resuscytację. Aktualnie ma wolne:)
OGRODY chyba stać aby sami zakupili takie urządzenia a nie na koszt miast śmieszne
Najlepiej to by było jeden zamontować w jakimś kościele np. Katedrze św. Mikołaja. Do takich miejsc chodzą osoby wśród których akcje z sercem są najbardziej popularne
Brawo Michale!
Czy rzeczywiście w Ogrodach jest AED, bo parę dni temu pytałam ochroniarza czy jest AED na terenie Ogrodów , to zapytał co to jest? Szkoda, jeśli jest to nie wiem czy przy takiej informacji ktoś skorzysta. Przeszłam ostatnio szkolenie z pierwszej pomocy i dlatego zainteresowałam się czy jest. Proszę o informację. warto tym się zainteresować, bo to ratuje ludzkie zycie
Czy ktoś odpowie na moje pytanie, bo nadal nie wiem, czy AED już są zainstalowane w wyznaczonych miejscazh