Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to jeden z priorytetów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zachęcamy do obejrzenia wizualizacji kluczowej inwestycji. Resort i polski rząd z dużą determinacją dążą do realizacji tej inwestycji. Proponowane rozwiązania mają zgodę Komisji Europejskiej. – Zdecydowaliśmy się na lokalizację kanału przebiegającego przez Nowy Świat. Chcemy respektować i działać zgodnie z dyrektywami unijnymi związanymi z ochroną środowiska. Ogromną wagę przywiązujemy do działań kompensujących ewentualne szkody związane z oddziaływaniem na środowisko – podkreśla Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Minister zwrócił także uwagę na bardzo istotny aspekt, związany z bezpieczeństwem, potwierdzający potrzebę budowy kanału żeglugowego. – Mówimy o wschodnich granicach naszego kraju, ale i zewnętrznej granicy Unii, i zagrożeniach jakie tu występują. Nieprzypadkowo wojska NATO właśnie zakończyły w tym obszarze działania symulujące zagrożenia dla państw członkowskich Paktu, bardzo realne w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej i w obliczu konfliktu między Federacją Rosyjską a Ukrainą.
Trwają prace nad przygotowaniem konstrukcji finansowej inwestycji. Niebawem projektem ma zająć się komitet stały. Jeszcze w maju może zostać przyjęty przez rząd. Marek Gróbarczyk ma nadzieję, że negocjacje środowiskowe z Komisją Europejską uda się zakończyć w tym roku. Około 2 lat potrzeba na przygotowanie kompletnej dokumentacji, raportów, uzyskania zgód. Jeśli uda się rozpocząć budowę w 2018 roku, jest szansa zakończenia inwestycji w 2021-2022 roku.
Minister podkreślił, że inwestycja będzie realizowana w całości z pieniędzy zabezpieczonych na ten cel w budżecie państwa. Koszt całkowity szacowany jest na ok. 800 mln zł, tak naprawdę jednak konkretne kwoty poznamy po rozstrzygnięciu przetargów.
inf. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
...kompromitacji końca nie widać....?! Tylko Elbląga żal....
niby dlaczego kompromitacja? niektórym nic się nie podoba i zawsze pozostaną niezadowoleni, tacy specjalizują się wyłącznie w krytyce ale żeby sami coś ...
bardzo dobry plan. Oby jak najszybciej doszlo do realizacji tego projektu
Jeżeli zapadnie decyzja na budowę portu wojennego dla NATO to projekt przebudowy Mierzej Wislenej popieram. w przeciwnym razie absolutnie nie , gdyż porty handlowe w Gdańsku , Gdyni I Szczecinie mają ogromne możliwości - potencjał , nie w pełni wykorzystane ( ny ).
Czekamy na ten przekop od wielu lat .KOPCIE jak najszybciej póki PIS rządzi .Bo inni mogą powiedzieć po następnych wyborach nie dla przekopu i wstrzymają prace.
Czy ktos moze podac chodz jeden realny i praktyczny uzytek z tego przekopu. Czy tylko kopac aby kopac.
Czekam na tą inwestycje..Krynica M boi się ze zostanie wyspą ? ... jest już od dawna wyspą { finansową } ceny k.a jak na IBIZIE !!! Omijam od dawna ten niby kurort .. Wolę Gdynię i okolice i Zagranicę np.Chorwacja.. ciekawie,więcej atrakcji .. dla dzieci .. Krynica BUUU !! Elbląg umiera i potrzeba reanimacji w postaci tego przekopu ... bo *** !!
A dlaczego pan minister nie mówi, że to za poprzedniego rządu są te wszystkie opracowania? Przecież przygotowanie takiej inwestycji nie można opracować z dnia na dzień. Teraz tylko kopać, a nie stwarzać pozory wszczęcia procedur.
ja się tylko zastanawiam po co te 2 mosty zwodzone,nie lepiej zrobić jeden normalny most tylko wysoki żeby barki swobodnie pod nim przepływały? Takie mosty zwodzone to większe ryzyko awarii,sporo kasy na konserwacje i oczywiście ludzie do obsługi.Zwykły most to żadnych ludzi do obsługi,ruch ciągły bez przestojów i 0 możliwości że będzie awaria.
Do tych co tak wszystko krytykują !. A co wyście w życiu osiągnęli? Mieszkacie w tych wielkich płytach, które Wam Komuniści wybudowali i tylko co by się działo krytykujecie. Macie pomysł , aby rozruszać gospodarkę w Elblągu, żeby ludzie mieli pracę ,żeby tereny Nad Zalewowe były wykorzystane. No proszę piszcie jakie macie pomysły ...mądrale