W przyszłym roku mieszkańcy budynków mieszkalnych, które stoją na gruntach dzierżawionych od miasta w formie wieczystego użytkowania mogą zostać z mocy ustawy właścicielami tych gruntów. Takie zmiany szykuje rząd. Dotyczyć to może kilkunastu tysięcy elblążan.
Wieczysty użytkownik gruntu nie jest jego właścicielem, ale może nim rozporządzać praktycznie jak właściciel. Nieruchomość jest dziedziczona, można ją też sprzedać bez zgody gminy. Umowy zawierane są na 99 lat (w szczególnych przypadkach na okres krótszy ale nie mniejszy niż 40 lat, choć dotyczy to gruntów przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe). Przy ustanawianiu prawa użytkowania wieczystego kupujący wpłaca od 15 do 25 procent wartości gruntu i każdego roku ponosi opłatę w wysokości od 0,3 do 3 procent w zależności od jego przeznaczenia. Niezależnie od tego płaci również podatek od nieruchomości.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad przepisami, które zmienią użytkowanie wieczyste w prawo własności. Zmiana dotyczyć ma gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe. Na razie niewiele więcej o pomyśle wiadomo.
Próbowaliśmy ściągnąć z ministerstwa jakiś projekt, ale go jeszcze nie ma. Rząd zbiera na razie poprzez wojewódów informacje ogólne np. o ilości osób fizycznych, które byłyby uprawnione do przekształcenia. Takie dane przekazaliśmy. W Elblągu jest to około 13 tysięcy osób. To członkowie spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot oraz mieszkańcy żyjący w budynkach jedno i wielorodzinnych
– mówi Sławomir Skorupa, dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Trudno dziś powiedzieć, czy zmiana będzie korzystna dla mieszkańców nie znając szczegółów pomysłu Ministerstwa.
Obecnie jeżeli ktoś chce przekształcić prawo użytkowania wieczystego w prawo własności zobowiązany jest zapłacić gminie różnicę pomiędzy wartością nieruchomości, jako przedmiotu własności, a wartością jej prawa użytkowania wieczystego. Z reguły stanowi ona trzykrotność lub czterokrotność zaktualizowanej opłaty rocznej
- informuje elbląski magistrat.
Nadal nie wiadomo jednak, co zakłada rządowy projekt. Nie znamy odpowiedzi na pytanie, czy przekształcenie odbędzie się nieodpłatnie, czy odpłatnie oraz jaka byłaby ewentualna wysokość tej opłaty. Z pewnością na zmianie finansowo straci jednak miasto. W ubiegłym roku do miejskiej kasy z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste wpłynęło ponad pół miliona złotych. Jeżeli pomysł wejdzie w życie tych pieniędzy w budżecie po prostu zabraknie.
Już raz nas oszukano .Obiecano że kto wykupi mieszkanie z ZBK zostanie mu zwrócony czynsz za okres gdy zgłosił się do wykupu.I co PSL wykiwał nas.
No to już na terenach prywatnych będzie uczelnia medyczna?
Jeśli ograniczone prawo własności to to samo, co niegraniczone prawo własności - to dziki wschód wyziera z jurysdykcji - zresztą nie od dzisiaj. A co powiecie tym, którzy wykupili prawo własności mając wieczyste użytkowanie gruntów?????
Ci co wykupili jak ja.Mają w takim układzie w plecy .Prawo nie działa wstecz.
Jak rząd pracuje, to będzie bubel. Jak amen w pacierzu.
pół miliona to pestka, ile kosztuje utrzymanie samych nierobów w straży miejskiej? przecież aż półtora miliona.!!!
Projekt wejdzie jak wybitni członkowie partii przejmą wszystkie interesujące nieruchomości. Może paru frajerów też się załapie. Przypominam min W Jasiński "przepie......" 4,5 mld $ pieniędzy polskich podatników, podpisując niekorzystny kontrakt w za poprzednich rządów PIS. Dzisiaj PIS obsadził go na stanowisku prezesa największej polskiej firmy PKN Orlen. Czy to jest normalne że Polska o tym milczy, czy w ogóle coś takiego jak państwo polskie istnieje? To jest sprawa na "czape" a tu nawet porządnego artykułu nie było, a facet kieruje strategiczną firmą?
Kiedyś te k..... mówiły o powszechnym uwłaszczeniu i przez 27 lat zamiast to zrobić majątek PRL rozdawali tylko swoim i opłacali się zachodowi za poparcie polityczne.