Niewielki kształtem i niezbyt ciężki, przypomina trochę niedużą walizkę. Defibrylator to urządzenie, które w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca może uratować czyjeś życie. W Elblągu mamy 12 miejsc, w którym defibrylatory zostały zamontowane. Czy pojawią się kolejne? I czy mamy szansę na zbudowanie tzw. programu AED, czyli defibrylatorów automatycznych, które byłyby zamontowane na ścianach i udostępnione w miejscach publicznych w naszym mieście?
13 defibrylatorów w 12 miejscach w Elblągu, m.in w Departamentach Urzędu Miejskiego, w Ratuszu Staromiejskim, w hali CSB, Browarze czy w Multikinie. Jak na 126 tysięczne miasto w Polsce to niedużo - Defibrylatory powinny znajdować się w każdym miejscu, w którym przebywa wiele osób. Dla porównania na lotnisku Chopina w Warszawie jest 49 defibrylatorów – wskazywał na sesji Rady Miejskiej Michał Missan (PO), radny i koordynator Działu Ratownictwa Medycznego szpitala wojewódzkiego w Elbląg. - Jednocześnie nie ma wiedzy o tym, czy elektrody elbląskich defibrylatorów są kompatybilne z urządzeniami elbląskiego ratownictwa medycznego.
Departament Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Miejskiego w Elblągu zapoczątkował zakupy defibrylatorów automatycznych, co jest powodem do pozytywnej opinii - Ale z mojej wiedzy wynika, że ilość urządzeń jest niewystarczająca - wskazuje radny.
Dotychczas UM w Elblągu zakupił 9 defibrylatorów AED. W tym roku do tej grupy zostanie dołączony jeszcze jeden. Urząd Miejski na razie nie potrafi wskazać, gdzie konkretnie zostanie ulokowany - W bieżącym roku zaplanowano zakup jednego defibrylatora AED o wartości ok. 6000 zł - podaje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM w Elblągu. - Korzystne będzie umieszczanie AED w miejscach o dużym zagęszczeniu ludności, gdzie w ostatnich latach odnotowano przypadki zatrzymania krążenia wśród mieszkańców.
Szacuje się, że w Polsce z przyczyn związanych z nieprawidłowościami akcji serca umiera ponad 160 tys. osób rocznie. Większość to ofiary nagłego zatrzymania krążenia, które mylone jest z zawałem. Dlatego defibrylator w takich przypadkach może się okazać niezbędny - Zatrzymanie krążenia na czas dłuższy niż 3-4 minuty prowadzi z reguły do trwałego uszkodzenia komórek kory mózgowej, a czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego jest zwykle dłuższy – wskazuje Michał Missan. - Rozpoczęcie udzielania profesjonalnej pomocy połączonej z defibrylacją po 10 minutach daje tylko od 0 do 2 proc. szans na przeżycie.
To nie pierwszy raz, gdy radny zwraca uwagę na ważność tego problemu. Pod koniec zeszłego roku, na posiedzeniu komisji zdrowia i spraw społecznych zgłosił on wniosek o wprowadzenie do planu pracy komisji opracowanie planu AED dla miasta Elbląga. Dziś ponawia ten wniosek.
Czy jest szansa, by prace nad programem AED ruszyły w naszym mieście? - W chwili obecnej nie planów dotyczących powołania zespołu. Natomiast wraz ze wzrostem liczby defibrylatorów AED w miejscach publicznych, należy złożyć je w system i przygotować w kolejnych latach odpowiedni program ich wykorzystania - kończy Łukasz Mierzejewski.
Ja chce skorzystać!!
powinny być w każdym dużym markecie bo podczas PROMOCJI TO BARDZO PRZYDATNA RZECZ...
Mało precyzyjnie zebrano informacje, bo z dobrych źródeł wiem że na terenie ALSTOM są minimum 2 sztuki
boleck- widzimy, widzimy, chyba wlasnie po to zostala do tego artykulu dolączona lista automatycznych defibrylatorów w miescie
Temat programu AED dla naszego miasta jest wprowadzony do planu pracy Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych na bieżący rok. W związku z tym nie ma potrzeby powoływania zespołu tematycznego w tej kwestii. Mam nadzieję, że do końca kadencji uda się wypracować założenia programu i przygotować wdrożenie w przyszłym roku.