Miejskie fontanny funkcjonują od maja. Wraz z nimi uruchomiona zostało także, mieszczące się na Starym Mieście, poidełko, z którego elblążanie mogą bezpłatnie korzystać z wody pitnej.
Po raz pierwszy, po wieloletniej przerwie, poidełko zostało uruchomione w zeszłym roku. - W ubiegłym roku urządzenie zlokalizowane na ścianie przedproża budynku na rogu ulic Stary Rynek i Garbary zostało wyposażone w specjalny kranik odcinający wodę i jako miejskie poidełko uruchomione zostało po dłuższej przerwie - wyjaśniał Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.
Poidełko zostało uruchomione tym razem 28 kwietnia, mimo niesprzyjających okoliczności.
W tym roku urządzenie zostało uruchomione dzięki EPWiK mimo, że kilka dni wcześniej ktoś zdewastował je, próbując prawdopodobnie zdemontować urządzenie i przeznaczyć na złom
- mówił Łukasz Mierzejewski.
Elblążanie będą mogli bez opłat korzystać z wody do końca września.
Zachęcamy do rozsądnego korzystania z wody pitnej w tym poidełku, dzięki któremu w upalne dni elblążanie i turyści będą mogli ugasić pragnienie
- zaznaczył Łukasz Mierzejewski.
Koszty eksploatacji i konserwacji fontanny ściennej w sezonie 2016 r. wyniosą 1 230 zł. Koszty zużycia zależą od osób z niego korzystających. Poidełko wyposażone jest w licznik pomiaru wody. - Koszt zużycia wody z poidełka w 2015 roku wyniósł 24 zł i 30 groszy -dodał Łukasz Mierzejewski.
Na Starym Mieście, oprócz poidełka znajduje się fontanna posadzkowa. Skwer Katedralny przyciąga, szczególnie w okresie wakacyjnym, tłum zwiedzających. A to za sprawą niezwykłej fontanny, która kusi feerią barw.
- W fontannie nie ma zakazu kąpieli, prosimy jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wyrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów) - podkreślał Łukasz Mierzejewski. - W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci.
Fontanna jest czynna sezonowo od godz. 9.00 do 22.00. W soboty i niedziele fontanna czynna będzie dłużej, do godz. 24.00. Między godz. 9.00 a 17.00 strumienie są niskie i kontakt z wodą jest dozwolony. Natomiast między godz. 17.00 a 22.00/24.00 strumienie są wysokie.
Specjalne pokazy trwają 10 minut i odbywają się cztery razy dziennie - o godz. 12.30 i 16.00 oraz o godz. 19.00 i 21.30 (wieczorem dodatkowo można podziwiać efekty świetlne).
To dobre… bezpłatnie? A kto by płacił ...
Głosujcie na Elbląg na urbanforms[kropka]org/lechstarter - jest kasa do wzięcia, inne serwisy podają tę wiadomość, a ten nie. Co jest?
jeden z najwiekszych "sukcesow" darmowa woda pitna cos takiego
zapomniano dodać o darmowym powietrzu w rejonie Starówki i bezpłatnym patrzeniu na rzekę Elbląg
W normalnym kraju tego typu poidełka są na porządku dziennym, u nas wielkie halo. WSTYD i tyle.